Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Współpraca 9 Współpraca, mentoring i rywalizacja. Relacja z pierwszego Hackathonu FarU

Współpraca, mentoring i rywalizacja. Relacja z pierwszego Hackathonu FarU

utworzone przez | gru 19, 2023 | Współpraca

3 dni pracy, 5 ścieżek tematycznych, 15 interdyscyplinarnych zespołów, trenerzy i eksperci. Uczelnie Fahrenheita po raz pierwszy zorganizowały hackathon, który wspierał nie tylko przedsiębiorczość i rozwój pomysłów w ramach ścieżek tematycznych, ale też międzyuczelnianą współpracę i synergię.

W rywalizację mogli się włączyć wszyscy członkowie społeczności Uczelni Fahrenheita: pracownicy naukowi, dydaktyczni, administracyjni oraz doktoranci i studenci.

‒ Spotykamy się w duchu rywalizacji, ale takiej, która z jednej strony podnosi kompetencje, będzie napędzała rozwój, ale umożliwi też szerszą współpracę i zacieśnianie więzi pomiędzy społecznościami naszych trzech uczelni. To jeden z głównych celów Uczelni Fahrenheita ‒ zaznacza dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska.

‒ To wyjątkowa okazja, przy jednym stoliku są reprezentanci z Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego, z różnymi perspektywami, nadający totalnie inny kontekst projektom pod względem technologicznym, i od strony społecznego podejścia do rozwiązywania globalnych problemów ‒ mówi dr inż. Marita McPhillips z Katedry Przedsiębiorczości Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, mentorka pierwszej edycji Hackathonu FarU.

Akademicy z trzech uczelni mogli zaangażować się na różne sposoby: współzawodniczyć, dołączyć do grona ekspertów, a jeszcze na etapie przygotowań ‒ wyrazić swoją opinię i współtworzyć zakres merytoryczny wydarzenia, dzięki przeprowadzonej przed rekrutacją ankiecie.

Wyniki ankiety przyczyniły się do wyboru 5 ścieżek tematycznych: Ekosystem współpracy w ramach FarU i Pomorza, Zmiany cywilizacyjne, Energia a zrównoważony rozwój, Bezpieczeństwo i jakość żywności oraz FarU na rzecz morza. Zadaniem uczestników było zaproponowanie rozwiązania dla konkretnego problemu lub zagadnienia, a zgłoszone projekty miały potencjał biznesowy, społeczny lub wspierały efektywną współpracę w ramach FarU.

Prace wystartowały w piątek, 17 listopada. Zainaugurował je rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, gospodarz wydarzenia. Pierwszego dnia zaplanowano także wyjście integracyjne, z którego najbardziej skorzystały zespoły skompletowane na podstawie indywidualnych zgłoszeń.

W sobotę uczestnicy zbierali się już od 8.00 i pracowali do późnych godzin wieczornych, a agenda obejmowała ćwiczenia na forum, czas na pracę w zespole, konsultacje z ekspertami i mentorami. Było to grono zarówno naukowców, jak i praktyków obszarowych i biznesowych, oferujących wsparcie w rozwoju pomysłu, doborze metod bądź narzędzi oraz w przygotowaniach do finałowej prezentacji przed konkursowym jury.

‒ Mogliśmy z jednej strony zadać pytania pani pracującej na co dzień z modelami biznesowymi, jak możemy lepiej ubrać w jakieś portfolio i ceny to, co chcemy zrobić, a z drugiej strony mogliśmy porozmawiać z ekspertem z portów Gdyni, który mógł nam przybliżyć subtelności związane z branżą offshore ‒ opowiada jeden z uczestników, Jakub Gnyp, reprezentant Uniwersytetu Gdańskiego.

‒ Myślę, że hackathon to dobry pomysł dla wszystkich osób, które chciałyby doświadczyć nowych wrażeń i poszerzyć swoje horyzonty o aspekt biznesowy ‒ mówi Janina Kowalik, uczestniczka reprezentująca Gdański Uniwersytet Medyczny. ‒ To zasób wiedzy, który ciężko zdobyć w ramach obowiązkowego toku studiów.

Taki model działań przyniósł uczestnikom nie tylko korzyści wynikające z pozyskanych kontaktów i umiejętności prowadzenia projektu w interdyscyplinarnym zespole, ale też weryfikację przyjętych hipotez i poszerzenie wiedzy z zakresu przedsiębiorczości.

‒ Spotkaliśmy się po to, żeby pomóc grupom studentów, a także kadrze akademickiej i ekspertom naukowym, wypracować rozwiązania, które mogą albo zmienić się w biznes tradycyjny, albo startupowy, albo wypracować projekty, które mogą przyczynić się do rozwoju sojuszu pomiędzy trzema uczelniami, które współtworzą Związek Uczelni Fahrenheita ‒ wyjaśnia Michał Misztal, CEO Startup Academy, firmy wspierającej FarU w organizacji tego wydarzenia.

Zwieńczeniem intensywnych prac był Demo Day, czyli prezentacja wypracowanych koncepcji. Każdy zespół miał trzy minuty na przedstawienie efektów przed jury, a następnie na odpowiedź na wnikliwe pytania ze strony jego członków.

Komisja obradowała w składzie: prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska (dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita), dr hab. n. farm. Małgorzata Grembecka (kierowniczka Katedry i Zakładu Bromatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), dr hab. inż. Jacek Barański (profesor w Instytucie Energii Politechniki Gdańskiej), dr Ewa Szymczak, prof. UG (dyrektorka Centrum Doskonalenia Dydaktycznego i Tutoringu Uniwersytetu Gdańskiego), Wojciech Drewczyński (współtwórca i CEO międzynarodowego akceleratora Space3ac) oraz Michał Misztal.

Nagrody wręczyli zwycięzcom przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Marcin Gruchała, prorektor ds. kształcenia Politechniki Gdańskiej, dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, oraz prorektor ds. studentów i jakości kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG.

PODIUM HACKATHONU FarU

I miejsce zajął projekt SEA MATH zgłoszony przez fizyków i matematyków z Uniwersytetu Gdańskiego. Laura Grzonka, Jakub Gnyp, Dagmara Kurkowska, Marcin Marciniak i Małgorzata Szczekocka opracowali modele matematyczne do optymalizacji projektowania i konstrukcji morskich farm wiatrowych.

Na II miejscu uplasował się projekt Zielona Płyta pomysłu Amelii Dolińskiej (UG), Pauliny Duch-Żebrowskiej (PG), Jakuba Jabłońskiego (UG), Kornelii Wilk (PG) i Krzysztofa Ziółkowskiego (UG). Inicjatywa zakłada utworzenie hubu kompetencyjnego, wspierającego modernizację bloków z wielkiej płyty ze zwiększeniem wydajności energetycznej i cieplnej budynków.

III miejsce otrzymali autorzy projektu DepressionControlApp: Szymon Bierzanowski (PG), Adrianna Czerwińska (PG), Krzysztof Pietruczuk (GUMed) i Wojciech Rusinek (UG). Aplikacja byłaby kompleksowym wsparciem dla osób zmagających się z depresją, obejmującym m.in. analizę danych biometrycznych, możliwość indywidualizacji terapii i szybki kontakt z centrum pomocy.

O podium konkurowali również:

  • ABOSenior ‒ koncept smacznych, zbilansowanych i tanich posiłków dostarczanych prosto z lokalnych barów do seniorów. Skład zespołu: Beata Chmiel, Szymon Jaskulski, Natalia Soldatke, Martyna Sudorów i Sandra Żukowska z UG;
  • Centrum Dostępności ‒ jednostka zrzeszająca ekspertów w obszarze niepełnosprawności, stanowiąca wsparcie zarówno dla studentów, jak i dla nauczycieli akademickich czy naukowców. Skład zespołu: Krzysztof Dąbrowski, Anna Modrzejewska, Jakub Modrzejewski-Szeląg, dr inż. Paulina Strąkowska i Justyna Sudakowska z Politechniki Gdańskiej;
  • CyberSkills ‒ platforma dla pokolenia X, budująca świadomość i uzbrajająca w wiedzę na temat narzędzi do płatności online i bezpieczeństwa w sieci. Skład zespołu: Marcin Małas, Artur Mędrygał i Jan Tobolewski z PG oraz Kamila Mróz z UG;
  • ECODIVE ‒ projekt wykorzystujący biomikrożele oraz bezzałogowce wodne oczyszczające morze, bez ingerencji w naturalny ekosystem podwodny. Skład zespołu: Marina Galanina, Marcel Skierkowski i Paweł Tumialis z PG;
  • FarU Connect ‒ rozwiązanie integrujące systemy trzech uczelni w jednej aplikacji, co ułatwia dostęp do niezbędnych informacji i oszczędza czas użytkowników obecnych portali. Skład zespołu: Mateusz Chmielewski, Kamil Danecki, Wiktor Gawroński, Igor Stadnicki i Mikołaj Trzciński z PG;
  • FarU Link ‒ odpowiedź na problemy społeczności akademickiej, związane ze znalezieniem współpracowników lub dostępem do narzędzi, takich jak aparatura badawcza. Skład zespołu: Daniel Cieślak (PG), Michał Dominów (UG), Szymon Królak (PG) i Paulina Skrzypkowska (GUMed);
  • H2Heat ‒ autonomiczny system do kontroli produkcji i zużycia energii cieplnej, oparty na rozwiązaniach wodorowych. Skład zespołu: Filip Cesnowski, Gabriela Małyszko i Agnieszka Melerska z PG;
  • Let’s connect ‒ aplikacja integrująca portale społecznościowe i agregująca funkcjonalności narzędzi obecnie dostępnych na rynku. Skład zespołu: Konrad Nowicki, Przemysław Szumczyk i Artur Śpiewak z PG;
  • MindTracker ‒ aplikacja poprawiająca jakość pracy i komfort życia m.in. poprzez analizę danych biometrycznych, wsparcie asystenta (AI) czy narzędzia z zakresu płynności i zarządzania pracy. Skład zespołu: Janina Kowalik i Katarzyna Połomska z GUMed oraz Maria Renke i Sathwik Prathapagiri z PG;
  • Naukowy Fahrenheit ‒ projekt integrujący środowisko naukowe FarU przez promocję wydarzeń i wspólnych projektów badawczych. Skład zespołu: Łukasz Arcimowicz (UG), Barbara Boruch (PG), Dzmitry Dauhalevich (UG), Agnieszka Kalinowska (PG) i Rafał Kowalski (UG);
  • Pack4U ‒ biodegradowalne, jadalne opakowania na żywność, odpowiadające na potrzeby i wyzwania współczesnej cywilizacji. Skład zespołu: Agnieszka Bullmann i Wiktoria Jarosz z PG, Michał Klinikowski (GUMed), Agnieszka Kopczyńska (UG) oraz Milena Supernak (PG);
  • StuddyBuddy ‒ kompleksowa aplikacja wspierająca życie studenta na uczelni i poza nią, np. w obszarze korepetycji i nabywania kompetencji podnoszących konkurencyjność na rynku pracy. Skład zespołu: Kacper Budniak, Kamil Schlagowski i Kamil Plewka z UG.

Zespoły, które zaproponowały rozwiązania wspierające ekosystem współpracy w ramach Związku Uczelni Fahrenheita, zostaną zaproszone na dodatkowe spotkanie, poświęcone możliwościom implementacji wybranych działań w FarU.

Specjalne podziękowania organizatorzy kierują do grona ekspertów i mentorów, dostępnych przez weekend i wspierających na bieżąco prace uczestników, jak również do Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+ za wsparcie działań networkingowych, organizacji Spark*Gdańsk oferującej konsultacje podczas prac koncepcyjnych i Koła Naukowego Innowacji Politechniki Gdańskiej, dzięki któremu powstała strefa chillout.

Z ramienia uczelni jako eksperci zgłosili się: Agata Leśnicka z Kliniki Psychiatrii Rozwojowej, Zaburzeń Psychotycznych i Wieku Podeszłego GUMed i dr Anna Supernat, lider projektu EIT HEI innovAId, z Zakładu Onkologii Translacyjnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed; z Politechniki Gdańskiej: Alina Guzik, główny specjalista ds. innowacji i rozwoju, Wydział Zarządzania i Ekonomii; dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. PG, pełnomocnik rektora ds. dostępności; dr inż. Paweł Filipkowski, prof. PG, Katedra Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności, opiekun kół naukowych współpracujących w ramach FarU; dr inż. Anna Kuczyńska-Łażewska, Katedra Konwersji i Magazynowania Energii, Wydział Chemiczny; dr inż. Adam Inglot, Katedra Geodezji, Wydział Elektrotechniki i Automatyki; dr inż. Sebastian Cygert, Katedra Systemów Multimedialnych, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki; dr inż. Marita McPhillips, Wydział Zarządzania i Ekonomii; dr hab. inż. Marcin Łuczak, prof. PG, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej, Instytut Budowy Okrętów, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz

dr hab. inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska, prof. PG, Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego, Wydział Architektury. Z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego: dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, prorektorka ds. współpracy i rozwoju; dr inż. Sylwia Badowska, Katedra Marketingu, Wydział Zarządzania, oraz dr hab. Dorota Burska, prof. UG, Katedra Oceanografii Chemicznej i Geologii Morza, Wydział Oceanografii i Geografii.

Grono eksperckie zasilili również: Wojciech Drewczyński, współtwórca i CEO międzynarodowego akceleratora Space3ac, zawodowo związany z działem inwestycji w funduszu Black Pearls VC; Michał Daczuk, Project Manager, Port Morski Gdynia; Justyna Ratajczak, dyrektorka zarządzająca TBC Investment; Michał Gajda, specjalista ds. projektów w Centrum Projektów Rozwojowych Politechniki Warszawskiej oraz Bogna Lesner, rzeczniczka patentowa, ekspertka w zakresie wsparcia innowacji i przedsiębiorczości, zaangażowana we wdrożenia polityki innowacji w województwie pomorskim.

Karolina Sienkiewicz
FarU


Załączniki