Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Jubileusze i uroczystości 9 Podziękowania dla władz dziekańskich kadencji 2020–2024 oraz powołania dla dziekanów na kadencję 2024–2028

Podziękowania dla władz dziekańskich kadencji 2020–2024 oraz powołania dla dziekanów na kadencję 2024–2028

utworzone przez | kwi 24, 2024 | Jubileusze i uroczystości

11 kwietnia 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się uroczystość wręczenia podziękowań władzom dziekańskim kadencji 2020–2024 oraz powołań dla dziekanów kadencji 2024–2028. Wydarzenie to miało charakter szczególny, bowiem na naszej uczelni w tak uroczysty sposób dziękowano władzom dziekańskim kończącej się kadencji i witano dziekanów nowej kadencji po raz pierwszy. Transmisję online z wydarzenia przeprowadziło Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej UG, a uroczystość poprowadziła Dorota Hebel, zastępca dyrektora tegoż Centrum.

Na wstępie głos zabrał Jego Magnificencja Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, który zwracając się do dziekanów, prodziekanów oraz wszystkich członków społeczności akademickiej UG zgromadzonych w Bibliotece Głównej i oglądających transmisję online, podkreślił, że filarem naszej uczelni jest wspólnota akademicka – społeczność pracowników naukowych, wykładowców, administracji, studentów i doktorantów.

– Mimo iż różni nas często bardzo wiele, wszyscy pracujemy na rzecz naszej Alma Mater, zawsze razem w obliczu wielu sukcesów, które osiągnęliśmy, ale też mniejszych i większych niepowodzeń i problemów – powiedział rektor, a następnie przypomniał przypadające na mijającą kadencję trudne czasy pandemii, kiedy to zajęcia musiały odbywać się zdalnie, studenci pierwszych lat znali się tylko za pośrednictwem ekranu komputera, naukowcy mieli ograniczone możliwości prowadzenia swoich badań naukowych, a przeprowadzenie procedur administracyjnych wymagało różnego rodzaju innowacji. – Dla nowych wówczas dziekanów i prodziekanów to mogło być prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza że tak naprawdę nie wiedzieliśmy, ile potrwa ta sytuacja. A jednak wyszliśmy z niej zwycięsko, o czym świadczą wyniki ewaluacji, wysunięcie się na wysokie miejsca rankingów krajowych i zagranicznych czy rozwój naszego umiędzynarodowienia – dodał.

Następnie rektor przypomniał drugi wielki test, którym dla naszej wspólnoty była haniebna napaść Rosji na Ukrainę: – Wówczas, w lutym 2022 roku, pokazaliśmy naszą siłę społeczną i organizacyjną. Dzięki pospolitemu ruszeniu na wydziałach przekazaliśmy niezliczone transporty z pomocą dla walczącej Ukrainy. Wsparliśmy uchodźców, oferując im paczki, szkolenia, a także miejsca w domach studenckich, i podjęliśmy wiele, wiele innych aktywności, za co nieustannie będę dziękować całej społeczności Uniwersytetu Gdańskiego.

Podsumowując mijającą kadencję, prof. Stepnowski powiedział: ‒ Po czterech latach intensywnej pracy, patrząc wstecz, mogę śmiało powiedzieć, że w roli wspólnoty, w roli społeczności akademickiej, sprawdziliśmy się! Było to możliwe dzięki państwu, gdyż nie sztuką jest stanąć na czele społeczności, sztuką jest kierować nią tak, żeby jej członkowie i członkinie szli z nami w poczuciu, że kroczymy dobrą drogą, do właściwego celu. Za te cztery lata pracy i współpracy chciałbym dziś z całego serca gorąco państwu podziękować.

Na zakończenie swojego wystąpienia rektor nawiązał do nadchodzącej kadencji 2024–2028. – Przed nami kolejna kadencja, cztery lata współpracy, kolejna ewaluacja, kolejne wyzwania. Wierzę głęboko, że nowe panie dziekan i panowie dziekani będą wraz ze mną budować coraz lepszą pozycję naszej Alma Mater – powiedział.

Po tym wystąpieniu odbyło się wręczenie przez rektora i prorektorów podziękowań dziekanom i prodziekanom wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego, którzy swoje stanowiska piastowali w kadencji 2020–2024. Podziękowania były wręczane wydziałami, w kolejności alfabetycznej, a elementem, który zdecydowanie uatrakcyjnił tę część uroczystości, były krótkie filmy przygotowane przez Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, na których dziekani podsumowywali mijającą kadencję z perspektywy własnej i kierowanych przez siebie wydziałów.

Następnie w imieniu dziekanów mijającej kadencji głos zabrała dziekan Wydziału Filologicznego, dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG. Nawiązując do wyświetlonych materiałów filmowych, profesor powiedziała: – Sukcesy, które zostały wymienione w tych krótkich filmach, nie mogłyby być osiągnięte, gdyby nie zaangażowanie naszych społeczności oraz ogromne wsparcie zespołu prorektorów. Dzięki entuzjazmowi, otwartości, kreatywności prorektor Anny Jurkowskiej-Zeidler wszyscy uwierzyliśmy w to, jak ważne jest umiędzynarodowienie. Kompetencje, opanowanie i dyplomacja prorektora Arnolda Kłonczyńskiego pozwoliły nam przetrwać wszystkie zmiany legislacyjne w obszarze kształcenia. Pozwoliły uzyskać dobre, właściwe, pozytywne oceny komisji akredytacyjnych i pozwoliły bezpiecznie przejść przez wszystkie procesy rekrutacyjne. Dzięki determinacji prorektora Wiesława Laskowskiego uzyskaliśmy tak wysoką pozycję naukową. Pan prorektor cierpliwie, systematycznie wspierał nasze inicjatywy naukowe, powoływał nowe programy, z których tak chętnie korzystaliśmy. Dzięki wytrwałości, energii i konsekwencji pani prorektor Sylwii Mrozowskiej nawiązaliśmy tak szeroką współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Ogromne wsparcie uzyskaliśmy także od zespołu kanclerskiego – byłego już kanclerza Jacka Jętczaka, pani kanclerz Anety Oniszczuk-Jastrząbek, pani kwestor Marzeny Wojtaszko i ich współpracowników. I wreszcie osoba, bez której nasz uczelniany okręt nie pływałby po morzach i oceanach ‒ pan rektor, profesor Piotr Stepnowski. Dziękujemy, że zajął pan miejsce na mostku kapitańskim. Dziękujemy za poczucie autentycznej wspólnoty – wspólnoty studentów, pracowników, wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Dziękujemy za pana bezgraniczne oddanie sprawom Uniwersytetu Gdańskiego. Za to, że niezależnie od poziomu naszych doświadczeń wszyscy dziekani i prodziekani mogli liczyć na cenne rady, wsparcie, konstruktywną krytykę. Za poczucie dumy z naszej uczelni.

Pani dziekan zwróciła uwagę na to, jak prężnie rozwija się Uniwersytet Gdański, oraz na to, że ten rozwój jest możliwy dzięki przemyślanej strategii, a także dzięki wytrwałości i kreatywności rektora. Zwracając się do nowych dziekanów, powiedziała natomiast: – Życzę wam, życzę nam wszystkim, byśmy czerpali wiele radości i satysfakcji z faktu, że jesteśmy członkami społeczności Uniwersytetu Gdańskiego, społeczności, która wykracza daleko poza naszą codzienną pracę. Bądźmy dumni z tego, co wspólnie tworzymy i co wspólnie osiągamy!

Po wystąpieniu prof. Urszuli Patockiej-Sigłowy rektor UG, prof. Piotr Stepnowski, dokonał uroczystego wręczenia powołań dziekanom wybranym na kadencję 2024–2028. Powołania otrzymali dziekani 10 z 11 wydziałów UG: prof. dr hab. Dariusz Szlachetko (Wydział Biologii), dr hab. Beata Grobelna, prof. UG (Wydział Chemii), dr hab. Wojciech Bizon, prof. UG (Wydział Ekonomiczny), dr hab. Małgorzata Jarmułowicz, prof. UG (Wydział Filologiczny), dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG (Wydział Historyczny), dr hab. Marcin Marciniak, prof. UG (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki), prof. dr hab. Michał Harciarek (Wydział Nauk Społecznych), dr hab. Katarzyna Smolarz, prof. UG (Wydział Oceanografii i Geografii), dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG (Wydział Prawa i Administracji) i dr hab. Angelika Kędzierska-Szczepaniak, prof. UG (Wydział Zarządzania). Powołanie na kadencję 2024–2028 dla części z nich (prof. Dariusz Szlachetko, prof. Beata Grobelna, prof. Arkadiusz Janicki, prof. Michał Harciarek i prof. Wojciech Zalewski) oznacza kontynuację misji realizowanej przez nich w kadencji 2020–2024. Nominacja dla dr hab. Eweliny Król, prof. UG (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed) zostanie wręczona, gdy zakończą się wybory rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uroczyste wręczenie powołań dziekanom wybranym na kadencję 2024–2028 zostało uwiecznione na pamiątkowym zdjęciu, a zwieńczeniem uroczystości był koncert zespołu smyczkowego Akade Trio w składzie: Krysia Dulemba (skrzypce), Patryk Purzycki (altówka) i Agata Jankowska (wiolonczela). Artyści wykonali medley zespołu Abba oraz Libertango Astora Piazzolli, za które otrzymali gromkie brawa.

Tomasz Neumann


Załączniki