Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Sport 9 Bieg o Puchar JM Rektora UG z Rekordową Frekwencją

Bieg o Puchar JM Rektora UG z Rekordową Frekwencją

utworzone przez | cze 26, 2024 | Sport

Ponad 450 uczestniczek i uczestników, zaangażowana publiczność, występy artystyczne studentów i znakomita zabawa przy pięknej pogodzie ‒ tak można opisać Bieg o Puchar JM Rektora UG, który miał miejsce 21 maja na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie. Wydarzenie zorganizowane przez Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG we współpracy z AZS UG oraz Centrum Komunikacji i Promocji w tym roku cieszyło się wyjątkowym zainteresowaniem.

Tegoroczny bieg jest biegiem absolutnie wyjątkowym ‒ powiedział podczas otwarcia wydarzenia rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski. ‒ Po raz pierwszy w historii pobiliśmy wielokrotnie rekord frekwencyjny. Jesteśmy zachwyceni tym, jak się rozwija sport akademicki, jak się rozwija duch sportowy naszej społeczności. Na zakończenie swojej wypowiedzi rektor podzielił się informacją o planowanym podpisaniu umowy na budowę pierwszej hali sportowej Uniwersytetu Gdańskiego, która ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce północnej.

Andrzej Cieplik z CWFiS UG również wyraził radość z powodu licznego odzewu uczestników wydarzenia: ‒ Chcemy namawiać naszych studentów do takich aktywności. Każdy ma jakąś swoją dyscyplinę, którą najlepiej wykonuje i czuje się w niej najbardziej komfortowo ‒ i musi ją tylko w sobie odkryć.

Bieg odbył się w dwóch kategoriach: kobiet (trasa 1,5 km) oraz mężczyzn (trasa 3 km), na terenie kampusu uniwersyteckiego w Oliwie, w okolicach gmachu Biblioteki Głównej UG. Organizatorzy przewidzieli medale dla stu pierwszych osób na mecie. Bieg kobiet otworzył rektor UG, a rywalizację mężczyzn ‒ prorektorka ds. współpracy międzynarodowej, dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG. Pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła Rozalia Malina. Zwycięzcą biegu mężczyzn był Mikołaj Prejc.

Cieszę się, że drugi rok z rzędu udało się wygrać. Bardzo lubię takie inicjatywy. Bawiłam się bardzo dobrze ‒ stwierdziła zwyciężczyni rywalizacji kobiet, która trenuje lekkoatletykę od 2018 roku. Z kolei Mikołaj Prejc uznał, że warunki do biegania były trudne ze względu na temperaturę, ale docenił samą trasę biegu. On również ma za sobą lata treningu. ‒ Teraz bardziej się bawię tym sportem ‒ powiedział w rozmowie z Karoliną Gleinert z Radia MORS. Na pytanie, dlaczego warto biegać, odparł: ‒ Przede wszystkim dla satysfakcji. Czuję spełnienie, gdy robię treningi, jak biegam na zawodach ze znajomymi, gdy jeździmy po całej Polsce ‒ to są największe plusy biegania.

Nie tylko zdobywcy podium pozytywnie ocenili imprezę. Dla Kaliny, studentki I roku, Bieg o Puchar Rektora był motywacją do powrotu do tej aktywności, a także okazją do skorzystania z pięknej pogody i odczucia znakomitej atmosfery.

Wyzwaniu sportowemu towarzyszyły dodatkowe atrakcje przygotowane przez studentów, w tym solowe i grupowe występy taneczne. Zwieńczeniem imprezy było nagrodzenie zwycięzców. Medale wręczyli rektor UG, prof. Piotr Stepnowski, oraz zastępca dyrektora ds. sportowych Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, mgr Tomasz Aftański.

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz
Zespół Prasowy UG