Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Historia 9 Nowa wystawa czasowa: Niepokonani. Stan wojenny i strajk studencki na Uniwersytecie Gdańskim oczami byłych działaczy NZS i NSZZ „Solidarność”

Nowa wystawa czasowa: Niepokonani. Stan wojenny i strajk studencki na Uniwersytecie Gdańskim oczami byłych działaczy NZS i NSZZ „Solidarność”

utworzone przez | mar 12, 2022 | Historia

19 lutego o godz. 15.00 na Wydziale Historycznym miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej Niepokonani. Stan wojenny i strajk studencki na Uniwersytecie Gdańskim oczami byłych działaczy NZS i NSZZ „Solidarność”. Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie z uczestnikami strajków na Uniwersytecie Gdańskim w stanie wojennym. Całość została zorganizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz Muzeum UG.

13 grudnia 1981 roku studenci Uniwersytetu Gdańskiego dołączyli do kilkudziesięciu gdańskich instytucji i zakładów pracy, protestujących przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Warto dodać, że zaledwie poprzedniego dnia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego zakończył się strajk zwany „strajkiem radomskim”, podczas którego 74 uczelnie w całej Polsce protestowały przeciwko niedemokratycznemu mianowaniu rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu.

O WYSTAWIE

Na wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego studenci UG zareagowali natychmiast, ogłaszając strajk w murach uczelni na Wydziale Humanistycznym (tzw. Humanie). Wystawa przypomina o tym wydarzeniu – prezentuje przebieg strajku na UG z perspektywy jego uczestników, przybliża rolę NZS w proteście i jego działalność w kolejnych miesiącach stanu wojennego. Na wystawie zaprezentowane zostały skutki tamtych wydarzeń, m.in. historie aresztowanych i internowanych uczestników strajków. Jedna z plansz prezentuje listę ówczesnych pracowników i studentów UG, którzy zostali pozbawieni wolności, a karę odbywali w obozach internowania w Gołdapi, Iławie, Kwidzynie i Strzebielinku.

Na wystawie nie zabrakło również indywidualnych wspomnień związanych z przyłączeniem się studentów do strajku w Stoczni Gdańskiej oraz działalności podziemnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów UG. Historia minionych wydarzeń została przedstawiona z perspektywy Leszka Biernackiego – absolwenta UG, fotografa i dziennikarza, działacza opozycji demokratycznej w PRL-u. Wystawa to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z unikalnym zbiorem reporterskich zdjęć jego autorstwa, dokumentujących przebieg strajku na naszej uczelni, oraz z fragmentami archiwalnych dokumentów, m.in. ulotek oraz biuletynów strajkowych.

SPOTKANIE PO 40 LATACH

Otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie z uczestnikami minionych wydarzeń prowadzone przez Krystiana Rubajczyka – przewodniczącego NZS UG. Wśród gości byli m.in. wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi, poseł na Sejm RP Piotr Adamowicz, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UG dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, były rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. dr hab. Maciej Sobczak oraz prof. dr hab. Anna Zielińska-Głębocka. Nie zabrakło również osób związanych z tworzeniem wspólnego Uczelnianego Komitetu Strajkowego w 1981 roku. Spośród nich obecni na spotkaniu byli m.in. dr hab. Dariusz Filar, prof. UG, Marek Zająkała, Marek Sadowski, Leszek Biernacki, Jarosław Słoma oraz pierwsi założyciele NZS m.in. Paweł Huelle oraz Jacek Jancelewicz. Wspomnieniom i rozmowom towarzyszył wyjątkowy koncert przygotowany przez trzech bardów: Tomasza Olszewskiego, Mirka Brzanę i Andrzeja Radajewskiego, którym akompaniował Zenon Głowienka.

Wystawę Niepokonani… do 30 marca można oglądać w holu Wydziału Historycznego UG. O kolejnych lokalizacjach wystawy Muzeum UG będzie informowało na swojej stronie internetowej: www.muzeum.ug.edu.pl oraz na profilu na Facebooku: www.facebook.com/muzeumug.

Organizatorzy:

  • Niezależne Zrzeszenie Studentów UG
  • Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego

Partnerzy:

  • Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”
  • Koło Naukowe Neptun TV

Patronat honorowy:

  • Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski

Marta Szaszkiewicz
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego


Prezentowany tekst jest częścią cyklu artykułów dotyczących dziedzictwa akademickiego, za który merytorycznie odpowiada Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. Czytelników zapraszamy do kontaktowania się z Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego (muzeum@ug.edu.pl; ul. Bielańska 5, 80-851 Gdańsk), dzielenia się uwagami, wspomnieniami i pamiątkami.


Załączniki