
Współhumanizm jako sposób postrzegania świata
O posthumanizmie, roli kobiet w kulturze, naukowej pasji i historii gdańskiej polonistyki z profesor Małgorzatą Czermińską z Wydziału Filologicznego UG rozmawia dr Beata Czechowska-Derkacz.

Stalowa dama polskiej nauki
W tym miesiącu w ramach cyklu „Kobiety gdańskiej nauki” rozmawiamy z prof. dr hab. Małgorzatą Omilanowską-Kilijańczyk, gdańszczanką z wyboru, dyrektorką Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, byłą ministrą kultury i dziedzictwa narodowego, laureatką Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, która swoją działalnością udowadnia, że w nauce dla kobiet nie ma żadnych granic.

Duchowość jako atrybut człowieczeństwa
O duchowości i religijności, stereotypach, naukowych autorytetach i dziecięcej ciekawości świata, z prof. Katarzyną Skrzypińską z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego rozmawia dr Beata Czechowska-Derkacz.

Niech zatem to będzie wstęp do odzyskania pamięci o bojowniczkach z getta warszawskiego
Wydaje się, że niektórych tematów, zwłaszcza dotyczących historii kobiet, w literaturze się nie porusza. Pojawia się przez to pewnego rodzaju poczucie braku i świadomość, że historia nie została do końca opowiedziana.

Archiwalny wywiad z dr. Tadeuszem Zaleskim
W ubiegłym tygodniu odszedł od nas dr Tadeusz Zaleski, były dyrektor Departamentu Promocji i Informacji Komitetu Badań Naukowych oraz rzecznik prasowy Komitetu, twórca i pierwszy redaktor „Gazety Uniwersyteckiej”, były rzecznik prasowy UG, inicjator Bałtyckiego Festiwalu Nauki, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

“PANI KAPITAN” do spraw nauki
Niewiele kobiet zostaje kierowniczkami międzynarodowych rejsów badawczych. Nasza rozmówczyni jest jedną z tych, którym to się udało. To ona nadzorowała prace badawcze podczas rejsu naukowego, który odbył się w ramach programu SEA-EU.

Archiwa Rwandy i Ugandy
1 marca 2023 roku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie z mgr Wioletą Gierszewską z Instytutu Politologii WNS UG poświęcone archiwom narodowym Rwandy i Ugandy.

Idę po prostu z tym, co mi rzeczywistość podsyła
23 lutego br. w ramach Muzycznych Czwartków w Klubokawiarni „Index” odbył się koncert Stefana Biedronki. Stefan Biedronka w rozmowie opisał siebie jako muzyka oraz doktoranta ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Pracownicy w Polsce nie protestują, gdy zajmują dogodne pozycje negocjacyjne. Protestują wtedy, gdy nie mają już się gdzie cofnąć
Doktor Piotr Kowzan w swoim ostatnim artykule The humiliated began to sing: how teachers on strike tried to teach society podjął temat pieśni protestu, śpiewanych przez nauczycieli w Polsce w czasie strajków w 2019 roku.

Demodex obliquus i Demodex murilegi – nieproszeni lokatorzy miauczących czworonogów
Opisanie dwóch nowych pasożytów kota domowego, należących do roztoczy z rodziny nużeńcowatych Demodecidae, które otrzymały nazwy Demodex obliquus i Demodex murilegi, wywołało ogromne poruszenie w świecie nauki.