Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Studenci i doktoranci 9 Raport „Student w pracy 2024”: rośnie liczba lepiej zarabiających studentów

Raport „Student w pracy 2024”: rośnie liczba lepiej zarabiających studentów

utworzone przez | maj 24, 2024 | Studenci i doktoranci

Blisko połowa studentów w Polsce zarabia miesięcznie nie więcej niż 4 tys. zł, przy czym pensja co czwartego wynosi co najwyżej 1 tys. lub 2 tys. zł netto. Blisko co trzeci student zarabia między 4 tys. a 6 tys. zł. Znacząco wzrosły aspiracje studentów dotyczące płacy w przyszłości – wynika z tegorocznej edycji raportu Student w pracy przygotowanego w ramach Programu Kariera ‒ największego w Polsce niezależnego programu płatnych staży dla studentów i absolwentów organizowanego przez Polską Radę Biznesu.

Pensje w Polsce idą w górę. Obecnie płaca minimalna wynosi 4242 zł brutto. Dla osób poniżej 26 roku życia zatrudnionych na umowę-zlecenie pensja brutto jest równa temu, co faktycznie wpływa do ich kieszeni (netto). Dla młodych na umowach o pracę daje to 3376,53 zł na rękę. Natomiast osobom, które już są po 26 urodzinach i otrzymują wynagrodzenie minimalne na podstawie umowy o pracę, pracodawcy po potrąceniu podatków i składek wypłacą 3267,53 zł.

ILE ZARABIAJĄ STUDENCI W POLSCE?

Za wzrostem płacy minimalnej podąża wzrost zarobków studentów. Z badania przeprowadzonego przez pracownię SW Research w ramach Programu Kariera, którego organizatorem jest Polska Rada Biznesu, wynika, że co czwarty studiujący (24,3%) zarabia netto pomiędzy 1 tys. a 2 tys. zł miesięcznie, a niekiedy nawet niecały tysiąc na rękę. To bardzo podobny odsetek jak w zeszłym roku ‒ wówczas takie zarobki zadeklarowało 24,5% badanych.

Spadła liczba studiujących, którzy otrzymują pomiędzy 2 tys. a 4 tys. zł netto. W 2024 roku było to 28% badanych, a w roku ubiegłym ‒ 37,9% studentów.

Przybyło natomiast tych, którzy mogą się pochwalić zarobkami w wysokości pomiędzy 4 tys. a 6 tys. zł netto. Obecnie to 21,6%, a w 2023 roku ‒ 12,5% ankietowanych.

‒ Na rynku pracy znowu zapanowała niepewność, która dotyka przede wszystkim młode osoby. Jednak firmom zależy na budowaniu trwałych relacji z najlepszymi pracownikami, także studentami, co przekłada się na większą liczbę osób z wyższymi zarobkami. Przedsiębiorcy wiedzą, że zatrudnianie młodych to inwestycja o wymiarze strategicznym. Nowe pokolenie bardziej intuicyjnie porusza się w świecie technologii, która stanowi o przewadze konkurencyjnej. To szczególnie istotne w gospodarce coraz bardziej zorientowanej na AI oraz nowe modele przywództwa – mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

MŁODZI Z ASPIRACJAMI

A ile chcieliby zarabiać studenci? Wyniki raportu Student w pracy 2024 pokazują, że co trzeci student marzy o ponad 10 tys. zł miesięcznie na rękę. W 2023 roku takiej odpowiedzi udzielił co czwarty ankietowany. Im dalej w przyszłość, tym apetyt większy. Za rok pensję w takiej wysokości chciałoby mieć 42,2% studentów (w 2023 roku – 32,8%), a za dziesięć lat ‒ aż 78,9% (w 2023 roku – 66,1%). W tym przypadku łatwiej wskazać tych, którzy chcieliby zarabiać poniżej tej kwoty: 10,4% chciałoby zarabiać pomiędzy 9 tys. a 10 tys. zł miesięcznie na rękę (w 2023 – 16,2%), a 10,7% wskazało odpowiedzi w przedziałach między 3 tys. a 9 tys. zł netto (w 2023 – 17,7%).

PROGRAM KARIERA – CIEKAWA PRACA I DOBRE ZAROBKI

Program Kariera odpowiada na potrzebę otrzymywania przez studentów przyzwoitych zarobków. To największy multikorporacyjny program płatnych staży w Polsce. W tym roku 52 pracodawców przygotowało dla studentów blisko 120 staży w całej Polsce w kilkunastu specjalizacjach i obszarach. Wszyscy stażyści otrzymają wynagrodzenie w wysokości minimum 4,5 tys. zł i maksimum ‒ 7,5 tys. zł za miesiąc stażu. W 2023 roku co trzeci uczestnik Programu Kariera kontynuował współpracę z firmą, w której odbył wakacyjny staż.

Program Kariera oferuje uczestnikom więcej niż tylko możliwość poznania zawodu czy danej firmy. Dzięki niemu studenci zyskują holistyczne spojrzenie na biznes. Coraz więcej firm zapewnia młodym ludziom możliwość bezpośredniej pracy z doświadczonymi osobami zarządzającymi przedsiębiorstwem lub działem. Stażyści mogą liczyć na indywidualną opiekę i dobrze zaplanowany harmonogram praktyk. Jakość staży weryfikowana jest w corocznym badaniu satysfakcji realizowanym przez zewnętrzną firmę – sami uczestnicy oceniają firmę, która ich zatrudniała.

– Program Kariera oferuje atrakcyjne wynagrodzenie dostosowane do okoliczności i wyzwań rynkowych. Przede wszystkim to jednak szansa na zdobycie cennego doświadczenia pod okiem profesjonalistów, nawiązanie bezcennych kontaktów czy mentoring, który da prawdziwe przyspieszenie rozwoju zawodowego młodej osoby. Program Kariera to relacja win-win stażysty z pracodawcą, dlatego tak wiele osób kontynuuje współpracę po zakończeniu stażu – zarówno zaraz po jego zakończeniu, jak i wiele lat później, dochodząc do stanowisk kierowniczych czy wręcz zasiadając w zarządach spółek, do których swojego czasu przyszli na praktyki – mówi Marian Owerko.

O BADANIU „STUDENT W PRACY”

Badanie „Student w pracy 2024” przeprowadzono w marcu 2024 roku na ogólnopolskiej próbie 800 studentek i studentów z 13 miast Polski. Badanie zrealizowane zostało techniką CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym SW Panel.

Raporty z badań „Student w pracy” z lat poprzednich są dostępne na stronie programkariera.pl.

Maciej Szulc
Program Kariera