Strona główna 9 ARTYKUŁY 9 Nauka i edukacja 9 Trójmiejski GIS Day z SKN GISoteka

Trójmiejski GIS Day z SKN GISoteka

utworzone przez | gru 16, 2022 | Nauka i edukacja

Dnia 16 listopada 2022 roku na Uniwersytecie Morskim w Gdyni miały miejsce obchody GIS Day – Międzynarodowego Dnia Systemów Informacji Geograficznej.

GIS Day jest globalną inicjatywą, która została zapoczątkowana w 1999 roku przez lidera oprogramowania GIS – firmę ESRI (USA). Prezes i współzałożyciel firmy ESRI, Jack Dangermond, zainspirowany przez Ralpha Nadera, amerykańskiego polityka i aktywistę, kilkukrotnego kandydata na fotel prezydenta USA, zaczął organizować te coroczne wydarzenia, aby przybliżać nam wszystkim zagadnienia związane z geografią oraz z wykorzystaniem narzędzi GIS (Geographic Information System – System Informacji Geograficznej) w codziennym życiu. Imprezy towarzyszące obchodom GIS Day odbywają się zawsze w trzecią środę listopada.

POCZĄTEK OBCHODÓW NA UM

GIS Day odbył się również w Trójmieście, gdzie organizatorami byli studenci Uniwersytetu Gdańskiego ze Studenckiego Koła Naukowego GISoteka przy współpracy z Kołem Naukowym loGIStic z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uroczystego otwarcia Trójmiejskiego GIS Day dokonali przedstawiciele obu kół naukowych. Następnie wystąpił prof. dr hab. inż. Cezary Specht, który wygłosił prelekcję pt. „Zjawisko tombolo w Sopocie”. Kolejne wystąpienie nosiło tytuł „Wykorzystanie bezzałogowych jednostek pływających i bezzałogowych statków powietrznych w pomiarach batymetrycznych”, a prelegentem był dr inż. Mariusz Specht. Oba wystąpienia wzbudziły spore zainteresowanie uczestników, czego efektem były pytania zgłębiające powyższe zagadnienia.

DRUGA SESJA

W trakcie przerwy po zakończeniu pierwszej sesji członkowie SKN GISoteka przeprowadzili konkurs wiedzy z zakresu GIS, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Na najlepszych czekały cenne nagrody. Następnie odbyła się druga sesja referatowa, którą rozpoczął przedstawiciel Lasów Państwowych – Maciej Marciniak. Prelegent przedstawił dwie prezentacje. Pierwsza z nich, zatytułowana „Mapowiec odnajdzie zaginiony las – analiza map historycznych”, odnosiła się do wykorzystania map historycznych w badaniach lasów. Druga prezentacja: „Wykorzystanie narzędzi GIS w analizie klęsk żywiołowych” dotyczyła klęsk żywiołowych, które w mniejszej skali możemy obserwować każdego roku.

Następnie głos zabrały Magdalena Zalewska oraz Marta Wiśniewska z firmy Marine Technology, reprezentujące środowisko biznesowe. W swoim wystąpieniu zaprezentowały one nowoczesne narzędzia wykorzystywane w badaniach morskich, a głównym „bohaterem” był tytułowy „HydroDron’1, czyli bezzałogowa jednostka pływająca”. Na koniec tej sesji swoją prezentację przedstawiła również firma ESRI, reprezentowana przez Sandrę Topkę. Tematyka jej wystąpienia odnosiła się do bardzo popularnej dziedziny, którą jest tworzenie inteligentnych systemów komputerowych. Tytuł prelekcji brzmiał: „GIS jako inteligentny system”.

RYWALIZACJA W PRZERWIE KAWOWEJ

Po wyczerpującej sesji referatowej ponownie swoją pasję do GIS przedstawili członkowie SKN GISoteka. Tym razem w roli głównej wystąpiła gra strategiczna przygotowana w darmowym oprogramowaniu QGIS (Quantum GIS). Uczestnicy gry musieli podzielić się na trzy drużyny, które rywalizowały ze sobą. W konkursie sprawdzana była wiedza dotycząca nie tylko GIS, ale także logistyki i ochrony środowiska. Koncepcja gry zakładała, że za każdą poprawną odpowiedź drużyna zajmie wybrane przez siebie miasto, a gdy zdobędzie przynajmniej połowę miast z danego państwa – przejmie cały region i otrzyma dodatkowe bonusy punktowe. Gra cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a jej twórca, Krystian Tomaszewski, zebrał od uczestników gromkie brawa. Obiecał jednocześnie, że gra pojawi się w kolejnej edycji GIS Day w wersji rozszerzonej.

Druga z gier to tradycyjna gra w statki przeniesiona do środowiska GIS dzięki ArcGIS Pro – oprogramowaniu firmy ESRI. Przedstawicielki SKN GISoteka (Aleksandra Purwin oraz Laura Romaszko) przeprowadziły szybkie szkolenie z obsługi aplikacji, po czym gracze w parach mogli własnoręcznie zaznaczać obszary („poligony”) w aplikacji ArcGIS Pro. Wszyscy uczestnicy gier mogli liczyć na różnorodne i wartościowe nagrody, m.in. bluzy, koszulki, bidony, termosy, nośniki pamięci, czapki, smycze i długopisy.

SESJA REFERATOWA STUDENTÓW

Kolejnym punktem programu obchodów GIS Day była sesja referatowa, w trakcie której swoje prezentacje przedstawiali studenci. Wśród prelegentów byli członkowie: Międzynarodowego Koła Naukowo-Badawczego GIScode – Monika Słyszawska oraz Bartłomiej Eźlakowski („Wyznaczenie obszarów rewitalizacji miasta Białystok przy wykorzystaniu narzędzi GIS”), Studenckiego Koła Naukowego GISoteka – Weronika Rutkowska i Agata Szulc („Użycie materiałów teledetekcyjnych zebranych podczas wykonywania bezzałogowych lotów rozpoznawczych. Warsztaty – Borucino, czerwiec 2022”) oraz Koła Naukowego loGIStic – Patrycja Boratyńska i Wojciech Kołodziejak („Zastosowanie GIS w nawigacji morskiej”).

***

Propozycja poznawania zagadnień związanych z GIS przez zabawę i rywalizację została bardzo pozytywnie oceniona przez uczestników imprezy. Profesjonalnie przygotowane atrakcje pozwalają sądzić, że członkowie SKN GISoteka to nie tylko studenci pasjonaci, ale również wysokiej klasy młodzi specjaliści z zakresu GIS. W odczuciu zarówno organizatorów, jak i uczestników spotkania wspólne świętowanie Trójmiejskiego GIS Day pozwoliło na wymianę doświadczeń oraz budowanie relacji społecznych. Nieocenione wydają się być również korzyści wynikające z nawiązania współpracy z otoczeniem biznesowym, którego reprezentanci brali aktywny udział w wydarzeniu. Na uwagę zasługuje zaangażowanie firmy Here, która zdecydowała się zostać sponsorem wymienionych wcześniej nagród oraz, jak podkreśla jeden z opiekunów SKN GISoteka, dr Maciej Markowski, w przyszłości zapewni także praktyki i staże dla studentów Wydziału Oceanografii i Geografii.

Profesjonalizm i zaangażowanie osób z SKN GISoteka (oraz pozostałych organizatorów) w przygotowanie wydarzenia zasługują na podziw. Tym bardziej, że w obecnej formie koło zostało reaktywowane przez mgr Alicję Olszewską na początku 2022 roku, przez co liczba członków koła jest niewielka. Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będą wykazywać się oni świetnymi pomysłami, zaangażowaniem i otwartością na wszelkie inicjatywy promujące GIS i geografię. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Klaudia Stawska
Weronika Rutkowska
dr Maciej Markowski


Załączniki