Strona główna 9 Aktualny numer 9 Filmowe perłowe gody, czyli jubileusz 30-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość Blondynki”

Filmowe perłowe gody, czyli jubileusz 30-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość Blondynki”

utworzone przez | kwi 24, 2024 | Aktualny numer, Jubileusze i uroczystości

„To, co się stało wczoraj, nie dzieje się każdego dnia, tak piękna jak sen, a ja tak ją kocham…” – te początkowe słowa z filmu Miłość blondynki (1965) w reżyserii Miloša Formana1, które wybrzmiały 8 marca 1994 roku z kinowego ekranu w auli nr 039 (1.43) Wydziału Filologiczno-Historycznego, zainaugurowały działalność akademickiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego. Sam tytuł czechosłowackiego filmu pozostał z klubem na zawsze jako jego oficjalna nazwa.

SZCZYPTA HISTORII

Powołanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość Blondynki” stało się możliwe dzięki grupie studentów i pasjonatów kina, w której znaleźli się Krzysztof Kornacki, Jacek Wachulewicz, Agnieszka Bacławska, kinooperator Wojciech Prabucki oraz prof. Mirosław Przylipiak ‒ opiekun klubu z ramienia uczelni. Założycielska piątka, zapoczątkowując „filmową miłość do blondynki”, dała szansę przyszłym pokoleniom studentów na szerzenie pasji do sztuki filmowej.

Przez przeszło 30 lat funkcjonowania Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki” zorganizował setki projekcji i dyskusji filmowych oraz autorskich festiwali i wydarzeń kulturalnych. Przez te wszystkie lata przez klub przewinęło się wiele osób, które realizowały swoje studenckie pasje i zdobywały pierwsze umiejętności zawodowe w organizacji projektów filmowych oraz kulturalnych. Zdobyte w klubie doświadczenia niejednokrotnie wpływały na ich przyszłe wybory życiowe i zawodowe.

Warto przypomnieć, że we wczesnych latach działalności dzięki klubowi odbywały się chociażby pokazy replik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którym towarzyszyły spotkania ze znamienitymi twórcami polskiego filmu, takimi jak Krzysztof Zanussi, Krystyna Janda, Grzegorz Królikiewicz, Marek Kondrat czy Kazimierz Kutz. Oprócz tego nieodłącznym elementem w początkowej fazie działalności było wydawanie stworzonego przez członków DKF-u czasopisma „Panoptikum”, na łamach którego studenci publikowali swoje prace na temat kina.

Dyskusyjnemu Klubowi Filmowemu „Miłość Blondynki” od początku przyświecało prowadzenie spotkań filmowych w formule „prelekcja ‒ projekcja ‒ dyskusja”. Formuła ta sprawdza się do dziś, dzięki czemu na seanse filmowe i dyskusje po projekcji przybywają rzesze miłośników ambitnego kina, pragnących podyskutować o sztuce filmowej w gronie studentów i widzów.

INAUGURACJA ROKU JUBILEUSZOWEGO

Niemal dokładnie trzy dekady po pierwszej projekcji filmowej, w dniu 7 marca 2024 roku, odbyło się przyjęcie urodzinowe z okazji inauguracji jubileuszowego roku działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Miłość Blondynki”. Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili „rodzice-założyciele”: prof. Krzysztof Kornacki z żoną Agnieszką Bacławską-Kornacką, obecny był także prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UG, prof. Arnold Kłonczyński, który przyznał, że od lat uczestniczy jako widz w wydarzeniach organizowanych przez akademicki klub filmowy.

Na spotkanie przybyli też aktualni oraz dawni członkowie klubu, których obecnie można kojarzyć chociażby z uniwersyteckich działalności naukowych czy animacji miejskich wydarzeń kulturalnych. Pojawili się m.in. Wanda Dittrich, Weronika Orzechowska, Paweł Biliński, Marta Maciejewska i Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Na gości czekał urodzinowy tort, a spotkaniu towarzyszyły wspomnienia i anegdoty z historii DKF-u. Nie zabrakło również momentu na zrobienie pamiątkowych zdjęć na jubileuszowej ściance.

Tego dnia goście i widzowie spotkania, dzięki uprzejmości Czeskiego Centrum w Warszawie, obejrzeli ponownie film Miłość blondynki. Projekcję poprzedził minutowy filmik streszczający historię DKF-u, zrobiony przez aktualnych członków klubu, studentów kierunku produkcja form audiowizualnych. Przed projekcją filmu głos zabrał też prof. Krzysztof Kornacki, który podzielił się swoimi wspomnieniami z początkowych lat istnienia DKF-u. Profesor Kornacki odtworzył też scenę rozpoczęcia pierwszego seansu filmowego sprzed 30 lat, uderzając drewnianą buławą w szklaną misę z wodą, która dokładnie jak lata temu rozbiła się na drobne kawałki. Był to nostalgiczny powrót do przeszłości, gest mający przynieść przysłowiowe szczęście w kulturalnej działalności klubu w kolejnych latach.

Oczywiście nie zabrakło również prelekcji do filmu. Wygłosiła ją dr Grażyna Świętochowska, która przybliżyła zgromadzonej publiczności istotę zjawiska czechosłowackiej nowej fali.

Po seansie goście przenieśli się do Klubokawiarni Index. Przestrzeń klubu momentalnie zapełniła się studentami wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej oraz produkcji form audiowizualnych, którzy poprowadzili kolejne części wydarzenia. Rozgrzewką dla wszystkich był quiz filmowy, a w dalszej części zabawy odbyło się karaoke z piosenkami z takich filmów, jak Rocky Horror Picture Show, Mamma Mia, Shrek czy High School Musical. Uroczystość trwała do późnych godzin nocnych przy tańcach, śpiewach i rozmowach, jak przystało dla prawdziwej kultury studenckiej.

‒ Perłowe gody Miłości Blondynki nie skończą się jednak na marcowych wydarzeniach. Jesienią DKF „Miłość Blondynki” planuje finał obchodów jubileuszu, w ramach którego odbędzie się galowy koncert muzyki filmowej w wykonaniu Studia Wokalnego UG i Gdańskiej Orkiestry Akademickiej oraz ogólnopolski zjazd Polskiej Federacji DKF-ów, w którym uczestniczyć będzie przeszło pięćdziesiąt dyskusyjnych klubów filmowych – zapewnia Tomasz Pupacz, zastępca kierownika Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”, od lat koordynujący działalność klubu filmowego.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak życzyć Dyskusyjnemu Klubowi Filmowemu UG „Miłość Blondynki”, aby jego romans z kinem trwał kolejne lata w sali kinowej pełnej widzów.

Julia Kuster


1 Cytat pochodzi z piosenki, którą śpiewa Táňa Zelenková Růžičková.


Załączniki