Strona główna 9 Aktualny numer 9 Brigitte Giraud, wybitna francuska pisarka, z wizytą w Bibliotece Neofilologicznej Uniwersytetu Gdańskiego

Brigitte Giraud, wybitna francuska pisarka, z wizytą w Bibliotece Neofilologicznej Uniwersytetu Gdańskiego

utworzone przez | lip 17, 2025 | Aktualny numer, Kultura

23 maja 2025 roku w Bibliotece Neofilologicznej Uniwersytetu Gdańskiego miało miejsce spotkanie gościa honorowego projektu „Atelier littéraire. Gdańsk” („Warsztaty Literackie. Gdańsk”), uznanej francuskiej pisarki Brigitte Giraud, z przedstawicielami filologii romańskich z polskich, austriackich i francuskich uczelni. Patronat honorowy nad spotkaniem sprawowali: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce.

Urodzona w 1960 roku w Algierii Brigitte Giraud, francuska pisarka, tłumaczka i krytyczka literacka, studiowała anglistykę i germanistykę, pracowała m.in. jako księgarka, dziennikarka, redaktorka i organizatorka festiwali literackich. W 2007 roku otrzymała Nagrodę Goncourtów w kategorii opowiadań za zbiór L’amour est tres surestimé (Miłość jest bardzo przeceniona). W 2022 roku została po raz drugi w swojej literackiej karierze laureatką głównej Nagrody Goncourtów ‒ Akademia Goncourtów wyróżniła jej powieść Vivre vite (Żyć szybko).

Publikuje od lat 90. XX wieku, pracę pisarki łączy z dziennikarstwem i działalnością wydawniczą. W swoich książkach porusza wątki relacji z ciałem (w młodości była tancerką), stosunków francusko–algierskich (jej rodzina pochodzi z Algierii), uwarunkowań społeczno-ekonomicznych (podkreśla klasowość Francji) oraz roli przypadku w życiu człowieka.

Brigitte Giraud jest trzynastą kobietą, która otrzymała Nagrodę Goncourtów od czasu ustanowienia tej nagrody 120 lat temu. Ciekawostkę stanowi fakt, iż pieniężna nagroda Prix Goncourt jest czy sto symboliczna, wynosi zaledwie 10 euro, ale jej otrzymanie gwarantuje sławę, międzynarodowe uznanie i sprzedaż książki w setkach tysięcy egzemplarzy. Uhonorowane Nagrodą Goncourtów Żyć szybko to autobiograficzna, pełna napięcia opowieść kobiety o splocie przypadków, warunków i zbiegów okoliczności, nakazujących autorce wrócić do pamiętnych, brzemiennych w skutki dni i szukać odpowiedzi na pytania o siłę przeznaczenia, by zamknąć bolesny rozdział wypadku, w którym zginął jej mąż.

Spotkanie z pisarką w Bibliotece Neofilologicznej odbyło się w ramach szóstej edycji projektu „Atelier littéraire. Gdańsk” ‒ corocznych warsztatów literackich prowadzonych przez wybranego francuskiego pisarza dla studentów romanistyki z polskich i zagranicznych uczelni. Projekt „Warsztaty Literackie. Gdańsk” rozpoczął się w 2018 roku. Jego celem jest promowanie współpracy UG zarówno z lokalnymi, jak i z europejskimi ośrodkami kulturalnymi oraz wymiana myśli między wybitnymi pisarzami francuskimi a romanistami z polskich i innych europejskich ośrodków. Realizuje go Wydział Filologiczny UG, a jego inicjatorką i koordynatorką jest dr Katarzyna Kotowska, kierowniczka Zakładu Literatur Romańskich w Instytucie Filologii Romańskiej UG. W tegorocznej edycji imprezy, odbywającej się w dniach 21‒23 maja, wzięło udział około stu uczestniczek i uczestników.

W dniach od 25 maja do 15 czerwca br. w holu budynku Neofilologii można było oglądać prace 25 finalistów międzynarodowego studenckiego konkursu fotograficznego „Sekrety mojej dzielnicy”, nawiązującego do twórczości Brigitte Giraud. Wystawa zachęcała do odkrywania bliskiego otoczenia, spojrzenia na codzienność z perspektywy, w której pory roku, światło, natura i ich zestawienie w ciekawych kontrastach z miejskimi krajobrazami wpływają na percepcję rzeczywistości i zmienia ją postrzeganie przestrzeni.

Spotkanie Brigitte Giraud ze studentami i naukowcami europejskich uczelni zorganizowane w Bibliotece Neofilologicznej przebiegło w miłej i swobodnej atmosferze. Po wręczeniu nagród laureatom konkursu wywiązała się dyskusja nad różnorodnością interpretacji, bogactwem pomysłów i skojarzeń, którymi wykazali się studenci pod czas tworzenia fotografii. Publiczność zadawała wiele pytań, na które Brigitte Giraud odpowiadała wyczerpująco i z humorem, podpisywała książki swojego autorstwa, rozdawała autografy, wzięła również udział w sesji fotograficznej. Na za kończenie spotkania, dla upamiętnienia tak ważnego dla społeczności romanistów gdańskich wydarzenia, autorka umieściła dedykację dla jego uczestników na specjalnym, okolicznościowym plakacie, który powiększył biblioteczną kolekcję pamiątkowych wpisów słynnych francuskich literatów. W Bibliotece Neofilologicznej prowadzimy bowiem od kilku lat galerię dedykacji gości honorowych gdańskiej romanistyki; dotychczas byli to m.in. Olivier Rolin, Patrick Deville, Maylis de Kerangal, Hervé Le Tellier czy Philippe Claudel.

Wizycie Brigitte Giraud towarzyszyła ekspozycja w Bibliotece Neofilologicznej, prezentująca sylwetkę, działalność literacką oraz bogaty dorobek twórczy autorki, ukazująca głęboko poruszający, bardzo osobisty i jednocześnie uniwersalny charakter twórczości pisarki.

Brigitte Giraud jest utytułowaną i popularną pisarką, znaną i cenioną również poza granicami swojego kraju, dlatego przyjęcie przez nią zaproszenia na spotkanie w Bibliotece Neofilologicznej UG jest znaczącym wyróżnieniem i sukcesem gdańskiej romanistyki. Spotkanie to znakomicie dopełniło również program szóstej edycji projektu „Warsztaty Literackie. Gdańsk”.

Małgorzata Śleszyńska


Załączniki