14 maja 2022 roku Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego zadebiutowało podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Tego wieczoru Muzeum we współpracy ze studentami zrzeszonymi w Kole Naukowym Historii Sztuki UG i Studenckim Kole Naukowym Etnologów UG oraz z archeologami z Uniwersytetu Gdańskiego przygotowało Roślinną Noc Muzeów.
Już o godzinie 17.00 w budynku przy ul. Bielańskiej 5 zjawiło się kilkadziesiąt osób. Zarówno oni, jak i pozostali goście, którzy do późnych godzin nocnych przebywali w tym miejscu, mieli okazję zwiedzić dwie wystawy czasowe: „Ceramiczny wizerunek. O kwiatach i innych roślinach z perspektywy archeologii”, przygotowaną przez studentów pod kierunkiem dr Joanny Dąbal z Instytutu Archeologii i Etnologii UG, oraz „Bursztynowy las – miniwystawa skamieniałości zachowanych w bursztynie”, będącą fragmentem ekspozycji stałej Muzeum Inkluzji w Bursztynie Wydziału Biologii UG. Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć również pokaz archiwalnych i unikatowych slajdów przedstawiających florę słynnych lasów Amazonii autorstwa Borysa Malina, wybitnego antropologa, przyrodnika i dokumentalisty.
Organizatorzy Roślinnej Nocy Muzeów przygotowali także atrakcje dla najmłodszych, czyli warsztaty malowania doniczek ceramicznych oraz warsztaty „Zjedz swój obraz” inspirowane sztuką Giuseppe Arcimbolda. Nie zabrało również stoiska Etnozielarnia, czyli miejsca, w którym goście mogli otrzymać suszone zioła. A o ich zastosowaniu w kulturze ludowej oraz białej magii opowiadały absolwentki gdańskiej etnologii – Patrycja Laskowska oraz Marta Makuchowska.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja pod hasłem „Zaadoptuj roślinę – wymiana roślin doniczkowych”. Poradami i konsultacjami roślinnymi zajęły się założycielki Inicjatywy Społecznej „PLONY”, które wygłosiły również wykład pt. „Jak założyć ogród społecznościowy – garść praktycznych porad”.
W czasie wydarzenia odbywały się także wykłady popularnonaukowe. O roli roślin w sztuce opowiedziała Wiktoria Barzowska z Koła Naukowego Historii Sztuki. Zagadnienie umieszczania rysunków roślin na wyrobach ceramicznych XVII wieku przybliżyły dr Joanna Dąbal oraz Karolina Szczepanowska z Instytutu Archeologii i Etnologii UG. Wyjątkową popularnością cieszył się wykład dr hab. Anny Kwaśniewskiej, prof. UG, dotyczący roślin dziko rosnących i ich zastosowania w kuchni oraz medycynie ludowej.
Roślinną Noc Muzeów zakończył wykład dr. Kacpra Świerka z Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej UG pt. „Szwagier pekari, kochanka cykady: o ludziach, zwierzętach i ich wzajemnych związkach w tubylczej Amazonii”. Prelekcja dotyczyła statusu zwierząt w wizjach świata Indian amazońskich. Według nich zwierzęta pozaludzkie są upodmiotowionymi osobami, z którymi ludzie mogą wchodzić w różne relacje, np. powinowactwa lub natury sentymentalnej. Prelegent zilustrował to zagadnienie kilkoma mitami z zachodniej Amazonii.
Niecodzienną atrakcją prezentowaną podczas Roślinnej Nocy Muzeów była zabytkowa Sień Domu Opatów Pelplińskich, którą można było zobaczyć w ramach trzech spacerów przygotowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Marta Szaszkiewicz
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
Prezentowany tekst jest częścią cyklu artykułów dotyczących dziedzictwa akademickiego, za który merytorycznie odpowiada Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. Czytelników zapraszamy do kontaktowania się z Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego (muzeum@ug.edu.pl; ul. Bielańska 5, 80-851 Gdańsk), dzielenia się uwagami, wspomnieniami i pamiątkami.