Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Jubileusze i uroczystości 9 Przemówienie JM Rektora UG, prof. Piotra Stepnowskiego, wygłoszone podczas Parady Uczelni

Przemówienie JM Rektora UG, prof. Piotra Stepnowskiego, wygłoszone podczas Parady Uczelni

utworzone przez | paź 21, 2024 | Jubileusze i uroczystości

Dziś tu, w sercu Naszego Miasta, uroczyście witamy nowy rok akademicki.

Jesteśmy tu wszyscy razem jako jedno zintegrowane środowisko, które sprawia, że Gdańsk może z dumą o sobie mówić, że jest miastem AKADEMICKIM!

Każdy początek, a tym wszak jest inauguracja, jest momentem narodzin – idei, wizji, wyzwań.

I choć dla naszych studentów to nie jest już czas planowania, a raczej realizacji planów na swoją przyszłość, to jest w tym momencie coś… ulotnego, jest w tym momencie coś pięknego.

Moc sprawczości!

Chęć działania!

Determinacja i przekonanie, że wszystko jest w naszych rękach.

Życzę wam, by nie zabrakło wam determinacji i odwagi, by dotrzeć tam, gdzie chcecie.

Pewnie czasem będzie to coraz doskonalsza sztuka argumentacji, pewnie czasem będzie to wyważanie drzwi, ale wciąż podążajcie za swoimi marzeniami i nieustająco wierzcie w swoje możliwości.

Nam, profesurze, naukowcom, nauczycielom, wszystkim pracownikom uczelni, życzę z całego serca dobrego roku akademickiego, życzę pielęgnowania w sobie tej cudownej iskry odkrywcy, nieustającej ciekawości, wytrwałego poszukiwania nowych perspektyw.

Mamy tu wiele przykładów silnych jednostek akademickich, za którymi stoją imponujące osiągnięcia naukowe i badawcze. Społeczność akademicka jest fantastycznym przykładem na to, że można dalej, że można więcej.

Głęboko wierzę w to, że nasza współpraca, czy to w ramach Uczelni Fahrenheita, czy przez coraz bardziej uwspólnione cele i działania wszystkich gdańskich, trójmiejskich, pomorskich uczelni, to olbrzymia szansa.

Szansa na zbudowanie większej atrakcyjności, międzynarodowej rozpoznawalności, silniejszej pozycji, która gwarantować będzie ogromne korzyści zarówno studentom i pracownikom, jak i naszemu otoczeniu gospodarczemu. My tu, na Pomorzu, mamy ten gen współpracy, budowania dialogu.

Dwa lata temu, podczas pierwszego przemarszu z okazji otwarcia roku, daliśmy temu piękne świadectwo – podpisaliśmy Gdański Manifest Nauki. Daliśmy wyraz nie tylko odpowiedzialności społecznej, współdziałania na rzecz poprawy warunków życia obecnych i przyszłych pokoleń, ale także aktywnej postawy wobec nauki.

Przypomnijmy jego fragment:
„Pragniemy wspólnie dążyć do wzmocnienia pozycji Gdańska jako jednego z wiodących ośrodków naukowych w Europie i na świecie. Chcemy efektywnie wykorzystać potencjał badawczy do osiągania coraz wyższych pozycji w międzynarodowych rankingach, realizować ważne społecznie projekty badawcze i przyciągać ambitnych ludzi nauki z całego świata, którzy znajdą tu odpowiednie warunki do dalszego rozwoju naukowego”.

Ale droga społeczności akademicka. Tu nie wystarczy jeden krok, czy wiara jednej osoby. To niezwykle złożony proces wymagający czasu, zaangażowania setek osób, zmian legislacyjnych, środków finansowych, a przede wszystkim współpracy odmienionej przez wszystkie przypadki.

Bez wsparcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, bez wsparcia samorządów, za które to wsparcie z całego serca dziękujemy pani prezydent, panu marszałkowi, pani wojewodzie, bez otwarcia, a może czasem i wyważenia kolejnych drzwi, nie będzie kolejnego etapu. To może być początek nowego rozdziału, którego nikt w Polsce jeszcze nie napisał. Drogie społeczności akademickie, napiszmy go. Napiszmy go wspólnie, bo razem możemy więcej!!!


Załączniki

  • 24-25 (903 kB)
    19.10.2024