Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Studenci i doktoranci 9 Świąteczne warsztaty na UG

Świąteczne warsztaty na UG

utworzone przez | kwi 21, 2023 | Studenci i doktoranci

Święta Wielkiej Nocy są wyjątkowym okresem, podczas którego studenci, doktoranci i pracownicy UG mają możliwość spędzenia czasu z rodziną. Dzięki wnioskowi Parlamentu Studentów UG w tym roku studenci mogli rozpocząć świętowanie wcześniej, ponieważ ogłoszony został Dzień Rektorski. Jednak jeszcze przed wyjazdem wszyscy chętni mogli wziąć udział w warsztatach, których tematyka dotyczyła świąt.

Gratką dla łasuchów były warsztaty z przystrajania świątecznych mazurków. Zgromadzeni w Klubokawiarni „Index” uczestnicy spotkania mogli świąteczne kruche ciasta ozdobić różnymi rodzajami czekolady, bakaliami i innymi słodkościami. Dorośli i dzieci dowiadywali się o tym, jak estetycznie, sprawnie i smacznie przystroić mazurki pod okiem Katarzyny Kryńskiej z Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, zajmującej się cukiernictwem od lat. Dzięki inwencji starszych i młodszych na ciastach poza typowo świątecznymi dekoracjami pojawiły się nietoperze, wzory geometryczne, a czasem całkowicie abstrakcyjne motywy.

Święta jednak to nie tylko słodkości. W wielu kulturach Wielkanoc kojarzy się z jajkiem, które symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią. Właśnie jajko było tematem przewodnim warsztatów organizowanych przez Fundację „Studenci dla Ukrainy”, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, Studenckie Koło Naukowe Zainteresowania Ukrainą oraz Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej. Licznie zgromadzeni uczestnicy warsztatów mieli okazję wykonać pisanki pod okiem Maksyma Sydorchuka, studenta gospodarki przestrzennej pochodzącego ze Lwowa, jednak w sposób wymagający więcej pracy niż przeciętnie, gdyż z zastosowaniem specjalnej metody popularnej na Ukrainie, a także na wschodzie Polski, w której wykorzystuje się specjalne narzędzia oraz wosk nakładany na jaja przed pomalowaniem. Chociaż praca była naprawdę trudna, wynagrodził ją uzyskany efekt, czyli piękne artystyczne pisanki.

Łukasz Bień


Załączniki

  • 72 (2 MB)
    23.04.2023