Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Jednostki UG 9 Społecznościowo ku ewaluacji działalności naukowej i otwartej nauce z systemem Omega-PSIR

Społecznościowo ku ewaluacji działalności naukowej i otwartej nauce z systemem Omega-PSIR

utworzone przez | maj 24, 2024 | Jednostki UG

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego była gospodarzem i współorganizatorem Dni Użytkowników Systemu Omega-PSIR. Spotkanie to odbyło się w dniach 13‒14 maja 2024 roku, a uczestniczyli w nim przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, która jest twórcą oprogramowania, firmy Sages świadczącej usługi wsparcia i rozwoju systemu oraz członkowie społeczności użytkowników, liczącej już ponad 45 instytucji naukowych. Dni Użytkowników Systemu Omega-PSIR patronatem honorowym objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Przewodnicząca Rady Bibliotecznej, prof. Małgorzata Kozieradzka-Kiszkurno, w słowie powitalnym skierowanym do uczestników wydarzenia powiedziała: ‒ Grono użytkowników systemu Omega-PSIR jest coraz większe, o czym świadczy chociażby tak liczna państwa obecność w Gdańsku, ale jednocześnie ‒ coraz bardziej skoncentrowane wokół rozwoju systemu Omega-PSIR i dostosowywania go do różnorodnych i zmieniających się potrzeb uczelni. Zarówno instytucjom użytkującym system, jak i twórcom oprogramowania oraz jego dystrybutorowi ‒ firmie Sages przyświeca jeden cel, a mianowicie stały rozwój tego oprogramowania.

Program Dni Użytkowników był bogaty i różnorodny, dlatego też jeszcze przed oficjalnym otwarciem odbyła się sesja „Konsultacje dla chętnych”, która pomyślana została w ten sposób, żeby mniej doświadczeni użytkownicy systemu mieli okazję porozmawiać z tymi bardziej doświadczonymi. w tym samym czasie na swoim pierwszym posiedzeniu stacjonarnym zebrała się Rada Użytkowników Systemu Omega-PSIR, w której Uniwersytet Gdański reprezentuje Mirosława Prahl, kierowniczka Oddziału Bibliografii i Bibliometrii.

Prezentacje, wystąpienia, konsultacje, panel dyskusyjny oraz warsztaty odbywające się w trakcie Dni Użytkowników koncentrowały się m.in. wokół zagadnień związanych z obsługą w systemie Omega-PSIR projektów naukowych, oceny pracowniczej, możliwości tworzenia raportów i zestawień oraz otwartej nauki.

Dni Użytkowników służyły także rozwijaniu współpracy w cementującej się coraz bardziej społeczności, tworzonej przez przedstawicieli instytucji, które na co dzień korzystają z systemu Omega-PSIR. ‒ Konferencja zorganizowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Gdańskiego dla społeczności użytkowników systemu Omega-PSIR stała się ważnym wydarzeniem w procesie zacieśniania współpracy pomiędzy przedstawicielami poszczególnych uczelni a firmą Sages oraz Politechniką Warszawską ‒ zaznaczyła Danuta Szewczyk-Kłos, dyrektorka Biblioteki Uniwersytetu Opolskiego i jednocześnie przewodnicząca Rady Użytkowników Systemu Omega-PSIR. ‒ Dwa dni spędzone w gościnnych progach Biblioteki UG były dla użytkowników systemu Omega-PSIR kolejną okazją do wymiany informacji na temat funkcjonowania Baz Wiedzy oraz poznania planów rozwoju systemu Omega-PSIR dla realizowania polityk otwartych danych badawczych oraz hurtowni danych o osiągnięciach naukowych ‒ dodała.

Pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego nie tylko zaangażowali się w organizację tego wydarzenia, ale także wnieśli wkład merytoryczny do poszczególnych sesji odbywających się w trakcie spotkania. I tak pierwszego dnia jedną z konsultantek w sesji „Konsultacje dla chętnych” była Agnieszka Wasilewska, kierowniczka Sekcji Zarządzania Danymi Badawczymi i Otwartej Nauki, a wystąpienie „Wdrożenie oceny pracowniczej na UG” miała w drugiej sesji odbywającej się tego dnia Mirosława Prahl. Wątek związany z dążeniem do doskonałości naukowej w ujęciu komparatystycznym wprowadziła swoim wystąpieniem, zatytułowanym „Doskonałość naukowa – dwa spojrzenia. Porównanie inicjatyw wspierających rozwój nauki w Polsce i Ameryce Łacińskiej”, dr Katarzyna Świerk, dyrektorka Biura Nauki UG.

Z kolei w drugim dniu wydarzenia uczestnikami panelu „Czy łatwo być FAIR?”, współprowadzonego przez Romana Tabisza z Sekcji Promocji BUG oraz Agnieszkę Milewską, zastępczynię dyrektora Biblioteki Głównej GUMed, byli Zbigniew Ruszczyk z Sekcji Zarządzania Danymi Badawczymi i Otwartej Nauki, dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz dr Jacek Pokrzywnicki z Wydziału Filologicznego UG. Listę panelistów dopełnili dr Aleksandra Dudkowska z Zakładu Mechaniki i Inżynierii Brzegów Instytutu Budownictwa Wodnego PAN oraz dr Jakub Rusakow z Biblioteki Głównej GUMed. Ponadto jeden z warsztatów kończących ten dzień, a zarazem całe wydarzenie ‒ „Dydaktyka i popularyzacja Otwartych Danych Badawczych” ‒ prowadzili Agnieszka Wasilewska, Agnieszka Kranich-Lamczyk oraz Zbigniew Ruszczyk z Sekcji Zarządzania Danymi Badawczymi i Otwartej Nauki.

Bardzo cieszą nas słowa prof. Henryka Rybińskiego z Politechniki Warszawskiej, które są najlepszym podsumowaniem Dni Użytkowników zorganizowanych na UG: ‒ Pomysł wyprowadzenia Dni Użytkowników z Warszawy okazał się być strzałem w dziesiątkę. Będziemy to kontynuować, z tym, że muszę podkreślić, że Uniwersytet Gdański wysoko zawiesił poprzeczkę. Efekt przeszedł moje oczekiwania – organizacja wydarzenia wypadła wzorowo.

Kolejna edycja Dni Użytkowników Systemu Omega-PSIR już za rok. Tym razem na Uniwersytecie Opolskim.

Roman Tabisz
Sekcja Promocji BUG


Załączniki