Smartfon ‒ pomoc czy przeszkoda w studiowaniu?
Wszechobecne dziś smartfony nie służą jedynie do komunikowania się ‒ dzięki nim możemy np. zamówić jedzenie, opłacić rachunek czy nawet zmierzyć poziom cukru we krwi.
Wsparcie w wyrównywaniu szans
Czy w czasach, gdy tak dużo mówi się o sile i sprawczości kobiet, z których niejedna pnie się po szczeblach kariery w biznesie, polityce, nauce, istnieje potrzeba tworzenia kolejnych stowarzyszeń wspierających następne pokolenia kobiet w osiąganiu sukcesów?
Scrollujemy koniec internetu
Kulturowa dominacja mediów społecznościowych wpłynęła na naprawdę radykalną zmianę w postrzeganiu internetowego świata.
Klub Kobiet FarU ponownie na UG
Trzecie otwarte spotkanie Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita odbyło się tam, gdzie rok temu Klub zainicjował swoją działalność, czyli na Uniwersytecie Gdańskim. W dniu 10 czerwca 2024 roku członkinie i członkowie Klubu zebrali się w Auli Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, aby wysłuchać prelekcji polarniczki z Instytutu Geofizyki PAN, prof. Moniki Kusiak i koncertu polarniczki z Instytutu Geofizyki PAN, prof. Moniki Kusiak, wszyscy w wyobraźni przenieśli się do odległych stacji badawczych w Arktyce, zachodniej Grenlandii, na Antarktydzie i Spitsbergenie. Zaraz potem do rzeczywistości pomógł im wrócić fantastyczny koncert Studia Wokalnego UG oraz porozmawiać o przyszłości.
Oblicza komizmu
Humor zdaje się niezwykle fascynującym obiektem rozmaitych analiz, głównie za sprawą definiującej go wielowarstwowości.
Memy – ostatni bastion internetowego kolektywizmu
Prawdopodobnie nie ma bardziej rozczarowującego wynalazku w historii naszej cywilizacji niż internet.
Korzyści z majówkowego chilloutu
W tym roku maj obfituje w możliwości odpoczynku podczas dwóch „długich” weekendów.
Cienie i blaski neuroróżnorodności w rzeczywistości uniwersyteckiej
Od 2008 roku każdego 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na Uniwersytecie Gdańskim pracuje oraz studiuje wiele osób, u których zdiagnozowano spektrum autyzmu.
Język formalny, język nieformalny ‒ paradoksalne synonimy
Równo 10 lat temu Slavoj Žižek, prawdopodobnie najpopularniejszy spośród żyjących intelektualistów, udzielił wywiadu, który ukazał się na youtube’owym kanale amerykańskiego magazynu „Vice”.
Trzecie spotkanie Klubu Kobiet FarU
19 lutego br. Sala im. prof. Z. Kieturakisa w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym została wypełniona niemal po brzegi przez uczestniczki i (nielicznych) uczestników spotkania Klubu Kobiet FarU. Oprócz naukowczyń i pracowniczek uczelni na widowni zasiadły przedstawicielki jednostek samorządowych, a także prezeski i dyrektorki pomorskich firm. Dla wszystkich przygotowano prelekcje m.in. na temat feminatywów oraz dbania o równowagę w życiu. Znaczącą część spotkania stanowiły także rozmowy kuluarowe.