
Inkluzywność jako jeden z filarów uczelnianej społeczności
Poszanowanie różnorodności, równość i włączanie społeczne to norma, która powinna obowiązywać w każdej uczelni. Uniwersytet Gdański jest przykładem środowiska, w którym istnieje duże poczucie odpowiedzialności za to, aby każda osoba należąca do społeczności akademickiej czuła się komfortowo i mogła rozwijać swój potencjał bez żadnych przeszkód.

Wszystkie ideologie „ideologii”
„Ideologia”. Oto słowo-klucz polskiej debaty publicznej. Wyraz, który pojawia się w wypowiedziach rozmaitych stron rozmaitych barykad po to, by nadać ton dyskusji i dodać jej pikanterii.

Smartfon ‒ pomoc czy przeszkoda w studiowaniu?
Wszechobecne dziś smartfony nie służą jedynie do komunikowania się ‒ dzięki nim możemy np. zamówić jedzenie, opłacić rachunek czy nawet zmierzyć poziom cukru we krwi.

Wsparcie w wyrównywaniu szans
Czy w czasach, gdy tak dużo mówi się o sile i sprawczości kobiet, z których niejedna pnie się po szczeblach kariery w biznesie, polityce, nauce, istnieje potrzeba tworzenia kolejnych stowarzyszeń wspierających następne pokolenia kobiet w osiąganiu sukcesów?

Scrollujemy koniec internetu
Kulturowa dominacja mediów społecznościowych wpłynęła na naprawdę radykalną zmianę w postrzeganiu internetowego świata.

Klub Kobiet FarU ponownie na UG
Trzecie otwarte spotkanie Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita odbyło się tam, gdzie rok temu Klub zainicjował swoją działalność, czyli na Uniwersytecie Gdańskim. W dniu 10 czerwca 2024 roku członkinie i członkowie Klubu zebrali się w Auli Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, aby wysłuchać prelekcji polarniczki z Instytutu Geofizyki PAN, prof. Moniki Kusiak i koncertu polarniczki z Instytutu Geofizyki PAN, prof. Moniki Kusiak, wszyscy w wyobraźni przenieśli się do odległych stacji badawczych w Arktyce, zachodniej Grenlandii, na Antarktydzie i Spitsbergenie. Zaraz potem do rzeczywistości pomógł im wrócić fantastyczny koncert Studia Wokalnego UG oraz porozmawiać o przyszłości.

Oblicza komizmu
Humor zdaje się niezwykle fascynującym obiektem rozmaitych analiz, głównie za sprawą definiującej go wielowarstwowości.

Memy – ostatni bastion internetowego kolektywizmu
Prawdopodobnie nie ma bardziej rozczarowującego wynalazku w historii naszej cywilizacji niż internet.

Korzyści z majówkowego chilloutu
W tym roku maj obfituje w możliwości odpoczynku podczas dwóch „długich” weekendów.

Cienie i blaski neuroróżnorodności w rzeczywistości uniwersyteckiej
Od 2008 roku każdego 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na Uniwersytecie Gdańskim pracuje oraz studiuje wiele osób, u których zdiagnozowano spektrum autyzmu.