Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Akcje charytatywne 9 Uniwersytet charytatywnie

Uniwersytet charytatywnie

utworzone przez | sty 20, 2022 | Akcje charytatywne, Sprawy społeczne i zdrowie

Członkowie społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego od wielu lat potrafią okazać serce potrzebującym. Na terenie uczelni i w przestrzeni wirtualnej często odbywają się zbiórki na rzecz ludzi i zwierząt dotkniętych przez los.

Większe zbiórki planują niejednokrotnie organizacje studenckie i doktoranckie, koła naukowe oraz jednostki organizacyjne uczelni. W grudniu odbyły się co najmniej dwie takie akcje, które swoim zasięgiem objęły prawie całą uczelnię.

„SZLACHETNA PACZKA”

Na początku grudnia studenci, doktoranci i pracownicy włączyli się w ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”. Zdaniem organizatorów jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce. Opiera się on m.in. na przygotowaniu paczek dla konkretnych rodzin, które określą swoje potrzeby i opiszą sytuację.

Na Uniwersytecie Gdańskim przygotowano wsparcie dla jednej samotnej osoby oraz trzech rodzin. Wspomnianą osobą była pani Jadwiga, która została prawie sama po śmierci męża i córki. Pani Jadwiga jest po wylewie, nie może pracować już jako krawcowa, dodatkowo spłaca kredyt zaciągnięty na leczenie choroby nowotworowej córki.

Pierwszą z rodzin, którą wsparliśmy dzięki zbiórce na UG, była rodzina pani Anny. Pani Anna wraz mężem, mamą, babcią i dziećmi (w sumie siedem osób) mieszka w małym mieszkaniu. Pomimo podejmowanej pracy dochody rodziny nie wystarczają jej na utrzymanie.

Kolejną potrzebującą rodziną była rodzina pani Ani, która na wsi samotnie wychowuje troje dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Pani Ania radzi sobie bez pomocy rodziny czy przyjaciół, co nie przeszkadza jej być osobą pogodną i z godnością zmagającą się z przeciwnościami losu.

Pan Marek natomiast do tej pory był rolnikiem, jednak nowotwór kręgosłupa uniemożliwił mu dbanie o gospodarstwo. Jego dotychczasowe obowiązki starają się wypełniać żona i syn, jednak mimo wszystko rodzina potrzebuje pomocy.

Paczki przygotowane na UG były zróżnicowane i dopasowane do potrzeb wspomaganych osób. Znalazły się w nich zarówno produkty spożywcze, ubrania i materiały niezbędne dzieciom w edukacji, jak i rzeczy może niekonieczne do życia, ale takie, które pozwalały spełnić marzenia obdarowanych, np. książki, perfumy czy zabawki.

Organizatorami akcji byli: Parlament Studentów UG, Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, Rada Doktorantów, Rady Samorządu Studentów: Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, Wydziału Chemii, Wydziału Filologicznego, Wydziału Historycznego, Wydziału Ekonomicznego, Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Zarządzania. Dzięki hojności studentów, doktorantów i pracowników udało się zebrać mnóstwo darów, które wolontariusze zawieźli do magazynów Stowarzyszenia WIOSNA koordynującego projekt.

ZIMOWA POMOC DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA

Zimą nie tylko ludzie potrzebują pomocy – szczególnie bezbronne pozostają zwierzęta. Schroniska, które pomagają czworonogom przez cały rok, potrzebują zarówno tekstyliów (np. używanych, lecz czystych koców lub poszewek), jak i dobrej jakości oraz specjalistycznej karmy. Często posiadamy w domach takie rzeczy, lecz nie mamy możliwości specjalnie pojechać z nimi do schroniska, zwłaszcza gdy znajduje się ono daleko.

By ułatwić dostarczenie darów, akcję zbiórki na rzecz schronisk w Gdańsku i Gdyni zorganizował Zespół Promocji UG we współpracy z Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG, Parlamentem Studentów UG, Radą Doktorantów i Radami Samorządu Studentów Wydziałów: Biologii, Chemii, Ekonomicznego, Filologicznego, Historycznego, Matematyki, Fizyki i Informatyki, Nauk Społecznych, Prawa i Administracji oraz Zarządzania, a także Kołem Naukowym Ochrony Środowiska, Kołem Naukowym Biznesu Chemicznego oraz Studenckim Kołem Naukowym „Edukacja de novo”.

Dary zbierano na terenie wszystkich wydziałów uniwersytetu oraz w domach studenckich i w rektoracie. Dzięki hojności darczyńców udało się zebrać m.in. karmę i tekstylia, których było tak dużo, że z trudem zmieściły się do uniwersyteckiego busa.

***

Nie jest to koniec akcji charytatywnych na UG. Przedstawiciele Parlamentu Studentów zapowiadają kolejną edycję akcji „Uraduj Groszem”, która po raz pierwszy odbyła się na naszej uczelni w 2018 roku i w ciągu kilku lat stała się rozpoznawalna wśród członków społeczności akademickiej. Przewidywane są także kolejne akcje charytatywne na rzecz zwierząt.

Jeśli los potrzebujących nie jest wam obojętny i jesteście zainteresowani udziałem w akcji charytatywnej w charakterze wolontariuszy lub sami chcecie zorganizować taką akcję, lecz potrzebujecie wsparcia organizacyjnego, wyślijcie maila na adres casid@ug.edu.pl.

Łukasz Bień

• 86-87 (574 kB)