CROWDSOURCINGOWY PROJEKT ARCHIWUM UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego w listopadzie br. zainaugurowało nowy projekt pt. „Podpisz historię”. Ma on na celu zdobycie informacji dotyczących dawnych, dotąd nieopisanych, fotografii znajdujących się w zbiorach Archiwum.
Fotografia to dziś jeden z cenniejszych rodzajów dokumentacji archiwalnej. Pozwala ona na swego rodzaju zatrzymanie chwili, zamrożenie w kadrze tego, co chcemy uwiecznić, z jakiegoś powodu zachować w pamięci. W związku z dynamicznym rozwojem technologii i powszechną dostępnością rejestracji obrazów znaczenie fotografii stale rośnie, co sprawia, iż obok dokumentacji aktowej to jedno z bardziej poszukiwanych źródeł historycznych.
W zasobach Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego zachowało się kilkaset fotografii. Obrazują one rozwój uniwersytetu i wyższych szkół będących jego poprzedniczkami (Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie), budowę i rozbudowę kampusu. Przedstawiają oficjalne uroczystości akademickie, uwieczniają wykładowców podczas konferencji i sympozjów oraz studentów podczas nauki, pracy i w chwilach wytchnienia. Stanowią idealne uzupełnienie informacji zawartych w dokumentach.
Pamięć ludzka jest zawodna. Dlatego nieodłącznym elementem i warunkiem użyteczności zachowanego na fotografii obrazu jest jego opis zawierający informacje o miejscu wykonania zdjęcia, wydarzeniu, które zostało uwiecznione, a przede wszystkim – o ludziach na nim utrwalonych. Niestety wiele zdjęć z zasobów Archiwum UG tego opisu nie ma, przez co stają się one jedynie dwupłaszczyznowym obrazem pozbawionym kontekstu, głębi informacyjnej i znaczenia.
Z każdym rokiem wraz z odchodzeniem tych, którzy pamiętają, bezpowrotnie ulatuje wiedza o przeszłości uniwersytetu. Dlatego też pracownicy Archiwum UG podjęli starania, by tę wiedzę zgromadzić i zachować dla kolejnych pokoleń. W związku z tym w listopadzie 2022 roku zainaugurowali akcję „Podpisz historię”. Polega ona na rozpoznawaniu wydarzeń oraz postaci uwiecznionych na dawnych fotografiach z zasobów Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego.
W ramach projektu co miesiąc przygotowywany jest zestaw 10 wybranych fotografii wraz z formularzem do ich opisu. Formularze dostępne są zarówno w wersji elektronicznej (Forms), jak i w wersji tradycyjnej, papierowej. Drukowane formularze rozłożyliśmy w miejscach najczęściej odwiedzanych przez seniorów (byłych pracowników i studentów naszej uczelni), czyli w Biurze Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz w Sekcji Spraw Socjalnych, a także w miejscach, w których spotkać można wielu naszych absolwentów i obecnych studentów, czyli przy wejściu do rektoratu oraz w Bibliotece Głównej UG. Formularze dostępne są również w Czytelni naszego Archiwum.
W pierwszym miesiącu akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wpisy zamieszczone na naszej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku dotarły do ponad 3500 osób, dzięki czemu udało się podpisać kilka pierwszych fotografii, m.in. z występu Akademickiego Chóru UG czy studenckiego wyjazdu. Mamy nadzieję, że w kolejnych miesiącach akacja nabierze jeszcze większego rozpędu i z pomocą danych pozyskanych w jej trakcie uda nam się w pełni opracować zbiór fotografii z naszego zasobu. Chcielibyśmy także, aby projekt stał się platformą komunikacji pomiędzy obecnymi a dawnymi pracownikami i studentami UG oraz przyczynił się do budowania świadomości historycznej wśród społeczności uniwersyteckiej.
Akcja „Podpisz historię” potrwa do września 2023 roku. Na jej zakończenie planowana jest wystawa z uroczystym wernisażem.
Zachęcamy do udziału w akcji i podzielenia się z nami niezwykle cenną wiedzą, stanowiącą klucz do zbadania historii zapisanych w kadrach dawnych fotografii ilustrujących dzieje naszej uczelni. Bez odpowiedniego opisu zachowane w naszych zbiorach zdjęcia utracą wartość historyczną, stąd niezwykle liczymy na Państwa pomoc.
Fotografie dostępne będą w:
- Czytelni Archiwum UG (podziemia nowego rektoratu UG, wejście od strony budynku Neofilologii, pokój R-117),
- Bibliotece Głównej UG (stolik na I piętrze po prawej stronie od schodów),
- Biurze Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
- rektoracie (fotele przy wejściu do budynku oraz stolik przy Sekcji Spraw Socjalnych UG, pokój R-226, II piętro),
- Aktualnościach na stronie internetowej Archiwum UG i na profilu Archiwum na Facebooku.
dr Monika Płuciennik
dyrektor Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego
Anna Siekierska
Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego
Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego