Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Jednostki UG 9 Rozstrzygnięcie Konkursu Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego 2022

Rozstrzygnięcie Konkursu Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego 2022

utworzone przez | paź 18, 2023 | Jednostki UG

Za nami kolejna, dziesiąta edycja Konkursu Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego na najlepszą książkę naukową, dydaktyczną i przedstawiającą rezultaty pracy doktorskiej wydaną przez uniwersytecką oficynę. W konkursie mogą wziąć udział autorzy związani z Uniwersytetem Gdańskim oraz innymi, polskimi i zagranicznymi, ośrodkami naukowymi, których książki zostały wydane przez Wydawnictwo UG.

Spośród 13 nadesłanych tytułów jury postanowiło nagrodzić 9, w tym trzytomową monografię poświęconą Zatoce Puckiej. Prace oceniało Kolegium Redakcyjne Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: dyrektor Wydawnictwa UG – Joanna Kamień, prof. dr hab. Beata Możejko, prof. dr hab. Kamil Zeidler, dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG oraz dr hab. Tomasz Swoboda, prof. UG.

Dostrzeżone przez jury publikacje to książki z zakresu nauk humanistycznych, ścisłych oraz społecznych. Po dwie wyróżnione prace zostały napisane przez pracowników Wydziałów: Filologicznego, Ekonomicznego, Zarządzania oraz Oceanografii i Geografii. Nagrodzone zostały także książka pracownika Wydziału Prawa i Administracji oraz monografia autorów związanych z Wydziałem Chemii (pracowników, doktorantów oraz studentów).

Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się 3 października, podczas oficjalnej inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Gdańskim, która miała miejsce w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Dyrektor Wydawnictwa UG, Joanna Kamień, osobiście złożyła podziękowania autorom wyróżnionych prac. Główną nagrodą w konkursie dla zwycięzców wszystkich kategorii jest prawo nieodpłatnego wydania kolejnej książki w Wydawnictwie UG w okresie siedmiu lat. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca w każdej kategorii otrzymają wybrane przez siebie egzemplarze książek Wydawnictwa – odpowiednio za kwotę sześciuset i trzystu złotych.

Kolejna edycja konkursu zostanie ogłoszona w kwietniu 2024 roku. Szczegóły dotyczące zgłoszeń oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego: wydawnictwo.ug.edu.pl. Poniżej pełna lista nagrodzonych tytułów.

Najlepsza książka naukowa:

• I miejsce: Zatoka Pucka. Tom I. Aspekty geologiczne i fizyczne, Zatoka Pucka. Tom II. Aspekty chemiczne, Zatoka Pucka. Tom III. Aspekty świata ożywionego, red. Jerzy Bolałek, Dorota Burska,
  • II miejsce: Elżbieta Babula, Teoria perspektywy. Aspekty behawioralne i modelowanie preferencji,
  • III miejsce: Patryk Kaczmarek, Finanse po pandemii. Bankowość, kapitał, nadzór.

Najlepsza książka dydaktyczna:

• I miejsce: Tomasz Swebocki, Agnieszka Manikowska, Elżbieta Adamska, Daria Łada, Księga doświadczeń Naukowego Koła Chemików Uniwersytetu Gdańskiego,
  • II miejsce: Prawo cywilne – zobowiązania. Kazusy, orzecznictwo, materiały, red. Ewa Bagińska, Paulina Wyszyńska-Ślufińska,
  • III miejsce: Jarosław Waśniewski, Jędrzej Strumiłło, Róża Szawłowska, Projektowanie działalności podmiotów leczniczych.

Najlepsza książka przedstawiająca rezultaty pracy doktorskiej:

• I miejsce: Mieczysław Abramowicz, Teatr żydowski w Gdańsku 1876–1968,
  • II miejsce: Joanna Czerepko, Zakupy transgraniczne – uwarunkowania rozwoju,
  • III miejsce: Daria Węsierska, Modele życia szczęśliwego w archaicznej i klasycznej poezji greckiej.

Milena Szabat

• 58-59 (627 kB)