Boże Narodzenie to okres świętowania, wypoczynku i spędzania czasu z rodziną w domowym zaciszu. Jednak świąteczna atmosfera zapanowała także w murach uniwersyteckich, gdzie w 2022 roku po raz pierwszy odbyło się świąteczne spotkanie dla wszystkich chętnych członków społeczności akademickiej.
W dniu 21 grudnia na poziomie 100 na Wydziale Nauk Społecznych UG można było spotkać się z przedstawicielami władz uczelni, opowiedzieć o swoich troskach i radościach, jak również złożyć sobie serdeczne życzenia. Takie też życzenia – wszystkiego najlepszego oraz przede wszystkim nadziei na zmianę na lepsze, zwłaszcza w kontekście sytuacji międzynarodowej – złożył uczestnikom świątecznego spotkania Jego Magnificencja, prof. dr hab. Piotr Stepnowski.
Czym byłaby jednak świąteczna radość, gdyby nie można było się nią podzielić z osobami potrzebującymi pomocy? Dlatego organizatorzy świątecznego spotkania, czyli Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej wspólnie z Fundacją „Studenci dla Ukrainy”, gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej przewidzieli w jego trakcie kiermasz charytatywny. Można było na nim kupić m.in. książki podarowane przez członków społeczności akademickiej, gry, koszulki, książki i inne gadżety przekazane przez Instytut Pamięci Narodowej, przepyszne wypieki przygotowane przez studentki i studentów oraz ręcznie wykonane kartki świąteczne, zrobione podczas warsztatów na uczelni, a także w jednym z trójmiejskich przedszkoli… Zebrane dzięki temu środki, prawie 2500 zł, zostały przekazane na rzecz polskich społeczności w obwodach lwowskim i charkowskim.
Oprócz tego na świątecznych stoiskach można było nabyć inne nietuzinkowe prezenty, takie jak obrazy namalowane przez pracowniczkę UG, Monikę Mechlińską-Pauli. Dzieła pani Moniki warto było kupić nie tylko ze względu na niewątpliwe walory estetyczne, ale także dlatego, że zysk z ich sprzedaży powędrował do schroniska dla zwierząt.
Z kolei na stoisku Michaliny Zelewskiej z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed można było zakupić naturalne kosmetyki wykonane z roślin z własnych upraw i zebranych z pól na Kaszubach, co z całą pewnością było unikalną okazją.
Oprawę artystyczną świątecznemu spotkaniu zapewniło Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator” i działające w jego ramach Studio Wokalne UG. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać zarówno kolęd, jak i innych, nie tylko świątecznych utworów.
Mamy nadzieję, że w nadchodzącym roku nie zabraknie okazji do spotkań w równie miłej i budującej atmosferze!
Łukasz Bień