Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Jednostki UG 9 Od rękopisów do baz danych

Od rękopisów do baz danych

utworzone przez | mar 8, 2023 | Jednostki UG

KULISY POWSTAWANIA FILMU O ZBIORACH BIBLIOTEKI UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

Pomysł na film zrodził się, gdy otrzymałyśmy zaproszenie od Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego do wspólnego świętowania Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Chodziło o to, by pokazać najstarsze, unikatowe zasoby Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego i ciekawe kolekcje tematyczne, w tym regionalne.

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej przypada 9 lutego. W tym roku przebiegał on pod hasłem: „ETNObiblioteki. Od rękopisów do baz danych”.

Zastanawiałyśmy się, jak w ciekawy i nieszablonowy sposób pokazać zbiory Biblioteki UG, aby film był atrakcyjny dla naszych odbiorców.

Szukałyśmy odniesień do popkultury, kojarzących się z wiekiem XIX, XX i XXI. Ze względu na atmosferę panującą w magazynach Zbiorów Specjalnych BUG, narodził się pomysł, aby stały się one Działem Ksiąg Zakazanych. Pomyślałyśmy, że skoro księgi zakazane, to musimy oddać klimat książek i filmów o Harrym Potterze (muzyka, strój, światło, różdżka).

Oprócz samych zbiorów ważną rolę w filmie odegrało wnętrze Biblioteki Głównej, pełne zakamarków i labiryntów, które skojarzyły się nam z przygodami Indiany Jonesa (kapelusz, muzyka). Czasy współczesne chciałyśmy przedstawić jako „mission (im)possible” – wszystko znajdziesz w bazach danych i na stanowiskach komputerowych w naszej bibliotece.

Ze względu na prawa autorskie nie mogłyśmy wykorzystać oryginalnej ścieżki dźwiękowej z filmów, ale studentki z filmoznawstwa, które zaprosiłyśmy do produkcji filmu, świetnie wyczuły jego klimat i dopasowały ścieżkę dźwiękową z ,,wolnych zasobów”.

Nasz scenariusz był punktem wyjścia, wskazówką do realizacji filmu. Zależało nam, aby studentki swobodnie mogły realizować swoje pomysły, które okazały się bardzo trafione. Do końca wahałyśmy się, czy w spocie powinien wystąpić lektor. Ostatecznie zdecydowałyśmy się na obraz i dźwięk.

Film można obejrzeć na kanale YouTube Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a także na stronie internetowej i na profilu facebookowym Biblioteki UG.

Na kanale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego pojawiło się 35 filmów. Cieszymy się z tego, że nasz film ma największą oglądalność.

Otrzymujemy wiele podziękowań i gratulacji, co ogromnie nas raduje i motywuje do dalszej pracy.

W produkcji filmu udział wzięły:

  • Scenariusz: Monika Budzińska, Patrycja Laskowska, Marietta Tiszbein (Sekcja Promocji BUG)
  • Rola główna: Ula Haber
  • Realizacja i montaż: Julia Oćwieja, Emilia Czajewska

Sekcja Promocji BUG


Załączniki