Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Kultura 9 Nowy sezon w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy

Nowy sezon w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy

utworzone przez | paź 18, 2023 | Kultura

Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy rozpoczyna właśnie drugi rok działalności związanej z rozpowszechnianiem kultury filmowej oraz koordynacją okołofilmowych aktywności na Kampusie Oliwskim.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku nie może zabraknąć poniedziałkowych spotkań z cyklu Akademia Polskiego Filmu – ogólnopolskiego programu edukacyjnego upowszechniającego wiedzę o historii polskiego kina. Tegoroczna edycja, przebiegająca pod hasłem „Malarskość kadru – mistrzowie sztuki obrazu”, koncentruje się na wybranych twórcach oraz członkach ekip filmowych, odpowiedzialnych za wizualną warstwę dzieł: od autorów zdjęć po scenografów. Seanse połączone są z wykładami stacjonarnymi i online, prowadzonymi przez filmoznawców z uniwersytetów z całej Polski.

Miłośników kina dokumentalnego zapraszamy we wtorki na Akademię Filmu Dokumentalnego – program stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów Against Gravity i Festiwal Filmowy „Millennium Docs Against Gravity”. Dzięki Akademii można obejrzeć najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Pokazy połączone są z wykładami i rozmową z udziałem zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów. Dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego seanse są formą zaliczenia przedmiotu lub wykładów ogólnouczelnianych, ale uczestniczyć w nich mogą także – jako wolni słuchacze – wszyscy zainteresowani.

W październiku Centrum Filmowe zainauguruje także dwa inne cykle projekcji. Jednym z nich jest Dekalog, skoncentrowany wokół serii filmowej w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego o tym samym tytule oraz kolejnych, inspirowanych nim produkcji fabularnych i dokumentalnych. O znaczeniu Dekalogu na tle rodzimej i zagranicznej kinematografii, roli przykazań we współczesnym świecie i duchowej kondycji człowieka z widzami rozmawiać będą goście ze świata sztuki i nauki. Gościem honorowym podczas pierwszej odsłony wydarzenia będzie Krzysztof Piesiewicz – wieloletni współpracownik Krzysztofa Kieślowskiego, scenarzysta i współautor scenariuszy do jego filmów, m.in. Dekalogu oraz nominowanego do Oscara w kategorii „najlepszy scenariusz oryginalny” filmu Trzy kolory: Czerwony, a także członek amerykańskiej Akademii Filmowej. Pokaz 25 października, o godzinie 17.00. Wstęp na wydarzenie: 15 zł.

W porozumieniu z Biurem Współpracy Międzynarodowej realizowane będą również seanse filmowe dla zagranicznej części społeczności akademickiej, czyli Cinematic Poland. Głównym założeniem projektu jest przybliżanie cudzoziemcom polskiej kultury filmowej oraz historii polskiej kinematografii. Działania w ramach Cinematic Poland promują pełną inkluzywność i internacjonalizację dzięki zapewnieniu wszystkim członkom społeczności akademickiej dostępu do seansów filmowych. Budując mosty między różnymi perspektywami i światami, tworzą przestrzeń do odkrywania bogactwa polskiej kinematografii i kultury filmowej.

Dzięki Cinematic Poland zagraniczni studenci i pracownicy będą mieli okazję obejrzeć filmy należące zarówno do klasyki kina, jak i współczesne produkcje, a także wysłuchać prelekcji, wygłaszanych przez filmoznawców związanych z Uniwersytetem Gdańskim. Pierwszym wyświetlonym filmem będzie dramat z 2018 roku w reżyserii Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna – polski kandydat do Oscara w 2019 roku. Seans 19 października, o godz. 18.00. Bilet: 15 zł.

18 października zapraszamy na współorganizowany z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku pokaz filmu fabularnego Myrnyj21 (2023), w reżyserii Ahtema Sejtablajewa, połączony z projekcją krótkometrażowych dokumentów oraz rozmową z gośćmi: Andriem Sydorenko – żołnierzem Sił Zbrojnych Ukrainy – oraz Igorem Traczem – wielokrotnym mistrzem Polski, Europy i świata w wyścigach psich zaprzęgów, który obecnie dostarcza humanitarne wsparcie na wschodnie granice Ukrainy. Wydarzenie odbędzie się w ramach Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku. Film będzie wyświetlany z angielskimi napisami. Wstęp jest bezpłatny.

Ponadto w repertuarze znajduje się pokaz Wolnej krowy – filmu z 2023 roku, wyreżyserowanego przez Marka Głuszczaka, a stworzonego w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut. Po seansie widzowie będą mieli okazję porozmawiać z twórcami: Markiem Głuszczakiem i Jakubem Majem – producentem wykonawczym i wykładowcą w Zakładzie Filmu i Mediów na Wydziale Filologicznym UG.

Milena Szabat