Za nami siódma edycja Nordic Focus Festival, imprezy od lat zrzeszającej zarówno miłośników kultury nordyckiej, jak i tych, którzy chcieliby poznać odpowiedź na pytanie: Co kryje w sobie ta nadal dla nas nieco tajemnicza Północ?
Tegoroczny Nordic Focus Festival odbył się w dniach 25–27 listopada. Tradycyjnie już oficjalnego otwarcia imprezy dokonał prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG.
PIERWSZY DZIEŃ FESTIWALU
należał do Grenlandii, której wyjątkowy charakter mogliśmy odkryć podczas pokazu filmu Zwykłe życie w reżyserii Kuby Witka. Twórca znany z przepięknych wizualnie i – przede wszystkim – świetnie oddających rzeczywistość filmów dokumentalnych o Północy (Faroe Way: The art od survival, Isoland: Islandzkie historie polskich emigrantów) tym razem przedstawił na ekranie historię Polaka, Adama Jarniewskiego, który razem z rodziną toczy „zwykłe niezwykłe” życie na Grenlandii.
Po filmie dr hab. Sebastian Konefał, prof. UG, poprowadził rozmowę z jego bohaterem, z której dowiedzieliśmy się m.in. tego, jak wyglądało przystosowanie się do życia w kraju tak różnym od Polski oraz jak zmieniała się Grenlandia na przestrzeni lat.
Z Adamem Jarniewskim i jego żoną Birthe rozmawiali również członkowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość Blondynki”. Na festiwalu mogliśmy zobaczyć nagrane przez nich krótkie filmy w formie wywiadów, podczas których mieszkańcy Grenlandii z chęcią dzielili się z nami zarówno szarą codziennością życia, jak i wywołującymi uśmiech anegdotami.
Dzień pierwszy festiwalu zakończyliśmy klimatycznym koncertem z organicznym brzmieniem, w wykonaniu Łukasza „Szatta” Palkiewicza.
DRUGI DZIEŃ FESTIWALU
rozpoczęły warsztaty języka duńskiego i grenlandzkiego dla początkujących. Następnie goście mogli uczestniczyć w serii fascynujących wykładów. Swój festiwalowy debiut miała Sandra Raciborska, która korzenie zapuściła w Szwecji, gdzie wraz z żoną prowadzi blog Ninusy. Wygłosiła ona wykład „Dlaczego w Szwecji nie płoną tęczowe jednorożce?”. Z kolei nieco o historii sztuki na Północy opowiedziała doktorantka UG i wieloletnia pasjonatka kultury islandzkiej, Emiliana Konopka (autorka strony Utulę Thule) podczas wykładu „Nie tylko Munch, czyli wstęp do sztuki Północy”. Prelegentka zachęcała do odwiedzania muzeów i ośrodków sztuki w krajach nordyckich ze względu na ich dostępność i otwarcie na każdego nowego odbiorcę.
Drugi dzień festiwalu przebiegał również pod znakiem szeroko pojętej miłości. Podczas spotkania z Urszulą Chylaszek, autorką książki Kanska. Miłość na Wyspach Owczych, odkryliśmy m.in. tajemnicę randkowania w tak niewielkiej społeczności, gdzie zwykłe wyjście do restauracji wiąże się z przypadkowym spotkaniem grona znajomych. Serię spotkań i wykładów zakończyła rozmowa z autorką książki Szwedzka sztuka kochania, Katarzyną Tubylewicz. Pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła nam, co o miłości myślą Szwedzi i jak istotną rolę odgrywa miłość w społecznej debacie w ich kraju.
Zwieńczeniem dnia był pokaz fińskiego filmu Dziewczyny (reż. Alli Haapasalo). Wielokrotnie nagradzana i podejmująca ważny temat przejścia z dzieciństwa w dorosłość historia ujęła serca licznej widowni zebranej na festiwalu.
TRZECI I OSTATNI DZIEŃ FESTIWALU
rozpoczęliśmy zarówno na Wydziale Filologicznym UG, jak i w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Podczas gdy na wydziale odbywały się warsztaty językowe z języków norweskiego, szwedzkiego i fińskiego, w muzeum mogliśmy uczestniczyć w rodzinnych warsztatach ekologiczno- -literackich „Listy z Grenlandii” oraz warsztatach ekologiczno-plastycznych „Arnaqquassaaq z Grenlandii”.
Na Wydziale Filologicznym gościliśmy również autorkę książki Migot. Z krańca Grenlandii, Ilonę Wiśniewską. Z kolei obraz Arktyki i Finlandii przybliżyli nam dr Barbara Wojtasik i mgr Przemysław Rybiński podczas bloku #mojaskandynawia. W czasie prezentacji Rafała Króla, podróżnika, polarnika i eksploratora, zatytułowanej „Lemmenjoki – największy las Europy”, dowiedzieliśmy się m.in., jak przetrwać w ekstremalnych warunkach. W wywiadzie ekspert podzielił się z nami swoim trudnym do zrealizowania, ale nie niemożliwym marzeniem podróży na Antarktydę. Przygodę 7 edycji Nordic Focus Festival zakończyło spotkanie z autorem książki Z wiosłem i wiatrem. Kajakiem po wodach Północy, Zbigniewem Szwochem.
W tym miejscu należy też dodać, że festiwalowi goście przez wszystkie trzy dni mogli podziwiać efekty pracy Anity Horowskiej – wystawę „Jej Wysokość Północ” zainstalowaną w Bibliotece Głównej UG – oraz Elin Berge – wystawę „Rodzicielstwo – szansa na równość” znajdującą się w holu Wydziału Filologicznego UG.
***
Nordic Focus Festival to niepowtarzalna okazja, by poznać wyjątkowych ludzi i podjąć dyskusje na różnorakie tematy związane nie tylko z krajami nordyckimi, ale także z różnicami i podobieństwami między nimi a Polską. Wydarzenie umilały uczestnikom również prywatne rozmowy z autorami podczas podpisywania książek, pyszna kawa oraz nordyckie przekąski.
Anna Czapska