Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Kultura 9 II „FunFar” już za nami

II „FunFar” już za nami

utworzone przez | maj 24, 2024 | Kultura

11 maja br. w Klubokawiarni Index odbył się II Finał Przeglądu Kapel Studenckich „FunFar”, w tym roku zorganizowany w ramach Juwenaliów Gdańskich.

Organizatorami Przeglądu były gdańskie uczelnie przygotowujące wspólnie z Fundacją Gdańską Juwenalia Gdańskie 2024, czyli: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego. W jury zasiedli: Klaudia Łyszkiewicz z GUMed, Łukasz Bień z UG oraz Stanisław Sosiński z AWFiS.

Jako pierwszy wystąpił zespół Inka wykonujący muzykę z pogranicza indie pop i indie rock. Zespół powstał niedawno, bo niecały rok temu, ale już przygotowuje nagrania do drugiej płyty. Dominika „Inka” Giernatowska pisze i komponuje autorskie piosenki. Obroniła licencjat z filologii romańskiej na UG, a obecnie pisze pracę magisterską z kulturoznawstwa. Udziela się także w uniwersyteckim Radiu MORS.

W zespole oprócz Dominiki występują: grający na pianinie Tomasz Chojnowski, grający na gitarze elektrycznej Marcin Oliński, gitarzysta basowy Bartłomiej „Bruss” Perwejnis oraz grający na perkusji Jacek Skrzydlak. Muzycy zaproponowali publiczności spokojne, ale też nieco bardziej ożywiające utwory, które wprawiły wszystkich w zdecydowanie pozytywny nastrój.

Jako drugi wystąpił zespół Kasia x Chłopaky. Wokalistka Kasia Wasilewska jest studentką amerykanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Jak sama mówi, z chłopakami poznała się w trakcie internetowej wędrówki. Każdy członek zespołu pochodzi z innej części Polski, a łączą ich muzyka, chęci i Trójmiasto. Jakub Wojtowicz jest specjalistą od dźwięków ładnych, Bartek Konieczny ‒ od brzydkich, a Kasia ‒ od tekstów i wokalu, które łączą te skrajności w całość. Trochę hipnotyzująca elektroniczna muzyka z przyjemnie brzmiącym wokalem Kasi wspaniale wybrzmiała w indexowych wnętrzach.

W całkiem inne obszary muzyczne zabrał publiczność zespół Ill Hubi proponujący muzykę w stylu rap i alternatywnego hip-hopu. Grupę tworzą wokalista Hubert Bugajewski oraz DJ Stach Dziedziczak.

Hubert zaczął tworzyć muzykę w gimnazjum i przez pierwszy rok – dwa lata swoją przygodę zaczynał od tworzenia bitów. Po jakimś czasie zaczął nagrywać i miksować swoje kawałki w domu. Na AWF-ie poznał Stacha, z którym od jakiegoś czasu pracują nad nową muzyką. Grupa pomimo tego, że dopiero zaczyna działalność, zdecydowanie może znaleźć fanów wśród osób zainteresowanych hip-hopem.

Po występach raperów publiczność mogła wysłuchać indierockowej grupy The Fugitives. W zespole występują gitarzysta i wokalista Ignacy Mróz, perkusista Łukasz Tryba oraz grający na gitarze basowej Jakub Kuśnierz.

Jak wspominają członkowie The Fugitives, ich znajomość zaczęła się w dzieciństwie. Później wpadli na pomysł, aby założyć zespół, co w połączeniu z doskonałą harmonią i synergią dawało idealne możliwości do tworzenia muzyki. W późniejszym etapie każdy z członków zespołu zdecydował się pójść swoją drogą, jednakże nie potrafili odnaleźć się w nowym otoczeniu, stąd też powrót do pierwotnego składu. Ich marzenia są takie, aby móc wyróżniać się artystycznie, a także, aby dzielić się ze światem swoją muzyką. Zdecydowanie warto, by świat tę muzykę usłyszał!

Następnie na scenie pojawiły się dwie dziewczyny z grupy Templess. To alternatywny rockowy zespół, który zaczyna tworzyć swoją historię. Mają za sobą kilka występów, m.in. na „MEGAFONIE” i „Wrzeszcz do Mikrofonu”, udział w konkursie „AEStrada” oraz wydanie miniepki Feelin’ down. Zuzanna Wojtachnia, wokalistka grająca też na gitarze, oraz perkusistka Wiktoria Królicka, chociaż występują tylko we dwie, zapewniły energię, której pozazdrościć mogłyby liczniejsze grupy. Połączenie trochę surowych dźwięków z nieco hipnotyzującym wokalem pozwoliło zaspokoić gusta muzyczne nie tylko miłośników rocka.

Jako ostatni wystąpił zespół SNU. Indexowa scena dawno już nie doświadczyła takiej energii płynącej z wykonań zainspirowanych klasycznymi hardrockowymi brzmieniami. Na wyróżnienie zasługuje nie tylko dojrzała i prawdziwie profesjonalna muzyka wykonywana przez grających na gitarach Mikołaja Stefańskiego, Radosława Pegzę, basistę Kacpra Raikowskiego oraz przez perkusistę Kacpra Bertranda, ale także dojrzały wokal i dynamiczna gra sceniczna wokalisty Mateusza Książka, który zdecydowanie czuł publiczność i pomimo krótkiego występu zrobił mały show. Co ważne, widać było doskonałe zgranie członków zespołu, wszystko było na swoim miejscu, dlatego z całą pewnością warto obserwować karierę SNU w przyszłości.

Jury po naradach podkreśliło niezwykle wysoki poziom wszystkich artystów Przeglądu i zdecydowało przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

• wyróżnienie: Kasia x Chłopaky,
  • nagroda dla najlepszego zespołu z UG spoza podium: The Fugitives,
  • II nagroda główna (występ na Juwenaliach Gdańskich 2024): Templess,
  • I nagroda główna (występ na Juwenaliach Gdańskich 2024): SNU.

Mamy nadzieję, że każdej z grup będzie można posłuchać w Indexie lub w innych przestrzeniach na Uniwersytecie Gdańskim już niedługo. Wszyscy wykonawcy, którzy wystąpili na Przeglądzie, mają do zaoferowania bardzo interesującą muzykę i mimo że znajdują się na początku swoich karier, potrafią zaskoczyć dojrzałością i muzyki, i tekstów.

Łukasz Bień
Kacper Wiśniewski