Katalog wydany pod redakcją Huberta Kowalskiego (Muzeum UW), Marty Piszczatowskiej i Magdaleny Muskały (Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB), Marka Bukowskiego (Muzeum GUMed), Joanny Ślagi (Muzeum UJ) i Marty Szaszkiewicz (Muzeum UG) otrzymał prestiżową nagrodę Wierzba 2021!
Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, którego członkami instytucjonalnymi są trzy muzea Uniwersytetu Gdańskiego (Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Wydziału Biologii oraz Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji), w ramach projektu „Treasures Houses of Polish University Heritage” wydało pierwszy w Europie katalog prezentujący polskie dziedzictwo akademickie. Jego celem jest wzmocnienie tożsamości polskich muzeów i kolekcji uczelnianych oraz zwrócenie uwagi na znaczenie dziedzictwa akademickiego, jego roli edukacyjnej i społecznej oraz potrzebę jego ochrony, zabezpieczenia, gromadzenia i udostępniania. Impulsem do powstanie katalogu było ogromne zainteresowanie zagranicznych uniwersytetów polską historią nauki.
W katalogu zaprezentowano obiekty ze 106 jednostek. Dotyczą one zarówno historii szkół wyższych, jak i efektów badań naukowych przez nie prowadzonych. Nie zabrakło w nim też obiektów z trzech wspominanych muzeów naszej uczelni. Zaprezentowano w nim m.in. medal założenia Uniwersytetu Gdańskiego, czapkę studencką Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie oraz pamiątkową rzeźbę żubra podarowaną dr. Janowi Schwarzowi przez studentów w 1946 roku. W publikacji znalazły się również zdjęcia inkluzji w bursztynie, w tym najstarsza inkluzja z gatunkiem podrodziny Buchonomyiinae (Diptera: Chironomidae) z kredowego bursztynu birmańskiego sprzed stu milionów lat, a także zdjęcia wystawy stałej Muzeum Kryminalistyki.
Katalog został nominowany do konkursu „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba”, którego zadaniem jest wyróżnienie najlepszych placówek muzealnych oraz projektów wystawienniczych, edukacyjnych i wydawniczych. W tegorocznej edycji konkursu o miano laureata walczyło blisko 130 zdarzeń muzealnych, a wśród nagrodzonych w 6 kategoriach znalazły się m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Katalog otrzymał II nagrodę w kategorii najciekawsze wydawnictwo muzealne ex aequo z publikacją pt. Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego pod redakcją Pauliny Szymalak-Bugajskiej wydaną przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 23 września br. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Marta Szaszkiewicz
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego sekretarz Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych
Katalog Treasure Houses of Polish Academic Heritage powstał dzięki dotacji w wysokości 141 500 zł w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Wspieranie działań muzealnych”.
Bibliografia:
Treasure Houses of Polish Academic Heritage, red. H. Kowalski, M. Piszczatowska, M. Bukowski, M. Muskała, M. Szaszkiewicz, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2020, ss. 672.
Katalog w wersji online:
https://muzeauczelniane.pl/ksiazka/THPAH.pdf
Prezentowany tekst jest częścią cyklu artykułów dotyczących dziedzictwa akademickiego, za który merytorycznie odpowiada Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. Czytelników zapraszamy do kontaktowania się z Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego (muzeum@ug.edu.pl; ul. Bielańska 5, 80-851 Gdańsk), dzielenia się uwagami, wspomnieniami i pamiątkami.