Miłośnicy folkloru mieli okazję podziwiać ludowy taniec i śpiew podczas koncertu „Jantar i Goście”, zorganizowanego przez Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator” i Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar”. Tytułowymi gośćmi wydarzenia byli tancerze i muzycy pochodzący z Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.
28 maja br. w Sali Teatralnej im. prof. Jerzego Limona na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego sympatycy ludowości po dłuższej przerwie w końcu mogli zobaczyć i usłyszeć na żywo sztukę folklorystyczną związaną z określonymi regionami Polski, a także z kulturą ukraińską. A wszystko to za sprawą artystów występujących na koncercie „Jantar i Goście”.
– Koncert rozpoczęły tańce z regionu Kaszub i Lublina w wykonaniu gospodarzy i gości. Następnie zaprezentowano tańce spiskie, sądeckie, rzeszowskie, Krakowiaków Wschodnich. Zaśpiewaliśmy także Kozac’ke wesillia – pieśń, którą poznaliśmy podczas kwietniowych warsztatów ze śpiewu białego, na które zaprosiliśmy przebywającego w Polsce Volodymyra Iakimchuka, również związanego z folklorem, dyrygenta Zespołu Pieśni i Tańca „Kolos” w Kijowie – mówi Anna Barszcz, kierownik muzyczny ZPiT UG.
Publiczność mogła czerpać przyjemność nie tylko z muzyki, śpiewu i tańca, ale też z pozytywnej energii młodych artystów reprezentujących dwa zespoły, które choć pochodzą z różnych regionów Polski, stanowią dla siebie źródło inspiracji. – Zespoły prezentujące się dziś na scenie pięknie opowiadają o folklorze – każdy na swój sposób i w bliskim swojemu sercu języku. Ubierają folklor w taniec, muzykę i śpiew na swój sposób, a ta różnorodność pozwala nam – artystom na scenie i oczywiście publiczności – doświadczyć piękna polskiej tradycji na różne sposoby – dodaje Anna Barszcz.
Podczas koncertu poza twórczością ludową zaprezentowano również fragment spektaklu William on my mind, którego premiera miała miejsce podczas uroczystości nadania imienia prof. Jerzego Limona Sali Teatralnej w budynku neofilologii. Artyści ZPiT opowiedzieli za pomocą tanecznej impresji historię nawiązującą do miłości głównych bohaterów szekspirowskiego dramatu Romeo i Julia.
Ilona Jabłońska