Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Współpraca 9 Konkursy na „Wyjątkową kartkę świąteczną” oraz „Wiszącą ozdobę świąteczną”

Konkursy na „Wyjątkową kartkę świąteczną” oraz „Wiszącą ozdobę świąteczną”

utworzone przez | sty 24, 2024 | Współpraca

14 grudnia 2023 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się Uniwersyteckie Spotkanie Świąteczne. Studenci, doktoranci oraz pracownicy uniwersytetu mogli poczuć prawdziwy klimat świąt Bożego Narodzenia m.in. dzięki wysłuchaniu koncertu kolęd, spróbowaniu tradycyjnego barszczu z pasztecikami oraz wykonaniu pamiątkowego zdjęcia ze świątecznymi rekwizytami. Szczególnym wydarzeniem tego dnia było wręczenie nagród laureatom konkursów na „Wyjątkową kartkę świąteczną” oraz na „Wiszącą ozdobę świąteczną”.

Konkurs na „Wyjątkową kartkę świąteczną” skierowany był do przedszkolaków, drugi zaś ‒ na „Wiszącą ozdobę świąteczną” ‒ do uczniów klas 0‒3 szkoły podstawowej. Organizatorem obu konkursów było Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, a wzięły w nich udział dzieci z Przedszkola Uniwersyteckiego, Przedszkola Niepublicznego „Puchatek” w Gdańsku-Osowie, Przedszkola Niepublicznego „Radosna Akademia” w Miszewie oraz Szkoły Podstawowej nr 33 w Gdańsku.

Zgodnie z regulaminem prace konkursowe można było składać do 4 grudnia 2023 roku. Zwycięzców wyłoniła Komisja Konkursowa w składzie: prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, dyrektor Biura Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej ‒ Łukasz Bień, wiceprzewodniczący Parlamentu Studentów ‒ Piotr Patalas, pracownica biura rektora ‒ Karolina Kalksztejn-Wenta oraz pracownik CASiD ‒ Kacper Wiśniewski, który pełnił funkcję protokolanta.

Wybranie najpiękniejszej kartki oraz ozdoby świątecznej sprawiło Komisji Konkursowej duży kłopot i było ogromnym wyzwaniem ‒ zauważa Łukasz Bień. ‒ Wszystkie prace były wyjątkowe i unikatowe. W każdej zauważyć mogliśmy ogromne zaangażowanie najmłodszych. Niektóre z nich wzbudzały w nas szczególne emocje i właśnie te uznaliśmy za godne wyróżnienia. Wszyscy laureaci zajęli pierwsze miejsce, ponieważ komisja nie przyznała innego miejsca niż pierwsze. Nie zależało nam, aby kreować jakiekolwiek poczucie rywalizacji. Celem wydarzenia było dla nas ukazanie magii świąt widzianej oczami najmłodszych i przekazanie jej dalej, do podopiecznych Domu Opieki Społecznej na Polankach. Prace dzieci trafiły tam dwa dni przed Wigilią Bożego Narodzenia.

WIZYTA NAJMŁODSZYCH

Oczywiście na rozdaniu nagród pojawiły się również dzieci z placówek biorących udział w obu konkursach. Przybycie tak niezwykłych gości spowodowało niemałe zamieszanie – zwłaszcza wśród studentów uczestniczących w Uniwersyteckim Spotkaniu Świątecznym. Jak zauważył Michał, student psychologii ‒ Tak duża liczba dzieci na wydziale to duże zaskoczenie – pozytywne oczywiście. Ich obecność tutaj przypomina mi święta Bożego Narodzenia z czasów, gdy sam byłem dzieckiem, oraz tworzy poczucie, że to Spotkanie Świąteczne jest wydarzeniem rodzinnym.

Dzieci na rozdanie nagród przybyły w asyście opiekunów z przedszkoli, szkoły oraz rodziców i rodzeństwa. Przed tym ważnym wydarzeniem najmłodsi mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego specjalnie dla nich. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się babeczki, sernik oraz makowiec. Jak zauważył jeden z podopiecznych Przedszkola Niepublicznego „Puchatek”: „wszystko było pycha”.

Po poczęstunku dzieci udały się na wręczenie nagród. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia zostali uroczyście przywitani przez prof. Arnolda Kłonczyńskiego oraz Łukasza Bienia. Prorektor wyraził swój zachwyt pracami wykonanymi przez najmłodszych. Pochwalił zwłaszcza dekoracje wiszące na choince w centrum rotundy na WNS. Podkreślił, że bardzo docenia wkład dzieci w ich przygotowanie. Z kolei dyrektor Biura CASiD zwrócił uwagę na wyjątkowość wydarzenia dla środowiska akademickiego uczelni oraz dla samych uczestników konkursów.

Po przemówieniach dzieci zaprezentowały swoje talenty wokalne i wykonały piosenki o tematyce świątecznej. Występy najmłodszych spotkały się z ogromnym zainteresowaniem środowiska akademickiego oraz zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie prorektor wręczył wszystkim laureatom nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Sam otrzymał także stroik świąteczny wykonany przez dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Radosna Akademia” w Miszewie przekazany przez dyrektor przedszkola, Urszulę Radosz. Po uroczystościach wszyscy zgromadzeni mogli śpiewać kolędy razem z członkami Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator” w ramach Kolędowania na WNS.

Wśród laureatów konkursów znaleźli się:

  • Leon, Alicja i Julia ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Gdańsku,
  • Felicja, Bruno i Kornelia z Przedszkola Uniwersyteckiego,
  • Franciszek, Maja i Urszula z Przedszkola Niepublicznego „Puchatek”,
  • Mikołaj, Wiktoria i Szymon z Przedszkola Niepublicznego „Radosna Akademia”.

CASiD NA WSPÓLNYM DEKOROWANIU PIERNICZKÓW

Następnego dnia, 15 grudnia 2023 roku, dyrektor Biura CASiD udał się do Przedszkola Niepublicznego „Radosna Akademia” w Miszewie, gdzie został zaproszony przez jego podopiecznych. W przedszkolu Łukasz Bień obejrzał występy grup Motylków, Żabek, Pszczółek i Kotków oraz wręczył nagrodę Szymonowi, laureatowi konkursu na „Wyjątkową kartkę świąteczną” (chłopiec nie mógł uczestniczyć w rozdaniu nagród na WNS). Następnie został zaproszony przez opiekunki grup Pszczółek i Kotków oraz dyrektor przedszkola, Urszulę Radosz, na wspólne dekorowanie pierniczków.

Dzieci poczuły się niezwykle wyróżnione tym, że pan Łukasz Bień przyjął ich zaproszenie do przedszkola i wraz z nimi oraz ich bliskimi dekorował pierniczki ‒ mówi dyrektorka. ‒ Bardzo cieszymy się, że nasi podopieczni mieli możliwość uczestniczenia w konkursie zorganizowanym przez Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej. Jeszcze bardziej cieszy mnie, że dzieci zdecydowały się zaprosić pana Bienia na wspólne dekorowanie pierniczków, a on to zaproszenie przyjął i zaszczycił nas swoją obecnością. Dekorowanie pierników jest wydarzeniem wyjątkowym w naszym przedszkolu. Dzieci bardzo długo przygotowują się do niego – ćwiczą role do przedstawień oraz przygotowują dekoracje sali.

Dyrektor Biura CASiD potwierdził wyjątkowość spotkania słowami: ‒ W czasie wspólnego dekorowania pierniczków w Przedszkolu „Radosna Akademia” poczuć można prawdziwą magię tego okresu, czyli czasu, w którym najcenniejszym prezentem, jaki możemy ofiarować naszym bliskim, są wspólnie spędzone chwile.

Pani dyrektor zapytana o ocenę takiej inicjatywy, jak konkurs na „Wyjątkową kartkę świąteczną”, z entuzjazmem stwierdziła: ‒ Bardzo cieszę się, że tego rodzaju pomysł pojawił się w Centrum. Jesteśmy przedszkolem integracyjnym, w którym za cel naszej pracy stawiamy sobie, aby wszyscy nasi podopieczni czuli się wyjątkowi, ważni oraz aby mieli możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań niezależnie od tego, czy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, czy nie. Dwoje z trojga laureatów konkursu pochodzących z naszego przedszkola objętych jest wczesnym wspomaganiem rozwoju. Jestem z nich szczególnie dumna i uważam to za sukces całego naszego przedszkola – pracowników, dzieci, które wspierają się nawzajem, oraz ich rodziców, którzy utwierdzają je w przekonaniu, że każdy jest wyjątkowy i zasługuje na szacunek.

ŚWIĘTA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ „POLANKI”

22 grudnia 2023 roku Kacper Wiśniewski, przedstawiciel Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, oraz Łukasz Arcimowicz, doktorant Międzyuczelnianej Szkoły Doktorskiej Biotechnologii UG i GUMed, przekazali podopiecznym DPS „Polanki” kartki oraz dekoracje świąteczne przygotowane przez dzieci w ramach konkursów na „Wyjątkową kartkę świąteczną” oraz „Wiszącą ozdobę świąteczną”. Przedstawiciele uniwersytetu przekazali także paczki z darami zebranymi w czasie akcji przygotowania kartek świątecznych w Klubokawiarni „Index” w dniu 18 grudnia 2023 roku. Jak powiedzieli przedstawiciele Centrum: ‒ Widząc uśmiechy na twarzach mieszkańców, czujemy, że wspólnie tworzymy atmosferę radości i współdzielenia. Niech nasza inicjatywa będzie inspiracją dla wszystkich do tego, byśmy w tym wyjątkowym czasie pamiętali o tych, którzy potrzebują wsparcia. Razem możemy sprawić, że święta staną się jeszcze bardziej magiczne! Dziękujemy, że jesteście z nami, że wspieracie nasze działania i że razem możemy czynić dobro dla innych1.

Magia świąt Bożego Narodzenia to nieuchwytny, ale powszechnie odczuwalny element tego wyjątkowego okresu. Radość dzieci biorących udział w konkursach na „Wyjątkową kartkę świąteczną” oraz „Wiszącą ozdobę świąteczną” pozwala stwierdzić, że jest to coś więcej niż tylko dekoracje, prezenty czy tradycje. Magia świąt Bożego Narodzenia tkwi głęboko w emocjach, wspomnieniach i atmosferze, z którymi wiąże się cały ten czas. Ludzie stają się wtedy bardziej otwarci, chętni do pomocy i dzielenia się z innymi. To uczucie powszechnej dobroci sprawia, że te święta stają się magiczne. Wreszcie, magia Bożego Narodzenia tkwi w zdolności ludzi do odczuwania piękna i dobra, do dzielenia się z innymi i do tworzenia wspomnień, które przetrwają przez wiele lat. To wyjątkowy czas, który pozwala nam uwierzyć w coś więcej niż tylko w „fizyczne” elementy świąt – pozwala nam uwierzyć w magię życia i ludzkiej dobroci.

Agnieszka Bień


1 https://www.facebook.com/CASIDUG, post z dnia 25 grudnia 2023 roku.


Załączniki