Strona główna 9 Aktualny numer 9 System Alma & Primo w bibliotekach Uczelni Fahrenheita

System Alma & Primo w bibliotekach Uczelni Fahrenheita

utworzone przez | kwi 24, 2024 | Aktualny numer, Jubileusze i uroczystości

12 lutego 2024 roku w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego został uruchomiony nowy system Alma wraz z wyszukiwarką Primo, która umożliwia przeszukiwanie zbiorów BUG (zarówno drukowanych, jak i elektronicznych), zasobów bibliotek Uczelni Fahrenheita oraz ponad 130 bibliotek współpracujących w sieci Biblioteki Narodowej1. Miesiąc później, w dniach 14‒15 marca br., odbyły się uroczystości podsumowujące wdrożenie tego systemu we wszystkich bibliotekach FarU oraz w Europejskim Centrum Solidarności. Poniżej prezentujemy relację z tych wydarzeń, zapraszamy też do lektury wywiadu z Marzeną Jeżowską, bibliotekarką systemową, która była „mózgiem” całej operacji z ramienia BUG2.

Uroczystości związane z wdrożeniem nowego systemu zarządzania danymi bibliotecznymi odbyły się w Bibliotece Głównej UG. Pierwszego dnia miało miejsce spotkanie podsumowujące wdrożenie nowego systemu. Na spotkaniu tym władze Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowali kanclerz UG, dr hab. inż. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG oraz zastępca kanclerza ds. infrastruktury i administracji, mgr Sebastian Kruszyński, natomiast przedstawicielem władz Politechniki Gdańskiej był prorektor ds. kształcenia, dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. PG. W wydarzeniu uczestniczyli też licznie przedstawiciele uczelni oraz Aleph Polska, dystrybutora produktów firmy ExLibris, na czele z prezesem Zarządu, Maciejem Dziubeckim.

Podczas spotkania dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, Roman Tabisz, podziękował dyrektorom oraz osobom koordynującym prace wdrożeniowe w poszczególnych bibliotekach za ich zaangażowanie. W krótkiej prezentacji przedstawił również kilka refleksji dotyczących wprowadzenia systemu Alma. Z kolei Dominik Łuszczyński, dyrektor ds. rozwoju rynku w firmie Aleph Polska, przybliżył zgromadzonym działalność firmy, po czym wszyscy uczestnicy mogli delektować się okolicznościowym tortem.

Drugą część spotkania wypełniły aktywności integracyjne, w tym gra „Human Bingo”, oraz zwiedzanie Biblioteki Głównej w formie gry terenowej.

Kolejnego dnia odbyło się seminarium podsumowujące implementację nowego systemu bibliotecznego. Otworzył je dyrektor BUG, Roman Tabisz, a jako pierwsza wystąpiła prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Profesor w swojej interesującej prezentacji omówiła korzyści płynące z konsolidacji trzech trójmiejskich uczelni oraz wyzwania, z którymi się one mierzą.

Następnie uczestnicy seminarium wysłuchali prezentacji przygotowanych przez przedstawicieli bibliotek FarU oraz zaproszonych gości z Torunia i Gdyni. Wśród prelegentów znaleźli się: dyrektor Roman Tabisz, dyrektorka Biblioteki Głównej GUMed, Katarzyna Falow, bibliotekarka systemowa BUG, Marzena Jeżowska, oraz kierownik Sekcji Budowy Zbiorów Cyfrowych i Multimedialnych Biblioteki PG, Robert Szczodruch. Gośćmi wydarzenia byli m.in.: zastępca dyrektora ds. organizacji zbiorów Biblioteki UMK, Grzegorz Szturo, kierowniczka Oddziału Opracowania Zbiorów Biblioteki UMK, Agnieszka Dwornik, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Biblioteki Gdynia, Magdalena Kruszyńska, oraz dyrektorka Biblioteki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, dr Joanna Krzywonos. Wyjątkowym gościem seminarium był dyrektor Biblioteki Narodowej, dr Tomasz Makowski, który wygłosił referat zatytułowany „Biblioteka jako usługa w 2024 roku”.

Monika Budzińska
Sekcja Promocji BUG

1 O wdrożeniu systemu Alma & Primo pisaliśmy w marcowym numerze „Gazety Uniwersyteckiej”.
2 Wywiad znajduje się na stronach 36–39.

• 19-21 (996 kB)