Koniec zimy i początek wiosny w Akademickim Centrum Kultury UG „Alternator” jak zwykle był bardzo pracowity i obfitował w interesujące wydarzenia. Relacje z koncertu „Adele Songbook” oraz 7 edycji festiwalu „Shalom Polin” zamieściliśmy na stronach 58–63 niniejszego numeru, natomiast poniżej prezentujemy kolejną porcję informacji kulturalnych.
PREMIERA POKOJÓWEK
25 lutego w Sali Teatralnej budynku neofilologii odbyła się premiera spektaklu Pokojówki na podstawie sztuki Jeana Geneta. Był to jednocześnie debiut sceniczny grupy Gotowy Dramat, tworzonej przez trzy studentki – Patrycję Chilińską, Agnieszkę Konecko i Katarzynę Mrozowicz.
Genet – dramaturg skandalista – w swoich sztukach oddawał głos postaciom z marginesu społecznego. W studenckim spektaklu ten temat nie wybrzmiał tak wyraziście, gdyż przyćmił go wyeksponowany wątek poszukiwania własnej tożsamości i definiowanie jej w odniesieniu do innych. Niedopowiedzenia, intryga, niejednoznaczności i społeczne uwikłania zostały w nim przedstawione w stylowych dekoracjach i ciekawych interpretacjach aktorskich.
SUKCES AKADEMICKIEGO CHÓRU UG
Marzec był dla Akademickiego Chóru UG bardzo intensywnym miesiącem, który poza koncertami przyniósł również wygraną na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Online „Accordo Festivo”.
Z uwagi na sytuację pandemiczną chóralne wyjazdy za granicę nadal są trudne do zaplanowania i organizacji, dlatego zespół zdecydował się skorzystać z formuły konkursowej, która umożliwia wysłanie zarejestrowanego występu. Chóry biorące udział w wydarzeniu miały nagrać program a cappella podczas jednej sesji nagraniowej, wykonując jeden utwór po drugim, bez cięć kamery i dźwięku.
Akademicki Chór UG zaprezentował trzy utwory: Gloria, Hyo Won Woo, Parce Domine, Feliksa Nowowiejskiego, oraz Doluri, Aleksieja Machavarianiego.
W kategorii Academic choral singing Akademicki Chór UG został przez międzynarodowe jury oceniony najwyżej i otrzymał złoty dyplom. Nagrodzony występ można obejrzeć na kanale YouTube, po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „Gdansk University Choir”.
Zespół przygotowali Aneta Majda oraz Filip Cieszyński, a złoto wyśpiewali sobie zdolni chórzyści, w tym świeżo przyjęci do chóru pierwszo- i drugoroczni studenci UG.
ZESPÓŁ INSTRUMENTALNY UG ROZPOCZĄŁ SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ!
7 kwietnia minął miesiąc od rozpoczęcia prób działającego pod skrzydłami Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator” Zespołu Instrumentalnego UG. Próby prowadzi doświadczony pedagog, aktywnie koncertujący trębacz – Robert Bracki, który podczas pierwszego miesiąca zajęć poznawał możliwości instrumentalne przyjętych do zespołu muzyków. To głównie studenci Uniwersytetu Gdańskiego, którzy w większości dzięki orkiestrze mogli wrócić do grania na ukochanych instrumentach.
Z zadeklarowanych w ankiecie 60 muzyków udało nam się stworzyć 2 silne sekcje – smyczkową oraz dętą, które aktualnie przygotowują się do pierwszych koncertów: na Pikniku Naukowym (21–22 kwietnia) oraz w nowo powstałej świetlicy dla małych gości z Ukrainy i ich rodziców w kantynie Wydziału Chemii UG.
Sekcje na razie mają próby osobno, ale już w czerwcu zaprezentują się w dużym składzie, do którego dołączą również instrumentaliści z sekcji rytmicznej (pianiści, perkusiści i gitarzyści).
Nie możemy się doczekać, by zobaczyć i usłyszeć wszystkich na scenie!
ACK UG „Alternator”