Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Jednostki UG 9 Hervé Le Tellier, zwycięzca Prix Goncourt, z wizytą w Bibliotece UG

Hervé Le Tellier, zwycięzca Prix Goncourt, z wizytą w Bibliotece UG

utworzone przez | cze 28, 2023 | Jednostki UG

12 maja br. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego miało miejsce spotkanie gościa honorowego czwartej edycji projektu „Atelier littéraire. Gdańsk” („Warsztaty Literackie. Gdańsk”), wybitnego pisarza Hervé Le Telliera, z przedstawicielami filologii romańskich polskich uczelni. Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce.

Urodzony w 1957 roku pisarz, poeta, eseista, tłumacz, dziennikarz i matematyk, przewodniczący legendarnej grupy literackiej OuLiPo jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy francuskich, szeroko znanym i cenionym również poza granicami swego kraju. Za swą ostatnią powieść Anomalia w 2020 roku otrzymał prestiżową francuską nagrodę literacką Prix Goncourt. Książka ta została również laureatką La Liste Goncourt: le Choix Polonais (Polski Wybór Nagrody Goncourtów), nagrody na najlepszą francuską powieść przyznawanej przez polskich studentów już od 23 lat. W 2020 roku po raz czwarty w historii ocena studentów pokryła się z werdyktem Akademii Goncourtów we Francji. W uzasadnieniu werdyktu studenckie jury podkreśliło, że nagrodę tę Hervé Le Tellier otrzymuje za „przewrotne połączenie logiki i absurdu zarówno formy, jak i treści, wywołujące u czytelnika niepokój i niezrozumienie, które, jak pisze sam autor, przewyższa wiedzę, inteligencję i geniusz”.

Po wykładzie Hervé Le Telliera w Bibliotece Głównej spotkanie literackie było kontynuowane w Bibliotece Neofilologicznej UG, gdzie przygotowana została wystawa fotografii laureatów ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez gdańskich romanistów. Zaprezentowanych zostało na niej 27 wyróżnionych prac fotograficznych, inspirowanych powieścią Hervé Le Telliera Anomalia, nadesłanych przez studentów romanistyki z 9 różnych uczelni oraz UG. Wyczekiwanym przez wszystkich momentem było rozdanie nagród i dyplomów, a następnie – dyskusja nad różnorodnością interpretacji, bogactwem pomysłów i skojarzeń, którymi wykazali się studenci, projektując i tworząc fotografie.

Wystawie prac konkursowych towarzyszyła ekspozycja kompleksowo prezentująca sylwetkę, działalność literacką oraz bogaty dorobek twórczy odwiedzającego UG pisarza.

Spotkanie Hervé Le Telliera z przedstawicielami filologii romańskich polskich uczelni w Bibliotece Neofilologicznej przebiegło w miłej i swobodnej atmosferze. Publiczność, chcąc dowiedzieć się więcej o życiu, działalności i twórczości autora, zadawała wiele różnorodnych pytań, na które pisarz, wyraźnie zadowolony z tak dużego zainteresowania, odpowiadał chętnie, wyczerpująco i z humorem.

Po części oficjalnej Hervé Le Tellier podpisywał książki swojego autorstwa, kontynuował rozmowy z naukowcami i studentami, rozdawał autografy oraz wziął udział w sesji fotograficznej. Na zakończenie spotkania, dla upamiętnienia ważnego w życiu społeczności romanistów polskich wydarzenia, autor umieścił dedykację na specjalnym, okolicznościowym plakacie, który dołączył do prezentowanej w Bibliotece Neofilologicznej kolekcji dedykacji od honorowych gości gdańskiej romanistyki. Do tej pory nasi romaniści mieli zaszczyt gościć takich autorów, jak Olivier Rolin, Patrick Deville i Maylis de Kerangal.

Projekt „Warsztaty Literackie. Gdańsk” rozpoczął się w 2018 roku. Jego celem jest wymiana myśli między studentami polskich katedr studiów romanistycznych a wybitnymi pisarzami francuskimi. Realizuje go Wydział Filologiczny UG, a jego inicjatorką i koordynatorką jest dr Katarzyna Kotowska, kierownik Zakładu Literatur Romańskich w Instytucie Filologii Romańskiej UG.

***

Książka Hervé Le Telliera Anomalia, uważana za jedną z najciekawszych powieści, jakie powstały w ostatnich latach, w atmosferze tajemnicy i humoru oraz porywających wątków społecznych, obyczajowych, psychologicznych, kryminalnych, szpiegowskich, przygodowych, detektywistycznych, ale również filozoficznych, podejmuje egzystencjonalne zagadnienie: co by się wydarzyło, gdybyśmy się spotkali z samymi sobą, starszymi o trzy miesiące? Zapraszamy do Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie można wypożyczyć książkę z dedykacją słynnego autora.

Małgorzata Śleszyńska


Załączniki