Strona główna 9 Wydania Internetowe 9 2021 9 Dbaj o zdrowie! Placówki medyczne na terenie Kampusu Oliwskiego.

Dbaj o zdrowie! Placówki medyczne na terenie Kampusu Oliwskiego.

utworzone przez | cze 18, 2021 | 2021, Sprawy społeczne i zdrowie

Na terenie Kampusu Oliwskiego powstała niedawno przychodnia HMS Assistance Gdańsk. Jej utworzenie było jednym z elementów wieloletniego programu ochrony zdrowia pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Pozostałe elementy programu to: Sportowe Centrum Rehabilitacji, którego budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku, oraz Centrum Wsparcia Psychologicznego, które zostało utworzone w lutym br., a o którym pisaliśmy w poprzednich numerach. Nowo powstała przychodnia przejmie zadania służby medycyny pracy dotyczące pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Co ważne, w jej sąsiedztwie znajdują się inne placówki zdrowia, z których mogą korzystać pracownicy naszej uczelni.

HMS ASSISTANCE GDAŃSK

Funkcjonowanie na terenie Uniwersytetu Gdańskiego aż trzech placówek służby zdrowia pomoże zapewnić pracownikom naszej uczelniom oraz studentom opiekę medyczną, tak ważną podczas zagrożenia epidemicznego. W placówkach tych można otrzymać zniżki na pakiety medyczne oraz skorzystać z badań okresowych. Te ostatnie przeprowadzić można w HMS Assistance S.A. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w dobie pandemii dbanie o zdrowie jest szczególnie ważne. Obecnie zdarza się, że badania okresowe to jedyne badania, do których pacjenci mają dostęp – mówi Monika Grabowska, dyrektorka ds. operacyjnych HMS Assistance S.A. W tym miejscu warto przypomnieć, że w sprawie badań okresowych, kontrolnych i wstępnych pracowników UG nadal obowiązuje Zarządzenie Rektora nr 42/R/18, a wszystkie niezbędne informacje na ten temat umieszczane są w Portalu Pracownika. – Skierowania na badania kontrolne i okresowe wystawia bezpośredni przełożony, a osobom przyjmowanym do pracy w UG – Dział Kadr – mówi mgr Iwona Jaworska, zastępczyni kierownika Biura Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia. – Z powodów pandemicznych badania okresowe zostały zawieszone do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Jednak chętni pracownicy UG mogą zgłaszać się na nie do HMS Assistance zgodnie z Komunikatem BBPiOZ w sprawie badań profilaktycznych pracowników UG zamieszczonym w Portalu Pracownika w dniu 1 czerwca 2021 roku.

Po dokonaniu rejestracji na ww. badania pracownik naszej uczelni otrzymuje szczegółową informację dotyczącą samego badania i jego terminu, a także przypomnienie, co należy zabrać ze sobą do lekarza. Informacja taka jest wysyłana mailem albo SMS-em. Wedle życzenia pacjenta.

Z noty prasowej dostępnej na stronie internetowej UG wynika, że zespół pracowników HMS Assistance będzie koordynował proces umawiania pacjenta, w tym przypadku – pracownika UG – na wszystkie niezbędne usługi medyczne i przeprowadzi go przez niego krok po kroku. Zapytaliśmy, co to dokładnie oznacza. – Nasi specjaliści będą monitorować zagrożenia występujące na każdym stanowisku pracy w UG – tłumaczy Monika Grabowska. – Na tej podstawie dobiorą wszystkie badania konieczne do uzyskania orzeczenia o zdolności do pracy. Pracownicy państwa uczelni będą umawiani w taki sposób, aby wszystko odbyło się komfortowo, w jak najkrótszym czasie. Dbamy o to, aby pacjenci byli informowani o wszystkim na każdym etapie. Stanowimy ważny pomost pomiędzy lekarzem a pacjentem. Dzięki temu minimalizujemy sytuacje, w których pacjent dopiero od lekarza dowiaduje się, że musi spełnić jeszcze inne wymogi oraz odbyć kolejną wizytę.

Poza wstępnymi, okresowymi i kontrolnymi badaniami lekarskimi w ramach medycyny pracy pracownicy naszej uczelni mogą zostać objęci również abonamentem HMS. Warto podkreślić, że pacjenci nim objęci mogą korzystać z serwisu ePacjent, za pośrednictwem którego mają możliwość umówienia się na wszystkie wizyty. Logując się do serwisu, zobaczą tam całą swoją historię medyczną, planowane wizyty, wyniki badań itd. – Dysponujemy bardzo dobrymi specjalistami z zakresu chorób wewnętrznych, ortopedii, chirurgii, ginekologii i radiologii. Nasi lekarze prowadzą konsultacje zarówno w trybie ambulatoryjnym, jak i w formie teleporady. Wykonujemy szereg badań USG i czynnościowych, a także wszystkie badania laboratoryjne. Od dłuższego czasu pobieramy też wymazy PCR i antygenowe na obecność SARS CoV-2. Biorąc pod uwagę zbliżający się sezon urlopowy, warto dodać, że nasi medycy mają wieloletnie doświadczenie w medycynie podróży i w kwalifikacjach do szczepień. Chętnie doradzą, jak przygotować się do wyjazdu i jakie badania wykonać po powrocie. Te wszystkie informacje są istotne, ponieważ w ciągu najbliższych dni rozpoczniemy udzielanie zniżek na badania laboratoryjne. Warto również śledzić naszą stronę internetową. Za jej pośrednictwem będziemy przekazywać informacje o akcjach tematycznych związanych ze zdrowiem, takich jak obniżki cen wybranych pakietów badań specjalnie dla pracowników i studentów UG. To jeszcze nie wszystko – pracujemy nad tym, aby w placówce na terenie kampusu stopniowo poszerzać zakres dostępnych usług medycznych. Tak jak wspomniałam, o zmianach będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej – opowiada dyrektorka Grabowska.

Firma zapewnia również, że jeśli będzie taka potrzeba, to może przygotować dla pracowników oraz studentów szkolenia w tematyce dbania o zdrowie. Obecnie każdy temat prozdrowotny jest na czasie – od zdrowego żywienia po utrzymanie kondycji fizycznej w home offce. Warto pamiętać o profilaktyce. Pacjenci, również ci młodzi, powinni nabrać nawyku sprawdzania stanu zdrowia i chociaż raz w roku wykonać podstawowe badania. Najważniejszym szkoleniem jest dbanie o siebie i nieodkładanie zdrowia na później.

HMS Assistance Gdańsk
HMS Assistance Gdańsk

INVIVO MEDICAL CLINIC

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Gdańskiego mogą korzystać również ze znajdującej się po sąsiedzku Invivo Medical Clinic. Placówka zapewnia dostęp do specjalistów niemal z każdej dziedziny medycyny, ma także szeroką ofertę w zakresie diagnostyki laboratoryjnej (badań podstawowych i wysokospecjalistycznych hormonalnych, alergologicznych i immunologicznych) i USG zarówno dorosłych, jak i dzieci, w tym niemowląt oraz noworodków. Proponuje kompleksową opiekę nad pacjentem, począwszy od lekarza pierwszego kontaktu, przez cały szereg lekarzy specjalistów oraz psychologa, dietetyka klinicznego i fizjoterapeutę. Specjalizuje się w szczegółowej diagnostyce i terapii laryngologicznej: badanie krtani, gardła, nosa i uszu odbywa się z użyciem najnowszej klasy endoskopu. – Wszyscy pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego mogą liczyć na dwudziestoprocentową zniżkę, a członkowie ich rodzin na zniżkę w wysokości dziesięciu procent. Podobnie studenci – informuje dyrektor Invivo Medical Clinic dr n. med. Krzysztof Kiciński. – Zniżka dotyczy wszystkich specjalistów z wyjątkiem ginekologa, endokrynologa i immunologa. Będzie ona udzielana tylko osobom, które zarejestrują się osobiście: mailowo lub telefonicznie w naszej placówce.

To również jedyny ośrodek na Pomorzu, który prowadzi interdyscyplinarne leczenie niepłodności pary oraz zaburzeń cyklu miesięcznego dziewcząt i kobiet w każdym okresie życia, od nastolatek po kobiety w okresie menopauzalnym. Obok podmiotu leczniczego działa Fundacja InVIVO, której Prezesem jest dr n. med. Aleksandra Maria Kicińska. Fundacja prowadzi działania edukacyjno-informacyjne dotyczące ochrony zdrowia, nie tylko prokreacyjnego. Organizuje bezpłatne warsztaty z dietetykiem, fizjoterapeutą, psychologiem i lekarzami. Proces leczenia niepłodności i zaburzeń miesiączkowania prowadzi Klinika InVivo jako świadczenie zdrowotne. Również w tym przypadku zarówno pracownicy, jak i studenci UG mogą liczyć na promocyjne ceny. Klinika prowadzi także badania naukowe nad niepłodnością we współpracy z GUMedem. W najbliższym czasie Invivo Medical Clinic planuje przeprowadzenie dla pracowników UG warsztatów z zakresu zmiany stylu życia oraz radzenia sobie ze stresem w dobie pandemii.

AKADEMICKIE CENTRUM STOMATOLOGICZNE

Na terenie Kampusu Oliwa działa również Akademickie Centrum Stomatologiczne, które jest filią Kilinikii Stomatologiczno-Implantologicznej MILADENT, założonej przez dr. Dominika Łosia, specjalistę chirurgii stomatologicznej. Klinika należy do nowoczesnej sieci ośrodków leczenia stomatologicznego, specjalizującej się w stomatologii zachowawczej, dziecięcej, estetycznej oraz w implantologii, protetyce i ortodoncji. Klinika oferuje pracownikom UG 20% zniżki na podstawowe leczenie stomatologiczne. Studenci naszej uczelni skorzystają natomiast z rabatu w wysokości 10%. W klinice można również skorzystać z bezpłatnych świadczeń w ramach NFZ. Miladent prowadzi też Akademickie Centrum Szkoleniowe, w którym prężnie rozwija działalność naukową z zakresu stomatologii, a w przyszłości być może organizować będzie kursy z zakresu
profilaktyki zdrowia.

***

We wszystkich trzech placówkach podczas przyjmowania pacjentów zachowane są zasady reżimu sanitarnego. Pacjenci umawiani są w odpowiednim odstępie czasowym, pracownicy pilnują, aby wszyscy dezynfekowali dłonie, zachowywali odstęp oraz nosili maseczki. Tak, aby dbając o zdrowie, nie zapominać również o komforcie wynikającym z poczucia bezpieczeństwa. Wszystkie placówki znajdują się pod tym samym adresem, w budynku nazywanym „Trzynastką”, przy ul. Wita Stwosza 58.

HMS Assistance Gdańsk
Godziny pracy: 7.30–15.30
Rejestracja: tel. 798 519 519
e-mail: rejestracja@hms–assistance24.com
www.hms-assistance24.com

Invivo Medical Clinic
Godziny pracy: 8.00–20.00
Rejestracja: tel. 509 733 102
e-mail: kontakt@invivo.gda.pl
www.invivo.gda.pl

Klinika Stomatologiczno-
-Implantologiczna Miladent

Godziny pracy: 8.00–20.00
Rejestracja: tel. 58 506 59 58
e-mail: miladent@miladent.pl
www.miladent.pl