Strona główna 9 Aktualny numer 9 Za nami XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Za nami XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

utworzone przez | cze 26, 2024 | Aktualny numer, Jednostki UG

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony był w tym roku od 8 do 15 maja. Na Uniwersytecie Gdańskim te dni obfitowały w atrakcyjne wydarzenia, mające miejsce zarówno w Bibliotece Głównej, jak i w bibliotekach specjalistycznych ‒ Bibliotece Prawnej, Bibliotece Ekonomicznej oraz Bibliotece Neofilologicznej.

SEKRETY BUG

W Bibliotece Głównej największym zainteresowaniem cieszyła się tradycyjna wycieczka z przewodnikiem ‒ „Sekrety BUG” ‒ która umożliwiła uczestnikom zwiedzenie budynku od parteru aż po czwarte piętro. Podczas tej fascynującej podróży po zakamarkach biblioteki można było zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne dla użytkowników. Takimi miejscami były m.in. tzw. kapsuła, w której zwiedzający poznali interesujące fakty związane z projektowaniem budynku i jego unikalnym kształtem, oraz Pracownia Digitalizacji, gdzie zapoznali się z procesem skanowania i cyfryzacji starych dokumentów, książek i czasopism. Nie mniejszą atrakcję stanowił pokaz dotyczący historii roweru, połączony z prezentacją Zbiorów Specjalnych.

SPOTKANIA WARSZTATOWE

Jednak Tydzień Bibliotek na UG nie polegał wyłącznie na zwiedzaniu. Sekcja Promocji BUG zorganizowała w tym roku różnorodne spotkania oraz warsztaty. Te ostatnie przyciągnęły wielu entuzjastów kreatywnych zajęć.

Prawdziwym hitem były warsztaty typograficzne połączone z malowaniem toreb. Ich uczestnicy otrzymali torby materiałowe oraz szablony liter, a następnie, wykorzystując swoją wyobraźnię, ozdabiali torby za pomocą farb, zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej imprezy: „Biblioteka ‒ miejsce na czasie”. Każdy uczestnik z dumą zabrał swoją unikalnie ozdobioną torbę do domu.

Warsztaty z szycia zakładek okazały się wyjątkowym wyzwaniem, zwłaszcza dla najmłodszych. Dzieci miały za zadanie stworzyć zakładki do książek z półproduktów, takich jak filc, gumki, guziki i inne drobiazgi. Ich kreatywność oraz pomysłowość były naprawdę imponujące i zaskoczyły wszystkich obecnych.

Z kolei podczas warsztatów z tworzenia zakładek z chwostem uczestnicy ozdabiali zalaminowane kartki papieru w odpowiednim formacie. Następnie uczyli się, jak wykonać z włóczki eleganckie chwosty, które stanowiły piękną ozdobę zakładek. Te warsztaty przyciągnęły zarówno młodszych, jak i starszych; wszyscy cieszyli się wspólną zabawą oraz nauką nowych umiejętności.

TYDZIEŃ KONKURSÓW

W bibliotekach specjalistycznych przygotowano konkursy dla studentów. W Bibliotece Prawnej odbył się konkurs-krzyżówka „Z łaciną w tle”. Wzięły w nim udział 23 osoby, a 11 z nich prawidłowo rozwiązało zadania. Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji, prof. Małgorzata Balwicka-Szczyrba, wylosowała trzy osoby, które zdobyły nagrodę główną, pozostałe 8 osób otrzymało nagrody pocieszenia. Nagrodami były: powerbanki, torby i notesy z logo WPiA, pendrive’y, książki, a także kody dostępu do Legimi, z których studenci byli bardzo zadowoleni.

Biblioteka Neofilologiczna zaproponowała po raz kolejny konkurs „Klasyka w języku emoji: odgadnij tytuły książek”, który zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Każdego dnia konkursowego prezentowane były inne zagadki. Studenci odgadywali po 3 tytuły książek zapisane za pomocą znaków emoji. Osoby, które podały poprawne odpowiedzi, zostały nagrodzone upominkiem-niespodzianką.

Biblioteka Ekonomiczna w Sopocie zaplanowała konkurs wiedzy pt. „5 x 100”, dotyczący Roku Edukacji Ekonomicznej. Konkurs ten został przygotowany na podstawie wystawy dostępnej w holu Biblioteki. Na zwycięzców czekały oczywiście nagrody.

***

Podsumowując, Tydzień Bibliotek był pełen ekscytujących wydarzeń i różnorodnych atrakcji, które przyciągnęły wielu entuzjastów książek i kreatywnych zajęć. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję, która z pewnością przyniesie jeszcze więcej niezapomnianych wrażeń.

Monika Budzińska
Sekcja Promocji BUG


Załączniki

  • 32-33 (836 kB)
    24.06.2024