
Dlaczego sąd w „prawie integracji”? O „Nigdy więcej” z Gdańska do Europy
W codziennym zaaferowaniu łatwo zapomnieć, że kwestionowanie autorytetu sądu europejskiego i ataki na sądy krajowe podważają znacznie więcej niż zwykłe reguły prawa europejskiego znane wyłącznie prawniczym koneserom.

Biuro bez barier. Poprawa dostępności architektonicznej UG w ramach projektu Dostępny UG 2.0
Uniwersytet Gdański, podejmując ambitne kroki w kierunku zwiększenia dostępności architektonicznej swoich obiektów, tworzy przestrzeń przyjaźniejszą dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami.

Dlaczego wszystko już zniknęło?
Dlaczego wszystko jeszcze nie zniknęło? ‒ tak brzmi tytuł ostatniego eseju Jeana Baudrillarda. Wydany krótko przed śmiercią francuskiego myśliciela tekst doprowadza do logicznych konkluzji tezy, które jeden z najważniejszych współczesnych filozofów rozwijał przez całą swoją karierę.

Biuro bez barier: DOSTĘPNY UG 2.0 – STRUKTURA ORGANIZACYJNA
Projekt Dostępny UG 2.0 ma na celu likwidację barier w dostępie do kształcenia w Uniwersytecie Gdańskim. Projekt ten powstał we współpracy dwóch zespołów: Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością oraz Biura Finansów i Projektów Strategicznych UG. Partnerem projektu jest Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. O idei projektu pisaliśmy w poprzednim numerze „Gazety Uniwersyteckiej”. W bieżącym numerze skupimy się na pierwszym z ośmiu obszarów projektowych.

Biuro bez barier
Osoby z niepełnosprawnościami stanowią integralną część środowiska akademickiego, a uczelnie podejmują liczne działania mające na celu wsparcie tych osób, aby mogły one w pełni korzystać z konstytucyjnego prawa do edukacji i pracy z poszanowaniem zasad równości i brać udział we wszystkich aktywnościach społeczno-akademickich. A któż lepiej zrozumie ich potrzeby niż pracownicy Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością?

VI spotkanie Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita i nagroda UE Award for Gender Equality Champions dla UG
W pierwszy poniedziałek marca, punktualnie o godzinie 16.00, w budynku Atheneum Gedanense Novum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęło się VI spotkanie Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita. Podczas spotkania prof. Ewa Łojkowska ogłosiła przyznanie Uniwersytetowi Gdańskiemu nagrody EU Award for Gender Equality Champions za wyróżniające wdrożenie Planu równości płci.

Inkluzywność jako jeden z filarów uczelnianej społeczności
Poszanowanie różnorodności, równość i włączanie społeczne to norma, która powinna obowiązywać w każdej uczelni. Uniwersytet Gdański jest przykładem środowiska, w którym istnieje duże poczucie odpowiedzialności za to, aby każda osoba należąca do społeczności akademickiej czuła się komfortowo i mogła rozwijać swój potencjał bez żadnych przeszkód.

Wszystkie ideologie „ideologii”
„Ideologia”. Oto słowo-klucz polskiej debaty publicznej. Wyraz, który pojawia się w wypowiedziach rozmaitych stron rozmaitych barykad po to, by nadać ton dyskusji i dodać jej pikanterii.

Smartfon ‒ pomoc czy przeszkoda w studiowaniu?
Wszechobecne dziś smartfony nie służą jedynie do komunikowania się ‒ dzięki nim możemy np. zamówić jedzenie, opłacić rachunek czy nawet zmierzyć poziom cukru we krwi.

Wsparcie w wyrównywaniu szans
Czy w czasach, gdy tak dużo mówi się o sile i sprawczości kobiet, z których niejedna pnie się po szczeblach kariery w biznesie, polityce, nauce, istnieje potrzeba tworzenia kolejnych stowarzyszeń wspierających następne pokolenia kobiet w osiąganiu sukcesów?