Strona główna 9 Aktualny numer 9 55 rocznica powołania Uniwersytetu Gdańskiego

55 rocznica powołania Uniwersytetu Gdańskiego

utworzone przez | mar 26, 2025 | Aktualny numer, Jubileusze i uroczystości

Relacja z Jubileuszowego Święta UG

W czwartek, 20 marca br., w gmachu Biblioteki Głównej odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UG. Okazją do świętowania była 55 rocznica powołania największej obecnie uczelni wyższej na Pomorzu. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością liczne grono gości i przyjaciół Uniwersytetu Gdańskiego, a punktem kulminacyjnym było nadanie prof. Piotrowi Hofmańskiemu, prezesowi Międzynarodowego Trybunału Karnego w latach 2021–2024, tytułu doktora honoris causa naszej Alma Mater.

Uroczystość, którą poprowadziła Dorota Hebel, dyrektor Centrum Komunikacji i Promocji, rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz członków Senatu Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie wraz z Akademickim Chórem UG odśpiewano hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Oficjalnego otwarcia posiedzenia Senatu dokonał rektor UG, prof. Piotr Stepnowski. Na wstępie powitał on gościa specjalnego – prof. Piotra Hofmańskiego, który przybył na tę uroczystość wraz z rodziną i przyjaciółmi ‒ a następnie pozostałych dostojnych gości: dyplomatów, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i kościelnych, sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych, przedstawicieli zaprzyjaźnionych uczelni, instytucji naukowych i państwowych, przedstawicieli świata kultury, biznesu, mediów, a także członków społeczności akademickiej UG oraz wszystkich zgromadzonych w Bibliotece UG i oglądających transmisję online.

Rektor wygłosił również przemówienie jubileuszowe, w którym kilkakrotnie nawiązywał do początków istnienia Uniwersytetu Gdańskiego i wskazywał na to, jak znaczące postępy poczyniliśmy w ciągu tych 55 lat w zakresie rozwoju infrastruktury uczelnianej, badań naukowych, współpracy lokalnej oraz międzynarodowej. Profesor Stepnowski przytoczył też liczne przykłady sukcesów odnoszonych przez naszych naukowców, mówił o otrzymywanych przez nich prestiżowych nagrodach i pozyskiwanych grantach. Wspomniał też o studentach, którzy aktywnie uczestniczą w życiu uczelni oraz realizują w niej rozmaite pasje kulturalne i sportowe. Szczególną uwagę poświęcił absolwentom, którzy przez te wszystkie lata pisali historię naszej uczelni. Z okazji obchodzonego w tym roku przez UG jubileuszu już teraz zaprosił ich na Światowy Zjazd Absolwentów, który odbędzie się 31 maja. Profesor Stepnowski poświęcił także wiele uwagi szczególnemu gościowi tegorocznego Święta UG, prof. Piotrowi Hofmańskiemu, jego dokonaniom i uosabianym przez niego wartościom.

Następnie głos zabrał dyrektor generalny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marcin Iskra, który odczytał list od ministra, dr. Marcina Kulaska, zawierający gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu 55-lecia naszej uczelni, a także wyrazy uznania i podziwu dla całokształtu dokonań tej naj większej pomorskiej szkoły wyższej. Do życzeń ministra dyrektor Iskra dodał kolejne – w imieniu swoim i całego zespołu ministerstwa.

Kolejnym punktem posiedzenia Senatu UG było wręczenie Nagród Naukowych Rektora Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Karola Taylora, przyznawanych za całokształt dorobku naukowego lub badawczo-rozwojowego. Tę część uroczystości poprowadził prorektor ds. badań naukowych, prof. Wiesław Laskowski, a nagrody otrzymali: w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych – prof. Krzysztof Liberek i prof. Marek Żukowski, w dziedzinach nauk humanistycznych i społecznych – prof. Stanisław Rosiek i prof. Jerzy Szyłak.

Nie były to jedyne nagrody, które wręczono tego dnia, tradycyjnie bowiem podczas Święta UG najlepsi dydaktycy otrzymują nagrody w konkursie „Nauczyciel Roku” im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. W tym roku nagrody trafiły do dr Aleksandry Bielickiej-Giełdoń z Wydziału Chemii, dr Ewy Ignaciuk z Wydziału Ekonomicznego i dr Doroty Pomorskiej z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Przyznano też jedno wyróżnienie – otrzymała je dr Marta Jurczyk z Wydziału Nauk Społecznych. Tę część uroczystości poprowadziła prorektor ds. studenckich, prof. Urszula Patocka-Sigłowy.

Kolejnym punktem posiedzenia Senatu była uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotrowi Hofmańskiemu. Laudację wygłosił prof. Sławomir Steinborn z Wydziału Prawa i Administracji. W swojej mowie prof. Steinborn przedstawił sylwetkę i ogromny dorobek prof. Hofmańskiego, który jako pierwszy sędzia z Europy Środkowo-Wschodniej został wybrany na prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Po laudacji Jego Magnificencja Rektor UG, prof. Piotr Stepnowski, odczytał treść uchwały Senatu UG w sprawie nadania prof. Piotrowi Hofmańskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, w której podkreślono, że tytuł ten prof. Piotr Hofmański otrzymuje „za jego zaangażowanie na rzecz europejskich wartości i standardów ochrony praw człowieka opartych na podmiotowości ludzkiej jednostki, niezbywalnej godności i wolności człowieka oraz znaczeniu dążenia do prawdy w ludzkiej aktywności, a także za jego działalność na rzecz urzeczywistnienia idei globalnego systemu odpowiedzialności za zbrodnie międzynarodowe”.

Następnie dziekan WPiA UG, prof. Wojciech Zalewski, odczytał treść dyplomu, a rektor UG, prof. Piotr Stepnowski, uroczyście promował prof. Piotra Hofmańskiego na doktora honorowego naszej Alma Mater.

Po odśpiewaniu przez Akademicki Chór UG pieśni Gaude Mater Polonia prof. Piotr Hofmański gorąco podziękował za nadaną mu godność i wygłosił ‒ nagrodzony gromkimi brawami ‒ wykład, w którym podzielił się z osobami zebranymi w Bibliotece Głównej i oglądającymi transmisję online swoimi refleksjami na temat międzynarodowej sprawiedliwości karnej, szczególnie bliskiej jego osobie, zwłaszcza w ostatnich latach.

Dopełnieniem uroczystości był występ Akademickiego Chóru UG pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka. Chór, specjalnie dla prof. Hofmańskiego – miłośnika muzyki rockowej lat 70. XX wieku, wykonał dwa utwory zespołu Pink Floyd: Wish You Were Here i Another Brick in the Wall.

Na zakończenie JM Rektor UG, prof. Piotr Stepnowski, podsumował tę jakże doniosłą uroczystość, dzieląc się swoimi refleksjami, a następnie oficjalnie zamknął posiedzenie Senatu.

Tomasz Neumann


Załączniki