Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Kultura 9 Grand Prix dla spektaklu „Szymborska: kolaż”

Grand Prix dla spektaklu „Szymborska: kolaż”

utworzone przez | cze 28, 2023 | Kultura

Studencka Wiosna Teatralna to ogólnopolski festiwal organizowany w Lublinie od 1966 do 1974 roku. W 2022 roku został on reaktywowany, a w tym roku odbyła się jego 11 edycja, której motywem przewodnim było hasło „Próby”.

Uniwersytet Gdański na festiwalu reprezentowała grupa 3 Próby ze spektaklem Szymborska: kolaż. Błyskotliwy zlepek cytatów z wierszy, felietonów, wywiadów i listów przedstawiał tytułową bohaterkę z nowej perspektywy. Nieszablonowe podejście do tematu, świeżość spojrzenia i bardzo nietypowa metoda pracy nad spektaklem zostały docenione przez jury konkursu, w skład którego wchodzili ludzie teatru oraz przedstawiciele życia akademickiego: Adrian Cieszkowski – przewodniczący Forum Uczelni Artystycznych – komisji branżowej Parlamentu Studentów RP, Jarosław Cymerman – wicedyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Redbad Klynstra-Komarnicki – dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, dr hab. Irina Lappo – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Izabela Pastuszko – dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”, Paulina Prokopiuk – reprezentantka młodego teatru i Ewa Zbroja – kierownik Działu Edukacji Kulturalnej Narodowego Centrum Kultury.

Premiera spektaklu miała miejsce 20 marca br. podczas Święta Uniwersytetu Gdańskiego. Szymborska: kolaż przedstawia sylwetkę noblistki z wielu różnych perspektyw, rozpisaną na głosy. W roli ośmiu Szymborskich występują studenci I roku wiedzy o teatrze. Towarzyszą im solistki Studia Wokalnego UG, które wykonują dwa utwory skomponowane przez Krzysztofa Majdę do słów wierszy poetki. Tanecznie sceniczny obrazek dopełnia poruszająca choreografia Agaty Gregorkiewicz wykonywana przez Teatr Tańca „Kiosk Ruchu”.

Zmultiplikowana Wisława ma na scenie różne oblicza. Jedno przez cały spektakl przygotowuje się nerwowo do wygłoszenia odczytu noblowskiego, drugie z atencją segreguje bibeloty w szufladach, trzecie jest dziecięcym wcieleniem Szymborskiej i robi to, na co właśnie ma ochotę… Wszystkie one razem pozwalają zobaczyć poetkę jako osobę niezwykle złożoną i bardzo interesującą.

Opiekę artystyczną nad spektaklem objął aktor Teatru Wybrzeże, Piotr Biedroń, a autorką scenariusza jest Barbara Madany z Akademickiego Centrum Kultury UG.

Organizatorem projektu Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna było Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”. Festiwal był częścią projektu „MOŻESZ! – edukacja i sprawczość poprzez kulturę”. Projekt był realizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zespół ACK


Załączniki