Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Kultura 9 „ShakEspeAre-EU”

„ShakEspeAre-EU”

utworzone przez | cze 21, 2022 | Kultura

W dniach 23-27 maja 2022 roku odbył się w Gdańsku intensywny kurs „ShakEspeAre-EU”, którego głównym celem było poszerzenie wiedzy na temat dzieł Szekspira i ich wpływu na kulturę europejską. W kursie wzięło udział 15 studentów – 5 ze Splitu, 4 z Brestu, 2 z Kadyksu, 1 z Malty i 3 z Gdańska.

Dzięki ciekawym multidyscyplinarnym wykładom i warsztatom studenci mieli okazję przyjrzeć się twórczości dramaturga ze Stratfordu z wielu perspektyw. Szekspir, odmieniany przez wszystkie przypadki, przeglądał się w wielu dziedzinach sztuki i różnorodnych odczytaniach, stając się inspirującym tworzywem do dalszych indywidualnych poszukiwań.

Podczas warsztatów zatytułowanych „Translating Shakespeare’s drama into movement” uczestnicy przygotowali własną interpretację prologu z Romea i Julii i zaprezentowali ją podczas spektaklu William on my mind, który odbył się 26 maja z udziałem władz uczelni i władz miasta. Używając swoich ojczystych języków, sprawili, że Szekspir wybrzmiał na scenie po polsku, maltańsku, chorwacku, hiszpańsku, francusku, niemiecku i w oryginale – po angielsku. Poruszająca scena, którą przygotowali, spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony licznie zebranej publiczności.

Dopełnieniem programu kulturalnego i naukowego były aktywności turystyczne. Uczestnicy zwiedzili Gdański Teatr Szekspirowski, będący jedną ze współczesnych wizytówek Gdańska, a także Europejskie Centrum Solidarności i sąsiadujący z Gdańskiem Sopot. Podczas tygodniowego pobytu grupa doskonale się zintegrowała i wprowadziła w życie jeden z celów strategicznych SEA-EU – wzmocnienie poczucia tożsamości europejskiej pomiędzy członkami sojuszu.

Barbara Madany
ACK UG „Alternator”