Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Jubileusze i uroczystości 9 Obchody jubileuszu 15-lecia Wydziału Historycznego w Dworze Artusa w Gdańsku

Obchody jubileuszu 15-lecia Wydziału Historycznego w Dworze Artusa w Gdańsku

utworzone przez | lis 24, 2023 | Jubileusze i uroczystości

W piątek, 29 września 2023 roku, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego świętował jubileusz 15-lecia istnienia. Uroczystość poświęcona temu wydarzeniu odbyła się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych zabytków naszego miasta – w Dworze Artusa. Obchody jubileuszu swoją obecnością zaszczycił Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Przybyłych do Dworu Artusa gości przywitał dziekan Wydziału Historycznego, dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG. Chwilę później zgromadzeni mogli wysłuchać przemówień wszystkich dziekanów naszego Wydziału. Najpierw przemówił dziekan pierwszej kadencji, prof. dr hab. Zbigniew Opacki, który przypomniał historię wyodrębnienia Wydziału Historycznego z Wydziału Filologiczno-Historycznego w 2008 roku i początki jego funkcjonowania jako samodzielnej jednostki. Następnie wystąpili: dziekan kadencji 2012– 2020, prof. dr hab. Wiesław Długokęcki, oraz obecny dziekan, dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, który powiedział m.in.: – Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że w moim odczuciu nie był to bolesny rozwód, ale raczej – wyjście z domu rodzinnego po osiągnięciu dojrzałości do samodzielnego funkcjonowania. Wprawdzie w wyniku podziału straciliśmy miano największego wydziału na Uniwersytecie Gdańskim, ale zyskaliśmy nowy impuls do rozwoju i musieliśmy wziąć odpowiedzialność za nasze dalsze samodzielne funkcjonowanie w ramach gdańskiej Alma Mater. Myślę, że przez te ostatnie piętnaście lat udowodniliśmy każdym dniem pracy, każdą napisaną książką, recenzją, każdym artykułem i awansem naukowym, każdą konferencją i żmudną pracą naukową, że decyzja o utworzeniu odrębnego Wydziału Historycznego była decyzją słuszną.

W dalszej części spotkania można było wysłuchać wystąpień i gratulacji przybyłych na tę uroczystość gości, m.in. wicemarszałka Senatu RP, Bogdana
Borusewicza
.

O Wydziale Historycznym obecnie opowiedziała podczas prezentacji multimedialnej prodziekan ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej, dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG.

Po wystąpieniach JM Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, wręczył Medale Komisji Edukacji Narodowej dr Annie Sobeckiej oraz dr Monice Milewskiej.

Podczas uroczystości nastąpiło także wręczenie Nagród Jubileuszowych, a otrzymali je:

• dr hab. Sławomir Jędraszek, prof. UG (za 20 lat pracy),
  • dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG (za 20 lat pracy),
  • dr Mariusz Kairski (za 35 lat pracy),
  • dr hab. Michał Kosznicki, prof. UG (za 35 lat pracy),
  • prof. dr hab. Andrzej Piotr Kowalski (za 35 lat pracy).

Jubileusz 15-lecia Wydziału Historycznego uczczono też trzema symbolicznymi salutami z feluki – jednego z najstarszych modeli żaglowców o śródziemnomorskim rodowodzie, znajdujących się w Wielkiej Hali Dworu Artusa.

W czasie obchodów jubileuszu można było uwiecznić swoją obecność w pamiątkowej księdze jubileuszowej Wydziału Historycznego (zachęcamy wszystkich, którzy nie mieli okazji podczas uroczystości do pozostawienia po sobie pamiątkowego wpisu – księga jest dostępna w Biurze Dziekana Wydziału Historycznego – pok. 2.28).

Obchody zwieńczył godzinny występ Studia Wokalnego UG, które zaprezentowało szlagiery polskiej muzyki współczesnej.

Po zakończeniu pierwszej części wydarzenia całe grono społeczności akademickiej udało się do Piwnicy Rajców na uroczysty obiad i jubileuszowy tort.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom oraz osobom zaangażowanym w przygotowania obchodów jubileuszu 15-lecia naszego Wydziału.

Monika Nagórska
Wydział Historyczny UG