KEEKS 2024

utworzone przez | maj 24, 2024 | Studenci i doktoranci

W dniach 24‒25 kwietnia 2024 roku na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbył się VII Kongres Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich ‒ KEEKS 2024. Podczas spotkania pasjonaci nauki i zrównoważonego rozwoju dyskutowali o kluczowych wyzwaniach naszych czasów. Skala Kongresu była imponująca, nic więc dziwnego, że został pobity frekwencyjny rekord: członkowie Komitetu Organizacyjnego zarejestrowali ok. 450 uczestników, którzy podczas pierwszego dnia wysłuchali 12 wystąpień studentów i 3 wykładów eksperckich oraz byli świadkami ogłoszenia wyników konkursu filmowego. Wszystko to dzięki wielkiemu zaangażowaniu 9 kół naukowych z 3 wydziałów UG, ponad 80 studentów, a także opiekunów kół naukowych i członków zespołu projektowego.

VII Kongres Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich był ważnym elementem projektu „Zerujemy emisję – transfer wiedzy (z) Uniwersytetu Gdańskiego”, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt ten obejmuje cztery komponenty, którymi są: październikowy Dzień Zrównoważonego Rozwoju (koordynowany przez dr hab. Barbarę Pawłowską, prof. UG), kwietniowy Kongres Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich (koordynowany przez dr Magdalenę Markiewicz i dr Ewę Ignaciuk), czerwcowa Ogólnopolska Konferencja Naukowa Chemia-Biznes-Środowisko „ChemBiŚ” 2024 (koordynowana przez dr hab. Beatę Grobelną, prof. UG, będącą jednocześnie kierownikiem projektu) oraz seria wykładów dla szkół (koordynowana przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju). Program Kongresu był niezwykle różnorodny i obejmował prelekcje, wystąpienia, konkurs filmowy, grę terenową i wykłady ekspertów.

W organizację Kongresu zaangażowane były koła naukowe o różnorodnym spektrum zainteresowań i doświadczeń. Były to (w kolejności alfabetycznej): Koło Naukowe Biznesu Chemicznego, Koło Naukowe Finansów Międzynarodowych, Koło Naukowe „HaZet”, Koło Naukowe Polityki Gospodarczej, Koło Naukowe Przedsiębiorczości START-UP, Morskie Koło Naukowe, Naukowe Koło Logistyki, Ogólnouczelniane Koło Naukowe Gier Cyfrowych i Analogowych „UGranie” oraz Studencki Klub Biznesu.

VII Kongres Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich został objęty patronatem przez Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, Centrum Zrównoważonego Rozwoju, „Gazetę Uniwersytecką” i Radio MORS. Patronatem honorowym Kongres objął JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

PIERWSZY DZIEŃ KEEKS 2024

Kongres otworzyły wystąpienia dr. Tomasza Gutowskiego, prodziekana ds. studentów i jakości kształcenia Wydziału Ekonomicznego, i dr Magdaleny Markiewicz, prodziekan ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Wydziału Ekonomicznego. Oboje prelegenci położyli szczególny akcent na współdziałanie, aktywne zaangażowanie i budowanie umiejętności na drodze learning by doing.

Po uroczystym otwarciu nadszedł czas na pierwszy panel poświęcony m.in. wyzwaniom, przed którymi stoją przedsiębiorstwa redukujące emisję CO2, sposobom pomiaru śladu węglowego, wpływowi zielonych wyzwań na zachowania konsumentów oraz wykorzystaniu dronów w transporcie bezpośrednim.

Maja Orłowska i Julia Zarzecka z Koła Naukowego Przedsiębiorczości START-UP zaprezentowały temat „Redukcja emisji CO2 – między ekonomią a ekologią”.

Marta Kaczmarek i Kinga Koy reprezentujące Naukowe Koło Logistyki przedstawiły referat pt. „Potencjał wykorzystania dronów w transporcie bezpośrednim”. Aleksandra Araś, Nataliia Dzhumaryk oraz Stanisław Rytel z Koła Naukowego Finansów Międzynarodowych przedstawili wyniki badań przeprowadzonych w ramach LSEG Research Grants w wystąpieniu pt. „Zielone wyzwania współczesności: lęk ekologiczny i zeroemisyjność – wpływ na zachowania konsumentów na przykładzie Trójmiasta”. Do wyników badań studentów, którzy przeprowadzili badania na temat lęku ekologicznego wśród mieszkańców Trójmiasta, a w rezultacie przekonali się o tym, jak niewielka jest świadomość ludzi na temat sposobu pomiaru własnego śladu węglowego, odniosła się Joanna Kotowicz, menedżerka w Departamencie Programów Publicznych ESG w PKO BP. Podzieliła się ona swoim doświadczeniem związanym z budowaniem świadomości społecznej w tym obszarze podczas wystąpienia zatytułowanego „Jak zmierzyć ślad węglowy”. Moderatorami tego panelu byli Kaja Wodzak i Dominik Chomczyk.

Podczas drugiego panelu, moderowanego przez Lidię Gałczyńską i Iwo Laskowskiego, poruszono zagadnienia istotne z punktu widzenia przedsiębiorczości. Miłosz Makowski (Studencki Klub Biznesu) odniósł się do ważnego tematu wolności gospodarczej, a swoje wystąpienie zatytułował „Wolność gospodarcza i interwencjonizm w teorii oraz praktyce ekonomii”. Kamila Czapska i Oskar Kapela (również Studencki Klub Biznesu) przedstawili szeroką analizę przygotowaną w ramach LSEG Research Grants, pt. „Jak wynajem krótkoterminowy wpływa na rynek mieszkaniowy? Case study ‒ Nowy Jork i Barcelona”. Powiązanie tematyki ochrony środowiska z sektorem przedsiębiorstw wybrzmiało w prezentacji „Rozwój paneli słonecznych – badania nad nowymi panelami fotowoltaicznymi i ich potencjał w poprawie efektywności i obniżeniu kosztów produkcji”, którą na podstawie swoich badań przedstawiła Małgorzata Kruszka z Koła Naukowego Biznesu Chemicznego. W stronę aspektów finansowych skierował się Przemysław Piejdak z Koła Naukowego Polityki Gospodarczej, który w klarowny sposób przedstawił temat „Charakterystyka mechanizmu odwrotnego obciążenia w podatku od towarów i usług w Polsce w nawiązaniu do handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych wewnątrz Unii Europejskiej”. Panel zakończył się przedstawieniem trudnego i niezwykle aktualnego tematu, którym jest Europejski Zielony Ład. Tego zadania podjęli się Wiktor Cywiński, Mateusz Sędziński i Julia Abramczyk z Koła Naukowego „HaZet” w wystąpieniu pt. „Zielony Ład a przyszłość polskiego rolnictwa”.

Trzeci panel, moderowany przez Wiktora Cywińskiego i Olgę Wiśniewską, przebiegał pod hasłem „Zerujemy emisję – bezpieczeństwo i swoboda decyzji konsumenta”. W tej części w dynamiczny sposób zaprezentowane zostało zagadnienie „Czy świadomość na temat «fast fashion» ma wpływ na decyzje zakupowe konsumentów”. W jego trakcie Jan Markanicz ze Studenckiego Klubu Biznesu oraz Marcela Mikołajczak z Koła Naukowego Finansów Międzynarodowych wydali apel dotyczący podejmowania świadomych decyzji, prosząc przy tym wszystkich o powstanie. Następnie Michał Gehrke i Patryk Harabin z Morskiego Koła Naukowego zaprezentowali zagadnienie pt. „Piractwo morskie jako zagrożenie handlu międzynarodowego”. Kolejne tego dnia wystąpienie związane z rezultatami badań realizowanych w ramach grantu LSEG, pt. „Wyzwania społeczno-ekonomiczne związane z elektryfikacją transportu drogowego w Polsce i Europie” przedstawili Maciej Piliński, Artsiom Varentski i Jarosław Reszka z Koła Naukowego Finansów Międzynarodowych.

Niezwykle interesujące podejście do tematu „Ekologiczne aspekty decyzyjne w grach planszowych” zaprezentowali Emilia Paszkowska i Maksymilian Nowakowski, reprezentujący Ogólnouczelniane Koło Naukowe Gier Cyfrowych i Analogowych „UGranie”. Warto dodać, że Koło Naukowe „UGranie” zorganizowało tego dnia na Wydziale Ekonomicznym swoją filię ‒ w sopockim kampusie powstało stoisko, na którym można było zagrać z członkami koła w gry o tematyce pro- i antyekologicznej oraz w gry ekonomiczne.

Podczas pierwszego dnia Kongresu został też rozstrzygnięty konkurs filmowy „Emisja zanieczyszczeń ‒ środowisko ludzi, zwierząt, roślin”, którego koncepcję opracowała dr Sylwia Machowska-Okrój wraz z zespołem projektowym. Nagrody i dyplomy wręczył laureatom prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, wspierający studentów podczas Kongresu. W kategorii młodzież szkół podstawowych laureatką I nagrody została Weronika Golnau, w kategorii młodzież szkół ponadpodstawowych laureatką I nagrody została Roksana Mielewczyk, II nagrodę zdobyła Alicja Błaszkowska, a miejsce III zajął Franciszek Wierzba. W kategorii filmów realizowanych przez studentów I nagrodę uzyskał Iwo Laskowski, a II nagrodę zdobył Jarosław Reszka.

Puentą ekspercką pierwszego dnia Kongresu było wystąpienie pana Wojciecha Tyborowskiego, dyrektora Invest in Pomerania, który w bardzo ciekawy i kompleksowy sposób przedstawił zagadnienie zebrane w temacie „Ochrona środowiska a strategia pozyskiwania inwestycji województwa pomorskiego”. To całościowe spojrzenie na charakter zmian w obszarze biznesu i trendów jego rozwoju było szczególnie istotne z uwagi na możliwość zestawienia aktywności inwestycyjnej w kontekście globalnym z potrzebami i konkretnymi działaniami w obszarze inwestycji w województwie pomorskim.

Wszyscy prelegenci spotykali się z wieloma pytaniami, co świadczy o tym, jak ważne i interesujące tematy zostały poruszone podczas obrad. Warto dodać, że oprawa graficzna Kongresu oraz towarzyszących mu konkursów była tworzona przez studentów i wykładowców. Plakaty konkursowe i przepiękne dyplomy dla laureatów konkursu filmowego oraz uczestników gry terenowej przygotowała dr Sylwia Machowska-Okrój, identyfikatory prelegentów wraz z grafikami do mediów przygotował Iwo Laskowski.

DRUGI DZIEŃ KEEKS 2024

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się edukacyjną miejską grą terenową „Na tropie śladu węglowego”, której koncepcję przygotował mgr Przemysław Wysiński. Gra przyciągnęła wielu uczestników, w tym studentów z różnych wydziałów, a także młodzież szkolną. Ukryte kody QR po zeskanowaniu prowadziły do bardzo ciekawych pytań dotyczących zagadnień związanych z emisją śladu węglowego, poszerzających wiedzę dotyczącą obniżenia emisji dwutlenku węgla w atmosferze oraz redukcji śladu węglowego. Kluczowe dla rozgrywki były interaktywne elementy, potrzebne do udzielenia poprawnych odpowiedzi.

Kongres zwieńczył wykład ekspercki pt. „Great myths of the Great Depression”, który wygłosił na zaproszenie Studenckiego Klubu Biznesu Lawrence W. Reed, amerykański ekonomista i historyk odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Wykład pozwolił zapoznać się szczegółowo z tłem ekonomicznym i historycznym jednego z przełomowych wydarzeń współczesnej historii, które na zawsze wpłynęło na kształtowanie światowej gospodarki. W czasie wykładu dowiedzieliśmy się m.in. o inwestycjach realizowanych podczas tego trudnego dla świata czasu, takich jak zapora Hoovera, oraz o gospodarczych uwarunkowaniach kryzysu.

***

Kongres Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich był okazją do zapoznania się z ważnymi wynikami prac naukowych studentów działających aktywnie w kołach naukowych, poszukujących odpowiedzi na pytania badawcze związane z funkcjonowaniem dzisiejszego świata. Świata, którego tempo rozwoju wyznaczają zmiany klimatyczne, zmiany środowiskowe, regulacje prawne związane z ESG, czyli aspektami środowiskowymi, społecznymi i zarządczymi. Idzie za tym konieczność budowania świadomości na temat tego, jak ważne jest dbanie o planetę, na której żyjemy.

Kongres KEEKS 2024 był jednak nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy naukowej, ale również inspirującą platformą do budowania współpracy, tworzenia relacji i wymiany idei. Był też miejscem do zdobywania tak ważnych w dzisiejszym świecie umiejętności, określanych mianem kompetencji przyszłości. Kooperacja i praca zespołowa, kreatywność, planowanie, krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów, wychodzenie naprzeciw wyzwaniom ‒ bo o nich mowa ‒ rozwijane były nie tylko przez studentów, lecz także przez wykładowców akademickich zaangażowanych w przedsięwzięcie.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom i gościom, prelegentom i organizatorom za olbrzymi wkład w sukces tego wydarzenia! Trudno na łamach „Gazety Uniwersyteckiej” wymienić wszystkich członków szerokiego Komitetu Organizacyjnego KEEKS 2024, jednak zadbaliśmy o to, aby każdy otrzymał indywidualne podziękowania. Podziękowania kierujemy także do koordynatorów wszystkich wydarzeń składających się na Kongres oraz członków zespołu projektu „Zerujemy emisję ‒ transfer wiedzy (z) Uniwersytetu Gdańskiego” realizowanego w ramach współpracy z WFOŚiGW.

Projekty takie jak ten skutecznie poszerzają wiedzę studentów i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a przede wszystkim budują poczucie sprawczości, co jest szczególnie ważne w przypadku tak długofalowych przedsięwzięć, jak te związane z budowaniem świadomości na temat ryzyka środowiskowego. Jak stwierdzili studenci: „Dzięki takim wydarzeniom jak KEEKS możemy razem pracować nad budowaniem lepszej przyszłości”.

dr Magdalena Markiewicz


Załączniki