Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Historia 9 „Szóstka z historii” na Międzynarodowy Tydzień Archiwów

„Szóstka z historii” na Międzynarodowy Tydzień Archiwów

utworzone przez | maj 13, 2022 | Historia

Już wkrótce – w dniach 6–10 czerwca – obchodzić będziemy czwarty Międzynarodowy Tydzień Archiwów. Tegorocznym tematem przewodnim będzie hasło #ArchivesAreYou, które zachęcić ma do wspólnych rozważań nad tym, czym w ogóle są archiwa oraz jakie historie odzwierciedlają zgromadzone w nich materiały.

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Archiwów Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego przygotowuje wystawę pt. „Szóstka z historii”, na której zaprezentowane zostaną poszczególne (przełomowe) etapy tworzenia i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Wystawa składać się będzie z sześciu części, które zlokalizowane zostaną w magazynie archiwalnym.

W pierwszej części zaprezentowane pokrótce zostaną realia powojennego Gdańska oraz wyzwania, z którymi musiały zmierzyć się osoby przystępujące do odbudowy szkolnictwa na terenie Wybrzeża. Następnie zarysowany zostanie proces powstawania i dalszego rozwoju Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku oraz Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie.

Kolejnym puntem wystawy będzie powołanie, w roku 1970, Uniwersytetu Gdańskiego wraz z retrospekcją, w której ukazana zostanie droga do jego powstania wraz z prezentacją wysuwanych pomysłów i koncepcji dotyczących kształtu, lokalizacji oraz nazwy szkoły. W czwartej części pokazane zostaną ilościowy i jakościowy przyrost studentów oraz kadry dydaktycznej uczelni, a także rozbudowa kampusu. W następnym punkcie ukazana zostanie działalność o charakterze kulturalno-społecznym studentów (występy artystyczne, strajki). Ostatnim, szóstym, punktem wystawy będzie natomiast prezentacja Uniwersytetu Gdańskiego w obecnym kształcie.

Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 6 czerwca, o godz. 10.00, w Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego (wejście od strony neofilologii, poziom –1).

Oprowadzanie po wystawie odbywać się będzie w dniach 6–10 czerwca o godz. 10.00 oraz 12.00 lub w indywidualnie ustalonym terminie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

Więcej informacji:
facebook.com/ArchiwumUG