2 lutego 2023 roku odbyło się IX Metropolitalne Spotkanie Noworoczne, podczas którego Gdańska Orkiestra Akademicka zadebiutowała w pełnym składzie pod dyrekcją Marcina Janka.
Metropolitalne Spotkania Noworoczne to wieloletnia tradycja obszaru metropolitalnego. Tym razem zostało ono zorganizowane wspólnie ze Związkiem Uczelni Fahrenheita w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie samorządowcy, politycy, przedstawiciele świata nauki i biznesu rozmawiali o wyzwaniach przyszłości i celach na najbliższe lata. Spotkanie uświetnił debiutancki występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej – najmłodszej grupy artystycznej Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator”, która po niespełna trzech miesiącach wspólnej pracy wystąpiła w pełnym składzie pod kierownictwem Marcina Janka.
Zespół wykonał cztery utwory: Moonlight serenade Glenna Millera na otwarcie spotkania, a na zakończenie – Let it snow w opracowaniu Filipa Cieszyńskiego, Strasbourg – St Denis i Chameleon w opracowaniu Marcina Janka, z licznymi improwizacjami, które wykonali brawurowo członkowie orkiestry. Licznie zgromadzona publiczność w imponującej przestrzeni Biblioteki Głównej UG przyjęła występ młodych muzyków niezwykle entuzjastycznie. Marcin Janek, debiutujący w roli dyrygenta, stwierdził: – Jestem bardzo dumny ze studentów, wykonali ogrom pracy w bardzo krótkim czasie! Myślę, że to był bardzo dobry pierwszy występ, choć niełatwy z uwagi na zebranych na wydarzeniu znamienitych gości. Świetny start, działamy dalej!
Mimo że orkiestra rozpoczęła działalność w marcu 2023, podzielona na sekcje zdążyła pokazać się na paru uniwersyteckich eventach pod kierownictwem Roberta Brackiego. W połowie października zespół zmienił nazwę na Gdańska Orkiestra Akademicka i zaczął działać w pełnym składzie (sekcja smyczkowa, sekcja dęta, sekcja rytmiczna – kwartet jazzowy) pod kierownictwem Marcina Janka – pedagoga, ale przede wszystkim czynnego muzyka, wirtuoza saksofonu.
W orkiestrze grają głównie studenci Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej, którzy po szkołach muzycznych, kursach czy ogniskach chcieli się dalej realizować muzycznie. – Podczas tych kilku miesięcy nauczyłam się wielu nowych rzeczy i zupełnie zmieniło się moje podejście do muzyki – zdecydowanie na lepsze. Moim zdaniem ta orkiestra jest idealna dla wszystkich osób, które chcą wyrwać się ze schematów wyniesionych ze szkoły, rozwijać się, improwizować, a przy tym brać udział w naprawdę świetnych projektach – mówi Asia Majkowska, klarnecistka, absolwentka prawa na UG.
Orkiestra to również doskonały sposób na integrację oraz idealna przestrzeń do kształtowania umiejętności społecznych. – Mimo że każdy z nas ma inne doświadczenie muzyczne, to grając w orkiestrze, staramy się wzajemnie uzupełniać i czerpać radość z nowych wyzwań. Muzyka to uniwersalny język, który łączy i daje ogrom satysfakcji! – mówi Basia Tomczak, skrzypaczka i studentka iberystyki na UG.
Do Gdańskiej Orkiestry Akademickiej można nadal dołączyć! Szczególnie pożądani są muzycy grający na instrumentach dętych: puzonie, trąbce czy saksofonie.
Zespół w dniach 18–19 marca organizuje otwarte warsztaty instrumentalne (można do nich dołączyć, nie będąc członkiem orkiestry), a pod koniec maja wystąpi dla szerszej publiczności podczas Pikniku Nauki Fahrenheita.
Więcej informacji:
Zespół ACK