Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego stał się jednym z istotniejszych miejsc na mapie Gdańska związanych z pomocą Ukrainie. Wszystko dzięki zbiórce Studenci dla Ukrainy, która na WNS funkcjonuje już od trzech miesięcy.
W ramach akcji Studenci dla Ukrainy obecnie prowadzone są działania związane ze zbiórką jedzenia, środków medycznych oraz transportem darów na Ukrainę, a także ze zbiórką środków finansowych oraz artykułów czy przedmiotów potrzebnych uchodźcom przebywającym w Gdańsku (np. rowerów i hulajnóg).
– Działamy jednak także w celu upowszechniania informacji dotyczących sytuacji na Ukrainie czy współpracy pomiędzy naszymi narodami. Jednym z przejawów takich działań jest organizacja wizyty konsula generalnego Ukrainy na Wydziale Nauk Społecznych – informuje Marcelina Wilczewska, organizatorka akcji Studenci dla Ukrainy, przewodnicząca Zespołu ds. Wolontariatu Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG.
– Spotkanie, które odbyło się 29 kwietnia, było otwarte dla wszystkich członków społeczności akademickiej UG, a także dla zainteresowanych spoza uniwersytetu – mówi Łukasz Bień, kierownik Biura Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG.
Spotkanie otworzył Andrzej Skiba z Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku. Podziękował on władzom uczelni reprezentowanym przez prorektora ds. studentów i jakości kształcenia, dr. hab. Arnolda Kłonczyńskiego, prof. UG, oraz władzom wydziału w osobie pełniącej obowiązki dziekana dr hab. Danuty Pleckiej, prof. UG, którzy w krótkich przemówieniach opowiedzieli o rozmachu działań i zaangażowaniu studentów oraz społeczności akademickiej w pomoc mieszkańcom Ukrainy.
W pierwszej części spotkania pytania gościowi zadawała prowadząca spotkanie Marcelina Wilczewska. Następnie konsul Oleksandr Plodystyi odpowiadał na pytania zadane przez publiczność. Znaczna część pytań odnosiła się bezpośrednio do wojny toczącej się na Ukrainie. Pytano o przewidywania gościa dotyczące czasu trwania działań wojennych, zdanie konsula na temat konkretnych form wsparcia przez państwa zachodnie oraz perspektyw taktycznych i strategicznych. W czasie spotkania można się było też dowiedzieć m.in. tego, jak wygląda kariera w korpusie dyplomatycznym Ukrainy, jakie wykształcenie ma zaproszony gość i jak rozpoczął on swoją misję.
Po zakończeniu spotkania konsulowi wręczono upominek i podziękowania, a organizatorzy zbiórki opowiedzieli o planowanych działaniach wsparcia społeczności ukraińskiej.
Łukasz Bień