Organizacja wrześniowych obozów adaptacyjnych przez Parlament Studentów UG ma już wieloletnią tradycję. W tym roku popularny Adapciak odbył się również w Borzechowie, w okolicach Starogardu Gdańskiego. Od 4 do 9 września nowo przyjęci na UG studenci w pięknych okolicznościach przyrody mieli możliwość zdobywania cennej wiedzy na temat studiów oraz uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach integracyjnych.
KTO JEST KIM NA UCZELNI
Obóz rozpoczął się od szkolenia, w trakcie którego jego uczestnicy dowiedzieli się m.in., jakie są ich prawa i obowiązki, a także – jak duże możliwości rozwoju oferuje im Uniwersytet Gdański. Prowadzący szkolenie Tomasz Neumann, redaktor naczelny „Gazety Uniwersyteckiej”, omówił najważniejsze z punktu widzenia studentów regulacje prawne oraz zwrócił im uwagę na to, jak ważna jest znajomość Regulaminu Studiów i jego przestrzeganie. Zaprezentował również strukturę organizacyjną uczelni, dzięki czemu uczestnicy Adapciaka dowiedzieli się, kto na UG odpowiada za poszczególne kwestie związane z kształceniem, sprawami socjalnymi czy naukowymi.
ODWIEDZINY PRZEDSTAWICIELI WŁADZ UG
Drugiego dnia urzędujących w Borzechowie żaków odwiedzili przedstawiciele władz uczelni: rektor UG – prof. Piotr Stepnowski, rektor senior – prof. Bernard Lammek, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia – prof. Arnold Kłonczyński, prorektor ds. współpracy i rozwoju – prof. Sylwia Mrozowska oraz prorektor ds. badań naukowych – prof. Wiesław Laskowski. Goście pogratulowali świeżo upieczonym studentom wyboru uczelni, opowiedzieli im o jej znaczącym rozwoju, który nastąpił w ostatnich latach, a także zachęcili ich do podejmowania różnego typu aktywności, gdyż działalność dodatkowa z całą pewnością zaowocuje sukcesami w życiu zawodowym. Tradycyjnie też przedstawiciele władz UG wręczyli uczestnikom Adapciaka pamiątkowe koszulki i rozmawiali z przyszłymi studentami o planach i oczekiwaniach związanych z podjętymi przez nich studiami.
ADAPCIAKOWA FAMILIADA
Po raz pierwszy w adapciakowej historii podczas obozu odbyła się Familiada, w której rywalizowały ze sobą drużyny składające się z władz uczelni i uczestników obozu. Zawodnicy odpowiadali na pytania dotyczące Adapciaka. Nowy punkt programu sprawił dużo radości zarówno uczestnikom, jak i widzom, dlatego też zapewne będzie on kontynuowany w kolejnych latach.
NIE TYLKO STUDIA NA… STUDIACH
Podczas obozu przyszli studenci brali udział w szkoleniach dotyczących kształcenia, oferty stypendialnej czy korzystania z Portalu Studenta. Ale jak wiadomo, nie samymi zajęciami student żyje, dlatego żakom została również przedstawiona oferta dodatkowych działań i aktywności.
O możliwościach rozwoju własnego potencjału w sferze nauki, działalności społecznej i charytatywnej, w tym na niwie międzynarodowej, opowiedzieli przedstawiciele Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej – Łukasz Bień i Piotr Patalas.
O aktywnościach sportowych, które można podjąć na UG, a także o tym, jak zostać członkiem oraz zawodnikiem Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Gdańskiego opowiedział Piotr Walczak – prezes AZS UG. Prezes podpowiedział też przyszłym studentom, jak zapisać się na zajęcia wychowania fizycznego oraz że trenowanie wybranej przez siebie dyscypliny w sekcjach AZS może zastąpić obowiązkowe zajęcia WF.
O bardzo szerokiej ofercie kulturalnej UG opowiedziały Barbara Madany i Paulina Zaborniak z Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”. Dzięki ich prelekcji żacy poznali charakter działalności takich grup twórczych, jak Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” czy Studio Wokalne UG.
W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH!
W czasie Adapciaka nie zabrakło oczywiście aktywności sportowych oraz umysłowych. Przyszli pierwszoroczniacy mogli wziąć udział w rozgrywkach siatkówki i koszykówki oraz w turnieju paintballowym.
Prawdziwie letnia aura sprzyjała spędzaniu czasu nad wodą. Dzięki organizatorom była to zabawa aktywna – uczestnicy obozu mogli m.in. wziąć udział w konkursie limbo, zagrać w siatkówkę wodną czy uczestniczyć w spływie kajakowym.
Dla tych, którzy woleli spędzić czas na błogim leniuchowaniu, przygotowano dmuchane koła czy rowery wodne. Każdy mógł też wygrzewać się na plaży, popijając bezalkoholowe owocowe napoje.
Z kolei na wszystkich chętnych do rozruszania szarych komórek czekały quizy przygotowane przez przewodniczącego Parlamentu Studentów UG – Bartosza Chojnackiego. Pytania miały bardzo szeroki zakres: od muzyki rozrywkowej i gier komputerowych do matematyki i biologii. Miłośnicy gier planszowych mogli czas wolny od prelekcji poświęcić na rozgrywki w takie gry, jak Talisman, Splendor czy Dixit.
***
Jak się dowiedzieliśmy, uczestnicy Adapciaka 2023 ocenili go zdecydowanie pozytywnie pod wszystkimi względami. Przede wszystkim zaś dzięki spotkaniu łatwiej będzie im się zaaklimatyzować w nowym środowisku.
Łukasz Bień