Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Sprawy społeczne i zdrowie 9 O polityce rowerowej miasta Gdańska

O polityce rowerowej miasta Gdańska

utworzone przez | sty 11, 2023 | Sprawy społeczne i zdrowie

SPOTKANIE NA UG

19 grudnia 2022 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie poświęcone problematyce transportu rowerowego w Gdańsku. Zostało ono zorganizowane w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Kwestie zrównoważonego transportu w ramach struktury miejskiej pozostają istotne dla społeczności Uniwersytetu Gdańskiego i to nie tylko ze względu na fakt, że studenci, doktoranci i pracownicy korzystają z rowerów, ale też dlatego, że naukowcy z UG zajmują się tą problematyką w pracy naukowej. Tym bardziej więc interesujące dla członków uczelnianej społeczności było spotkanie poświęcone polityce rowerowej miasta Gdańska, które odbyło się w grudniu na Wydziale Nauk Społecznych UG.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Roger Jackowski (aktywista miejski, Kampania Rowerowa Metropolia), Jan Perucki (radny m. Gdańska) oraz Przemysław Majewski (radny m. Gdańska). Jak się okazało, niektórzy z nich byli studentami naszej uczelni i uczestniczyli m.in. w zajęciach prowadzonych przez dr. hab. Arkadiusza Modrzejewskiego, prof. UG, dyrektora Instytutu Politologii, który otworzył spotkanie.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o polityce rowerowej Gdańska (czy miasto w ogóle prowadzi jakąś politykę w tym względzie), kwestiach infrastruktury rowerowej w mieście oraz o tym, jak transport rowerowy wpisuje się w idee smart city. Goście dyskutowali o tym, jak poruszać się na jednośladach w przestrzeni miejskiej i jakie to może przynieść korzyści, zajęli się też problemami, które trapią rowerzystów. Jedną z bolączek, o której mówiono, był transport rowerów w środkach komunikacji miejskiej, zwłaszcza w tramwajach i autobusach miejskich. Co istotne, podczas spotkania wskazano również na kilka rozwiązań, które mogą poprawić jakość komunikacji rowerowej w Trójmieście i okolicach.

Spotkanie prowadził Piotr Patalas, wiceprzewodniczący Parlamentu Studentów UG ds. komunikacji. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Edukacyjne Wiedza Powszechna, Instytut Politologii UG, Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Łukasz Bień