Uniwersytet Gdański stawia na dostępność cyfrową i technologiczną! W ramach projektu Dostępny UG 2.0, koordynowanego przez Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością, uczelnia podejmuje wiele działań mających na celu ułatwienie dostępu do swoich zasobów i usług osobom ze szczególnymi potrzebami
W poprzednich numerach „Gazety Uniwersyteckiej” opisaliśmy trzy obszary związane z projektem Dostępny UG 2.0. Pierwszy obszar dotyczył rozwoju struktury organizacyjnej Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością (BON) jako jednostki ds. dostępności, drugi ‒ poprawy dostępności architektonicznej UG, a trzeci ‒ nowych rozwiązań informacyjno- komunikacyjnych. W tym numerze opiszemy dwa obszary związane z dostępnością cyfrową i wsparciem technologicznym.
OBSZAR CZWARTY – DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA
W ramach tego zadania Uniwersytet Gdański zobowiązuje się do zapewnienia dostępności cyfrowej swoich stron internetowych zgodnie z ustawą o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz ustawą o dostępności cyfrowej. Planowane działania obejmują:
- dostosowanie stron internetowych Samorządu Studenckiego Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, Biura Stypendialnego, Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego, Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Akademickiego Związku Sportowego UG do aktualnych wymogów WCAG1,
- zaangażowanie 11 koordynatorów odpowiedzialnych za prowadzenie wydziałowych stron internetowych, którzy będą dbać o ich, zgodność z wymogami WCAG,
- opracowanie standardu dostępności cyfrowej, opublikowanie go oraz stworzenie kompleksowego planu likwidacji barier cyfrowych, obejmującego wszystkie strony, aplikacje i aplikacje mobilne związane z działalnością dydaktyczną, naukową i obsługą interesantów.
OBSZAR PIĄTY – DOSTĘPNOŚĆ TECHNOLOGII
W ramach tego zadania Uniwersytet Gdański planuje rozbudowę zaplecza wsparcia technologicznego, aby umożliwić osobom ze szczególnymi potrzebami realizację procesu kształcenia i prowadzenie badań naukowych.
W planach jest:
- zakup specjalistycznego sprzętu i oprogramowania: drukarki brajlowskiej z szafą dźwiękochłonną, powiększalników stacjonarnych oraz mobilnych wózków inwalidzkich,
- wypożyczanie specjalistycznego sprzętu w bibliotekach i czytelniach, również studentom i doktorantom,
- stworzenie aplikacji umożliwiającej generowanie adaptacji procesu kształcenia dla studentów i doktorantów objętych wsparciem BON,
- stworzenie planu zapewnienia dostępności systemów informatycznych, dzięki czemu osoby ze specjalnymi potrzebami będą miały dostęp do wewnętrznych systemów informatycznych i procedur uczelni.
SZKOLENIA
W ramach projektu Dostępny UG 2.0 planowane są szkolenia dla pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Szkolenia te będą miały na celu:
- podniesienie świadomości na temat dostępności cyfrowej i technologicznej,
- przekazanie praktycznych umiejętności związanych z dostosowaniem stron internetowych i aplikacji do wymogów WCAG,
- zapewnienie wsparcia w zakresie korzystania ze specjalistycznego sprzętu i oprogramowania.
Szkolenia będą prowadzone przez specjalistów ds. dostępności cyfrowej oraz ekspertów oddelegowanych przez partnera projektu. Dzięki temu pracownicy będą lepiej przygotowani do wspierania osób ze szczególnymi potrzebami i zapewniania im równych szans w dostępie do zasobów uczelni.
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ
Projekt Dostępny UG 2.0 realizowany będzie zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Praca nad raportami będzie odbywać się z ograniczeniem użycia papieru, a wszystkie raporty będą publikowane w formie elektronicznej, co przyczyni się do ochrony środowiska.
Uniwersytet Gdański dąży do stworzenia przyjaznego i dostępnego środowiska dla wszystkich swoich studentów, doktorantów i pracowników. Dzięki tym działaniom uczelnia staje się miejscem, gdzie każdy ma równe szanse na rozwój i realizację swoich celów akademickich i zawodowych.

Artykuł powstał we współpracy z dr Justyną Rogowską, kierowniczką BON.
1 Zob. https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/wcag-21-w-skrocie