Przedwiośnie ery sztucznej inteligencji. Technologia – zarządzanie – prawo, t. 1: Czy algorytmy uratują naszą planetę?, red. Edmund Wittbrodt, Zdzisław Brodecki, Marta Dargas-Draganik
Przedwiośnie ery sztucznej inteligencji. Technologia – zarządzanie – prawo, t. 2: Czy algorytmy połączą Biblię z komputerem?, red. Edmund Wittbrodt, Zdzisław Brodecki, Marta Dargas–Dragani
Autorzy dwutomowej monografii wychodzą z założenia, że sztuczna inteligencja nadal znajduje się na wczesnym etapie rozwoju. Świadczy o tym zarówno dynamiczny proces cyfryzacji życia publicznego, jak i powszechna obecność urządzeń „smart”, które towarzyszą nam na co dzień. Jaką rolę odgrywa sztuczna inteligencja w erze antropocenu? Czy wiedza pozyskiwana z informacji – uznawanej za najcenniejszą walutę współczesności – może wspierać ochronę naszej planety? W jaki sposób zintegrować „archipelag sztucznej inteligencji”, aby wykorzystać jego potencjał w sposób zrównoważony?
Na te pytania czytelnicy znajdą odpowiedzi w obu tomach tej publikacji. Ponadto przyjrzą się, jak nowoczesne technologie współgrają z takimi dziedzinami jak prawo i zarządzanie, tworząc fundamenty dla nowych perspektyw w rozwoju sztucznej inteligencji.
Jadwiga Bodzińska-Bobkowska, Terridentyfikacje albo pisanie (eks)terytorialne. Bruno Durocher, Anna Langfus, Piotr Rawicz
Romanistka i kulturoznawczyni, dr Jadwiga Bodzińska-Bobkowska, w swojej najnowszej książce bada strategie przetrwania oraz tworzenia (e)migracyjnych tożsamości w autobiografiach pisarzy polskich żydowskiego pochodzenia, którzy po wojnie tworzyli we Francji, pisząc w języku francuskim. Przedmiotem jej analizy są dzieła Anny Langfus, Piotra Rawicza i Brunona Durochera.
Wspólna historia tych pisarzy – żydowskie pochodzenie, doświadczenie obozów zagłady oraz podobne wybory twórcze i tożsamościowe, takie jak emigracja do Francji i tworzenie w języku francuskim – stanowi oś ich twórczości.
Jednak sposób, w jaki realizują ją w materii pisarskiej, wyraźnie ich od siebie odróżnia.
Dwudziestowieczna polska literatura francuskojęzyczna do tej pory nie doczekała się obszernych studiów. W tym kontekście praca dr Bodzińskiej-Bobkowskiej jest przełomowa, ponieważ znajduje się na styku badań nad autobiografią, tożsamością (e)migracyjną i transkulturowością. Co więcej, autorka proponuje nowe narzędzia analityczne, takie jak terridentyfikacja i tożsamość topograficzna.
Agnieszka Plata, Spór o zbiory Muzeum Brytyjskiego jako trudny przypadek w prawie
Muzeum Brytyjskie w Londynie stanowi centrum globalnych sporów o zwrot dóbr kultury, takich jak Marmury Partenońskie czy Brązy z Beninu. Te obiekty to nie tylko skarby dziedzictwa kulturowego, ale też symboliczne punkty zapalne debaty o restytucji – debaty, w której na przestrzeni lat zmieniały się zarówno argumenty stron, jak i opinie badaczy oraz społeczeństwa, odzwierciedlające przemiany w ocenie przeszłych działań, które doprowadziły do przejęcia powyższych dóbr.
Analiza tych sporów wymaga uwzględnienia historycznych okoliczności przemieszczeń oraz emocjonalnych i kulturowych więzi z utraconymi obiektami. Warto też pamiętać o wyjątkowym charakterze Muzeum Brytyjskiego, które jest świadectwem złożonych dziejów kultury i ich wpływu na kolekcję.
Agnieszka Plata, analizując wybrane przypadki restytucji, stara się zidentyfikować wspólne cechy wymienionych wyżej sporów oraz możliwe rozwiązania.
Jolanta Laskowska, Literatura i życie literackie na łamach „Dziennika Bałtyckiego” w latach 1945–1956
Najnowsza książka dr Jolanty Laskowskiej wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym w zakresie badań nad mediami i zagadnieniami literatury i życia literackiego. Jej walorem jest materiał faktograficzny przedstawiony na bogatym tle uwarunkowań determinujących rozwój literatury na Pomorzu w okresie powojennym i w czasach socrealizmu (lata 1945–1956). Wybór przedmiotu badań został przez autorkę dokładnie przemyślany, bowiem „Dziennik Bałtycki”, pełniąc funkcję czasopisma społeczno-kulturalnego, był pierwszą polską gazetą ukazującą się w Trójmieście po wojnie.
Książka zainteresuje zarówno historyków prasy, bibliologów, archiwistów, jak i literaturoznawców. Może też stanowić interesującą lekturę dla studentów dziennikarstwa oraz bibliologii i informacji.
Jerzy Zajadło, Malowanie sprawiedliwości. Komentarz do ważnego epizodu z historii estetyki prawa
Profesor Jerzy Zajadło zwraca uwagę na mało dotąd znaną w Polsce renesansową humoreskę Deiustitia pingenda (O malowaniu Sprawiedliwości), której autorem jest Battista Fiera. Traktat przedstawia fikcyjny dialog między bożkiem satyry, Momusem, a malarzem Andreą Mantegną, który szuka wskazówek, jak ukazać Sprawiedliwość w swojej sztuce. Profesor Zajadło pokazuje, że tekst ten może stanowić cenne źródło inspiracji dla prawników, historyków sztuki, filozofów, filologów klasycznych i innych badaczy. Jego analiza nie ogranicza się do traktatu Fiery – obejmuje także sztukę baroku, oświecenia i kolejnych epok. W monografii znajdziemy odniesienia do nowożytnej architektury Gdańska, dzieł Gustava Klimta, przedstawień Sprawiedliwości zdobiących gmach Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a nawet warszawskiego kabaretu Nowy Momus.
***
Wszystkie publikacje można znaleźć w księgarni online (www. wydawnictwo.ug.edu.pl) oraz stacjonarnie w Księgarni Uniwersyteckiej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Milena Szabat