Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Nauka i edukacja 9 Intensywny Kurs „Secrets of the Amber”

Intensywny Kurs „Secrets of the Amber”

utworzone przez | paź 25, 2022 | Nauka i edukacja

W dniach 4–6 lipca 2022 roku odbył się Intensywny Kurs SEA-EU „Secrets of the Amber” zorganizowany przez Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Bursztyn, złota kropelka skamieniałej żywicy, która od pierwszej znalezionej nad morzem bryłki budzi ciekawość i podziw człowieka, tym razem oczarował i przyciągnął do Gdańska przedstawicieli uczelni partnerskich SEA-EU, m.in. z Uniwersytetów w Kadyksie i w Splicie oraz na Malcie, którzy wraz ze studentami i naukowcami z UG zgłębiali skrywane przez niego tajemnice.

Na uczestników kursu czekały trzy dni intensywnych warsztatów w całości poświęconych „kamieniowi życia”. Atrakcji nie brakowało. Wykłady, zajęcia laboratoryjne, wyprawa terenowa na zbieranie bursztynów, zwiedzanie Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz spacer w „bursztynowym lesie” na Wydziale Biologii UG to tylko niektóre z nich.

Kurs rozpoczął wykład dr n. med. inż. Doroty Pomorskiej z MWB UG i GUMed, wprowadzający w świat bursztynu i omawiający znaczenie „kamienia życia” w różnych kulturach na przestrzeni dziejów. Następnie w laboratorium molekularnym na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed kursanci mogli doświadczalnie rozpocząć rozróżnianie faktów od mitów dotyczących „złota Północy”. Badali właściwości fizyczne i chemiczne mineraloidu, testowali wpływ nalewki bursztynowej na kolonie bakterii i poznali sekretną procedurę przygotowywania kremu bursztynowego, który jak dawniej wierzono, miał właściwości lecznicze. Przekonali się również, że bursztyn zwany „kamieniem życia”, tak naprawdę kamieniem nie jest, jest to zastygła żywica z drzew iglastych.

Pierwszy dzień kursu zakończył wykład dr Elżbiety Sontag z Muzeum Inkluzji w Bursztynie Wydziału Biologii UG, poświęcony skamieniałościom znajdowanym w bursztynie i zwieńczony spacerem po niezwykłych wystawach zorganizowanych w gmachu wydziału.

Jednak największe wyzwanie czekało na uczestników drugiego dnia kursu: wstanie o świcie na połów bursztynu. Na szczęście magia „złota Bałtyku” tak wszystkich urzekła, że autobus pełen poszukiwaczy już po czwartej rano wyruszył do Mikoszewa. Poranna wyprawa zakończyła się sukcesem i następnego dnia zebrane bryłki trafiły do laboratorium, stając się przedmiotem badań paleontologicznych. Tutaj pod okiem mgr. Błażeja Bojarskiego, pracownika i doktoranta Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii, kursanci przygotowywali surowe bursztyny do badań mikroskopowych. Uczestnicy kursu zmierzyli się z wyzwaniem szlifowania i polerowania bursztynu, by dostrzec ukryte w nim skamieniałości, a następnie wykonali samodzielnie biżuterię z jantarem.

Wydarzenie uświetniła wizyta znakomitych gości – kursantów odwiedziły partnerki biura SEA-EU ze Splitu: kierownik ds. public relations, mgr Zelijka Sjerak Radas, i sekretarz rektora, mgr Nataša Musap wraz z mgr Agnieszką Beck z Zespołu Promocji UG. Na koniec uczestnicy otrzymali certyfikaty i zostali uroczyście pasowani na rycerzy bursztynu.

***

Na kursie spotkała się wspaniała grupa ciekawych świata, młodych pasjonatów nauki. Wśród nich byli studenci i absolwenci różnych kierunków, w tym chemii, fizyki, biologii i paleontologii. Interdyscyplinarny charakter kursu sprawił, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie i chętnie uczestniczyłby w następnych tego typu szkoleniach.

dr n. med inż. Dorota Pomorska
MWB UG i GUMed


Załączniki