Adapciak 2022

utworzone przez | paź 28, 2022 | Studenci i doktoranci

WAKACYJNA PRZYGODA Z UNIWERSYTETEM GDAŃSKIM

W dniach 12–17 września br. w Ośrodku Wypoczynkowym „Jeziornik” w Borzechowie odbył się kolejny już Adapciak, czyli oficjalny obóz adaptacyjny Uniwersytetu Gdańskiego, organizowany przez Parlament Studentów UG pod patronatem Jego Magnificencji Rektora UG, prof. Piotra Stepnowskiego, oraz prorektora ds. studentów i jakości kształcenia, prof. Arnolda Kłonczyńskiego. Wzięło w nim udział 115 osób rozpoczynających swoją przygodę z Uniwersytetem Gdańskim. Pod okiem studentów starszych lat oraz pracowników uczelni miały one okazję zapoznać się z uniwersyteckimi realiami jeszcze przed rozpoczęciem nauki.

PRZYGODĘ CZAS ZACZĄĆ…

Malownicze miejsce nad Jeziorem Borzechowskim Wielkim powitało uczestników promieniami słońca, a ośrodek wypoczynkowy na tych kilka dni stał się ich wspólnym domem. Integracja rozpoczęła się zabawami i grami, które nie tylko wprowadziły w miły klimat, ale też umożliwiły bezstresową aklimatyzację. Przyszli studenci spotkali się z przedstawicielami władz uczelni w osobach JM Rektora UG, prof. Piotra Stepnowskiego, prorektor ds. współpracy międzynarodowej, prof. Anny Jurkowskiej-Zeidler, prorektora ds. studentów i jakości kształcenia, prof. Arnolda Kłonczyńskiego, a także rektora seniora, prof. Bernarda Lammka. Rektor oraz prorektorzy przywitali uczestników obozu, przedstawili przyszłym studentom liczne zalety Uniwersytetu Gdańskiego, który do swojej dyspozycji ma nie tylko nowe budynki z nowoczesnym wyposażeniem, ale przede wszystkim kadrę o wysokich kwalifikacjach, osiągającą sukcesy w kraju i poza jego granicami. Goście zachęcali też do korzystania z bogatej oferty zajęć dodatkowych, które są bardzo popularne wśród studentów, i życzyli uczestnikom miłego pobytu na obozie, a w przyszłości – mnóstwa sukcesów.

WARTO WIEDZIEĆ…

Obóz adaptacyjny odwiedzili także przedstawiciele uczelnianych jednostek, którzy przekazali przyszłym studentom mnóstwo wiadomości na temat uczelni oraz porad ułatwiających studiowanie.

Tomasz Neumann, redaktor naczelny „Gazety Uniwersyteckiej”, przeprowadził szkolenie pt. „Niezbędnik studenta UG”, w którym przedstawił strukturę UG, wyjaśniając, kim są: rektor, prorektor, dziekan i prodziekan, czym są wydziały, instytuty, katedry itp. Poruszył także zagadnienie rozwiązywania problemów na uczelni, czyli do kogo należy zgłaszać się w określonych sprawach, zachowując drogę służbową, i wyjaśnił, na czym polega system punktów ECTS. Redaktor zwrócił również uwagę na potrzebę zapoznania się z obowiązującymi regulaminami, zwłaszcza z Regulaminem Studiów Uniwersytetu Gdańskiego, a także na konieczność ich przestrzegania. Przekazał też szereg innych praktycznych informacji i zachęcił przyszłych żaków do lektury artykułów publikowanych w „Gazecie Uniwersyteckiej”.

Kolejne szkolenia dotyczyły różnego rodzaju aktywności, które oferuje studentom uczelnia. Łukasz Bień, dyrektor Biura Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG, najpierw przedstawił rys historyczny UG z uwzględnieniem zmian zachodzących na przestrzeni lat. W swoim wystąpieniu zaakcentował użyteczność badań, inicjatyw społecznych i kulturalnych prowadzonych na UG, przedstawił informacje na temat pomocy stypendialnej oraz domów studenckich, a następnie zaprezentował działania prowadzone przez CASiD, zachęcając do aktywnego udziału w inicjatywach podejmowanych przez tę jednostkę.

Następnie głos zabrał Piotr Walczak, prezes Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego UG. Prezes z dumą zaprosił przyszłych żaków do wstąpienia do którejś z ponad 20 sekcji sportowych, odnoszących sukcesy nie tylko na arenie lokalnej czy krajowej, ale też na arenie międzynarodowej. Z kolei Adam Czerski zaprosił do włączenia się w działania Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”, które inicjuje, prowadzi i wspiera działalność kulturalną na uczelni.

NIE SAMĄ WIEDZĄ CZŁOWIEK ŻYJE…

Cykl szkoleń przeplatany był licznymi atrakcjami. Miłośnicy sportowej aktywności i rywalizacji mogli wziąć udział w turniejach koszykówki, siatkówki, paintballu, a także w spływie kajakowym. Fluo Party, łączące zabawę z kreatywnością artystyczną, zgromadziło wielu uczestników z kolorowymi bransoletkami i twarzami pomalowanymi farbkami fluorescencyjnymi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się quizy prowadzone przez Bartosza Chojnackiego, wiceprzewodniczącego ds. projektów Parlamentu Studentów UG. Brały w nich udział kilkuosobowe drużyny, dla których nutka rywalizacji była również świetną zabawą, a zawodnicy wykazywali się wszechstronną wiedzą z różnych dziedzin. Wielu amatorów znalazły też gry video i planszówki. Największą atrakcją było chyba jednak Beach Party, czyli dzień plażowy nad jeziorem, w ramach którego organizatorzy przewidzieli stroje hawajskie, wielkie grillowanie, święto kolorów z kolorowymi proszkami holi oraz wieczorne karaoke nad jeziorem, które zgromadziło sporą liczbę osób wyznających zasadę, że śpiewać każdy może. W klimat tego wieczoru znakomicie wpisały się zimne ognie i projekcja filmu C’mon C’mon.

***

Uczestnicy Adapciaka wrócili z niego bogatsi o nowe doświadczenia, znajomości, a także wiedzę przydatną na studiach. Sądząc po ich niezwykle pozytywnych opiniach na temat obozu, śmiało można postawić tezę, że okazał się on świetnym początkiem tego najpiękniejszego okresu w życiu, jakim są studia.

Agata Myszka


Załączniki