Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Kultura 9 „Adele Songbook” kolejny raz w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

„Adele Songbook” kolejny raz w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

utworzone przez | lut 11, 2023 | Kultura

W czwartek, 26 stycznia br., w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej miał miejsce koncert „Adele Songbook + Marta Burdynowicz”, działającej od nieco ponad roku przy Akademickim Centrum Kultury ACK „Alternator” grupy artystycznej Studio Wokalne UG. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Krzysztof Majda – trójmiejski wokalista, songwriter, instruktor wokalny i producent muzyczny, natomiast za jej powstanie i kierownictwo organizacyjne odpowiada Magdalena Niestoruk – koordynująca działania Strefy Muzyki w ACK UG „Alternator”, menedżerka nowo powstałej Gdańskiej Orkiestry Akademickiej.

Studio Wokalne UG tworzy 10 studentek z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Są to: Zofia Bełdzińska, Paulina Borzymowska, Olga Hołubowicz, Anastazja Klimiuk, Karolina Kluczkowska, Joanna Kovaćs, Michalina Pankiewicz, Zuzanna Winter, Paulina Zaborniak i Zuzanna Zaborowska. Na koncercie zgromadziła się liczna publiczność entuzjastów twórczości Adele – zdobywczyni 15 nagród Grammy, by wysłuchać 17 piosenek z repertuaru artystki w autorskich aranżacjach Krzysztofa Majdy na wokal, chórki i zespół instrumentalny w składzie: Grzegorz Kusio (fortepian), Łukasz Łapiński (perkusja), Konrad Żołnierek (gitara basowa), Krzysztof Majda (instrumenty klawiszowe). Gościem specjalnym wydarzenia była Marta Burdynowicz, wokalistka i aktorka muzycznych scen teatralnych w Gdyni, Poznaniu, Łodzi i Warszawie oraz zwyciężczyni programu The Voice of Poland 2021, nazywana polską Adele.

Od pierwszych dźwięków wyśpiewanego przez kierownika zespołu hitu Hello, rozpoczynające[1]go koncert, po ostatnią, finałową piosenkę Water under the bridge, można było z przyjemnością wysłuchać mniej i bardziej znanych kompozycji z repertuaru Adele. Znakomicie prezentujące się młode wokalistki wykonały piosenki zarówno solo, jak i w duetach oraz grupowo, w świetnie skrojonych aranżacjach na osiem stylowo brzmiących głosów i w towarzystwie znakomitych muzyków.

„Adele Songbook + Marta Burdynowicz” zdecydowanie był jednym z tych koncertów, których nie można było zakończyć inaczej niż owacjami na stojąco. Wydarzenie na wielu płaszczyznach było gratką nie tylko dla fanów twórczości Adele. Wyróżniało się wysokim poziomem artystycznym i wizualnym, a przy tym poprowadzone było przez kierownika muzycznego zespołu w zabawnym, pełnym anegdot tonie.

Wielkim sukcesem projektu jest fakt, że Studio Wokalne UG już po raz drugi zaprezentowało się na dobrze znanej w Gdańsku scenie koncertowej w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i zgromadziło tak dużą publiczność poza murami uczelni. To tylko znak, że ogromny potencjał wokalny zespołu w  połączeniu z  wizją artystyczną, doświadczeniem i umiejętnością stworzenia tak zdolnym ludziom odpowiednich warunków do rozwoju, jest kluczem do kreowania nowych muzycznych wyzwań na najwyższym poziomie. Studio Wokalne UG w najbliższym czasie planuje równie ambitne koncerty zarówno w ramach wydarzeń uniwersyteckich, jak i poza działalnością uczelnianą.

Aneta Majda