Wszystko zaczęło się wiosną 1990 roku. Kończąca wówczas studia w gdańskiej Akademii Muzycznej Beata Borowicz stanęła przed koniecznością zaprezentowania swoich umiejętności podczas koncertu dyplomowego z udziałem chóru. Spontanicznie zawiązana kilkunastoosobowa grupa utalentowanych muzycznie dobrych znajomych przyszłej dyrygentki przez kilka tygodni z entuzjazmem ćwiczyła repertuar koncertu, w którym znalazły się wyraziste utwory gospel i humorystycznie zaaranżowana Kukułeczka. Wtedy też pojawiła się nazwa zespołu utworzonego trochę niepoważnie na ten jeden, epizodyczny koncert, a więc Non Serio. Dopełnieniem żartobliwego charakteru grupy były stroje chórzystów w biało-czarne kropki i paski. Nieoczekiwany sukces występu stał się zaczątkiem dalszych muzycznych spotkań zespołu. Już w następnym roku grupa zaczęła regularne próby, podczas których doskonaliła swój muzyczny kunszt i zespołowe współbrzmienie. I, jak słychać, robi to z powodzeniem ponad 30 lat!
Od 1996 roku chór działa pod auspicjami Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Dwa razy w tygodniu w gościnnych salach wydziału odbywają się próby chóru, a reprezentacyjna aula jest miejscem, w którym co kilka miesięcy wysłuchać można jego koncertów z cyklu „Muzyka na Zarządzaniu”. Chór koncertuje nie tylko na macierzystym wydziale, ale też w całej Polsce i Europie.
Niekonwencjonalne koncerty
Koncerty Non Serio to nieodmiennie wydarzenia artystyczne. Sprawia to niekonwencjonalny charakter zespołu przejawiający się w spontaniczności i naturalności zarówno śpiewu chórzystów, jak i ich sposobu bycia na estradzie. Dzięki zróżnicowanemu repertuarowi publiczność nie nudzi się na koncertach, przeciwnie – często wchodzi w interakcję ze śpiewającymi, podchwytuje melodię czy rytm utworów. Inicjatorką wspólnego muzykowania z publicznością jest dyrygentka, świetnie odnajdująca się podczas występów w roli konferansjerki i wodzirejki włączającej słuchających do uczestniczenia w śpiewie. Ten niecodzienny charakter występów podkreślany jest w wypowiedziach słuchaczy chóru już od pierwszych jego koncertów. Można też było przekonać się o tym podczas ostatniego, październikowego koncertu, który stał się jednocześnie okazją do świętowania trzydziestej rocznicy powstania Non Serio. Dynamiczna muzyka z kręgu negro spirituals, pełne nieopisanego wdzięku piosenki z Kabaretu Starszych Panów czy nostalgiczne tematy muzyczne 20-lecia międzywojennego, rozbrzmiewające w Sali Teatralnej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, wizualizowane były interesującą choreografią, co dało w efekcie niezapomniany spektakl.
W repertuarze chóru można znaleźć utwory z klasyki chóralnej – dawnej i współczesnej, muzykę gospel, utwory musicalowe, a także ciekawe aranżacje muzyki rozrywkowej. Zespół świetnie radzi sobie zarówno a cappella, jak i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, zespołów muzyki dawnej czy muzyków jazzowych. Wśród artystów, z którymi chór współpracował, warto wymienić Leszka Możdżera, Annę Marię Jopek, Piotra Rubika, Ewę Urygę i Marka Bałatę. Na wszystkie wydarzenia muzyczne z udziałem Non Serio publiczność czeka zawsze z ogromnym zainteresowaniem. Należy też dodać, że chór, koncertując podczas wielu akcji charytatywnych, m.in. Wigilijnej Paczki, Głosów dla Hospicjum, wspomagał potrzebujące dzieci i dorosłych.
Trasy koncertowe i wspólne wyjazdy
Muzyczne podróże Non Serio są wielobarwne jak mozaika różnych miejsc i kultur. Podczas zagranicznych tras koncertowych chór był niemal we wszystkich zakątkach Europy: w Niemczech, Belgii, Holandii, Włoszech, Szwajcarii, Liechtensteinie, Austrii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, na Węgrzech i w Norwegii. Jego występy budziły zawsze niekłamany aplauz wśród publiczności. Koncertowe podróże pełne były niespodziewanych zdarzeń, które chórzyści do tej pory wspominają z nostalgią. Stały się też okazją do poznania ciekawych miejsc i niezwykłej przyrody, jak podczas spacerów wąskimi uliczkami Triestu czy wycieczek po alpejskich szlakach. Wiatr we włosach, beztroska wspólnych wakacji i nocne biesiady pozostaną nierozłączną częścią tych podróży.
Koncertowe wyjazdy to nie jedyna forma wspólnie spędzanego przez chórzystów czasu. Często są to spontanicznie inicjowane weekendowe wyprawy na Kaszuby i Kujawy, podczas których można spacerować, degustować miejscowe potrawy, rozmawiać i po prostu pobyć razem. Oczywiście z nieodłącznym uśmiechem.
Konkursowa karta chóru
Non Serio to zespół z dużym doświadczeniem nie tylko koncertowym, ale też konkursowym. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, m.in. I miejsca na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej w Rumi, nagrody za najlepszy debiut i atrakcyjną prezentację wartości ludycznych przyznanej na Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat 25”, II miejsca na XXX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Grand Prix I Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Gospel Camp Meeting w Osieku, I miejsca w kategorii Chórów Akademickich w Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat 28”.
Zespół ma też na swoim koncie liczne nagrania płytowe i telewizyjne. Są wśród nich nagrania z muzyką gospel i kolędami z początków działalności chóru, refleksyjna płyta z udziałem wokalistów jazzowych Rozmyślajmy dziś czy koncertowe nagranie wydarzenia XX rocznica Sierpnia ’80, a także wiele innych.
Humor, przyjaźnie, muzyka
Żartobliwa nazwa – Non Serio – niezwykle trafnie oddaje zarówno dobór repertuarowy i aranżacje wykonywanych przez zespół utworów, jak i atmosferę prób oraz występów. Próby to przede wszystkim czas na trenowanie umiejętności wokalnych, ale też okazja do spotkań zaprzyjaźnionej ze sobą grupy miłośników śpiewu. Żarty i zabawne komentarze to codzienność na próbach. Bywa też, że i podczas koncertów zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które trzeba szybko ratować poczuciem humoru.
Skład osobowy chóru jest zróżnicowany. Członkami zespołu są zawodowi muzycy i muzyczni amatorzy reprezentujący wiele zawodów: nauczyciele, wykładowcy akademiccy, urzędnicy, menedżerowie, specjaliści z różnych branż. Są też oczywiście studenci. Równie zróżnicowany jest przekrój wiekowy chórzystów, co dowodzi, że muzyka ma siłę łączenia pokoleń. Ten tygiel indywidualności stanowi niekiedy niebezpieczną mieszankę, jednak w Non Serio każdy czuje się dobrze i traktuje zespół jako przestrzeń nie tylko do wspólnego muzykowania, lecz także do nawiązywania pozamuzycznych więzi, trwających często wiele lat.
Plany i marzenia
Zespół ma wiele planów i zamierzeń artystycznych. W najbliższym, świątecznym czasie, będą to koncerty kolęd, później zaś kolejna muzyczna podróż „na Zarządzaniu” – tym razem śladem muzyki filmowej. Planowane jest też wakacyjne tournée z muzyką gospel. Kreatywna dusza dyrygentki z pewnością znajdzie pomysły na niecodzienną odsłonę muzyki, a chórzyści chętnie je podchwycą. Muzycznych utworów do wspólnego nie-poważnego zaśpiewania jest przecież jeszcze tak wiele!
Helena Liwo