Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Nauka i edukacja 9 Nocne badania różnorodności świata przyrody. Noc Biologów na Uniwersytecie Gdańskim

Nocne badania różnorodności świata przyrody. Noc Biologów na Uniwersytecie Gdańskim

utworzone przez | sty 17, 2022 | Nauka i edukacja

Już po raz 11 na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się Noc Biologów – ogólnopolskie wydarzenie mające na celu popularyzację biologii oraz badań prowadzonych w ramach tej dyscypliny naukowej. W tym roku hasło przewodnie wydarzenia brzmiało „Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem”.

Tegoroczna Noc Biologów miała miejsce 14 stycznia. Spotkania i prelekcje, których było aż 52, zorganizowane zostały przez Wydział Biologii UG, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, Gdański Ogród Zoologiczny oraz Oceanarium Gdyńskie MIR-PIB. Wydarzenie, skierowane do osób w każdym wieku, prowadziło ponad 150 biologów, od których mogliśmy dowiedzieć się m.in., jakie geny ma kot domowy oraz jak polują rośliny mięsożerne.

BIOLOGII TRZEBA POSMAKOWAĆ…

Z powodu panującej pandemii COVID-19 oraz związanych z nią obostrzeń sanitarnych imprezy powiązane z Nocą Biologów odbywały się w sposób hybrydowy – w części z nich, np. w warsztatach, konkursach czy zwiedzaniu Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego nocą, można było uczestniczyć osobiście po wcześniejszej rejestracji na stronie internetowej organizatorów. Z kolei wykłady, prelekcje oraz warsztaty niewymagające kontaktu z materiałem biologicznym odbywały się online. – W zeszłym roku nie mieliśmy okazji bezpośredniego kontaktu z dziećmi i młodzieżą oraz opowiedzenia im o fascynującym świecie przyrody. W tym roku dzięki przyjęciu hybrydowej formy organizacji Nocy Biologów mamy taką możliwość, co bardzo nas cieszy – komentuje Bartosz Chojnacki, przewodniczący Rady Samorządu Studentów Wydziału Biologii. Doktor Elżbieta Sontag, koordynator Nocy Biologów, dodaje, że – Liczba chętnych na spotkanie z nami w ramach Nocy Biologów zaskoczyła nas jak co roku – oczywiście niezwykle pozytywnie. Pierwsze zgłoszenia i rezerwacje pojawiły się już 28 grudnia 2021 roku po otwarciu możliwości rejestracji na poszczególne wydarzenia. Jak w latach poprzednich największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty i wykłady związane z badaniami biotechnologicznymi oraz biomolekularnymi przeznaczone dla młodzieży oraz warsztaty praktyczne dla dzieci młodszych. W zeszłym roku forma online się sprawdziła, jednak to nie to samo. Biologii trzeba dotknąć, biologii trzeba posłuchać, na biologię trzeba popatrzeć, czasami trzeba nawet jej posmakować.

UCZESTNICY O WYDARZENIU

Co jednak na temat przebiegu Nocy Biologów mówili sami adresaci? – Bałam się trochę nietoperza, ale tylko trochę. Filip też mnie przerażał. Dowiedziałam się jednak, że nie wszystkie koty miauczą oraz że nie wszystkie robaki są straszne – opowiadała 10-letnia Ola. Z kolei 15-letni Bartosz na pytanie o wrażenia z Nocy Biologów odpowiedział: – To moje trzecie wydarzenie tego typu, w którym biorę udział. W zeszłym roku wszystko odbywało się online, lecz jednak brakowało tego czegoś. Bardzo się cieszę, że udało mi się w tym roku uczestniczyć w Nocy Biologów osobiście i „spotykać się z nią oko w oko”. Sześcioletni Kacper stwierdził jedynie, że „jest fajnie”. Jego tata dodał natomiast: – Bardzo cieszą mnie tego rodzaju inicjatywy. W tegorocznej edycji Nocy Biologów Kacper znalazł coś ciekawego dla siebie i ja również. Udało mi się zapisać na dzisiejsze wykłady online po godzinie 21.00.

Podobne nastroje panowały wśród uczestników nocnego zwiedzania gdańskiego ZOO. Gdy wchodzili na tereny ogrodu, na początku byli lekko przerażeni, ale z czasem z ciekawością słuchali opowieści o nocnym życiu zwierząt.

SPOJRZENIE W PRZESZŁOŚĆ

Noc Biologów – ogólnopolska inicjatywa popularyzująca naukę – zapoczątkowana została na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inicjatorzy wydarzenia inspirację czerpali z niezwykle popularnego projektu Noc Muzeów, który rozpoczął się w 2009 roku. Pierwsza edycja Nocy Biologów miała miejsce w styczniu 2012 roku, w piątek trzynastego, dlatego w logo wydarzenia znajdują się już bardzo dobrze znane wszystkim pasjonatom biologii zwierzęta – czarny kot i sowa. Uniwersytet Gdański od początku istnienia wydarzenia angażuje się w jego przygotowanie i niezmienne od 11 lat gromadzi rzesze fanów nauki w czasie warsztatów, prelekcji czy pokazów laboratoryjnych. Studenci, doktoranci oraz pracownicy Wydziału Biologii i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii podczas wielu wydarzeń związanych z Nocą Biologów starali się przedstawić biologię jako naukę praktyczną oraz ciekawą. Prelekcje, warsztaty i wykłady dostosowane były do poziomu wszystkich grup wiekowych – przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, licealistów oraz studentów i absolwentów wszystkich kierunków studiów, którzy interesują się biologią oraz badaniami prowadzonymi w obszarach tej dyscypliny naukowej.

***

W tym roku, pomimo wciąż dynamicznej sytuacji pandemicznej, Noc Biologów cieszyła się równie dużym zainteresowaniem jak w latach poprzednich. Przechadzając się po wystawach zorganizowanych w budynku Wydziału Biologii UG, zauważyć można było osoby zaciekawione, czasami lekko przestraszone (zwłaszcza dzieci), ale przede wszystkim skupione na wystawionych materiałach i plakatach. W czasie warsztatów prowadzonych na WB i MWB zaobserwować można było także, że prowadzące je osoby są prawdziwymi pasjonatami tego, co robią i o czym opowiadają. Bo – jak zauważyła dziesięcioletnia Ola – „biologię da się lubić”.

Agnieszka Bień


Załączniki

  • 8-10 (3 MB)
    20.06.2024