W dniach 8–15 maja br. odbywał się XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, przebiegający pod hasłem: „Moja. Twoja. Nasza Biblioteka”. Przygotowując program wydarzenia dla Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, kierowaliśmy się tym, aby proponowane atrakcje objęły wszystkie grupy wiekowe.
Pierwszego dnia (w poniedziałek) odwiedziły nas dzieci z przedszkola i szkół podstawowych, które uczestniczyły w warsztatach tworzenia zakładek do książek w formie zwierzątek. Proste formy z papieru plus nożyczki oraz trochę kleju i oto naszym oczom ukazywały się słonie, kotki, świnki i inne zwierzęta. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością i pracowały z ogromnym zaangażowaniem, a nam przyjemnie prowadziło się te warsztaty.
We wtorek, podczas warsztatów z brush letteringu, dzieci ze starszych klas szkół podstawowych mogły nauczyć się kaligrafii specjalnym pędzlem (brush penem). Warsztaty poprowadziła Monika Gajkowska ze Studio Gaiko. Tego dnia odbyły się również warsztaty zatytułowane „Chińskie wycinanki znaków zodiaku”, przygotowane przez studentów sinologii. To spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom znaków zodiaku, którymi posługują się Chińczycy. Kolejnym etapem warsztatów było wycinanie różnych zwierząt z kolorowego papieru, co przy skomplikowanych wzorach dawało dzieciom dużo satysfakcji, a efekty były zachwycające.
Środa to dzień, w którym gościliśmy słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tego dnia zorganizowaliśmy grę w bingo oraz turniej krzyżówkowy. Gra w bingo tak wszystkich wciągnęła, że rozegrano dwie rundy. Z kolei uczestnicy turnieju zmierzyli się z różnego rodzaju zadaniami, wśród których były krzyżówki, sudoku z hasłem, krzyżówka magiczna i homonimy.
Nie zapomnieliśmy również o młodzieży, dla której zostały zorganizowane warsztaty pisma chińskiego. Ponownie poprowadzili je studenci sinologii, którzy wykazali ogromne zaangażowanie, a zajęcia były dostosowane do wieku uczestników. Po krótkim wstępie na temat liter chińskich, słuchacze zostali podzieleni na grupy, a ich zadaniem było połączenie odpowiednich obrazków ze znakami. Finałowy etap był najbardziej wyczekiwany – każdy otrzymał specjalny pędzel i próbował swoich sił w chińskiej sztuce pisania liter na papierze do kaligrafii.
W czwartek królowała u nas typografia! Tego dnia goście Biblioteki Głównej biorący udział w warsztatach mieli okazję zaprojektować litery i przenieść je za pomocą farby i matrycy na bawełniane torby. Podczas tych warsztatów młodzi ludzie mogli dowiedzieć się wielu nowych rzeczy, np. tego, czym jest typografia i jak pracuje laminarka.
Piątek był dniem, w którym wróciliśmy do robienia kolorowych zakładek-zwierzątek i nauki pisma chińskiego.
Bogaty program Tygodnia Bibliotek obejmował również inne formy aktywności i atrakcji, do których należały najbardziej wyczekiwane przez dzieci podchody. Zadaniem uczestników podchodów było złapanie Psotnego Woluminarza, który uciekł z jednej z największych ksiąg bibliotecznych. Młodzież poprzez zabawę uczyła się korzystania ze strony biblioteki i katalogu online oraz wyszukiwania książek na bibliotecznych półkach. Poznawała także zakamarki biblioteczne, na co dzień niedostępne dla czytelników.
Wszystkim zajęciom i grom zorganizowanym przez BUG przyświecała idea Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.
Atrakcją Tygodnia Bibliotek była także wystawa pt. „Jak to się zaczęło, o początkach Internetu i skomputeryzowanego systemu bibliotecznego na Pomorzu i w Uniwersytecie Gdańskim”. Na ekspozycję złożyły się m.in. kopie dokumentów dotyczące zakupów dokonywanych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, w tym sprzętu komputerowego zaawansowanego technologicznie niezbędnego do utworzenia pierwszego w Polsce północnej węzła sieci internetowej, oraz oryginalny sprzęt komputerowy, w tym:
- pierwszy laptop rektora, pochodzący z końca lat 80.,
- router, dzięki któremu cała sieć internetowa Trójmiasta miała połączenie ze światem z „niebotyczną” prędkością 2,4 kb/s.
W trakcie Tygodnia Bibliotek odbyły się także pokazy zbiorów specjalnych, na których można było zobaczyć cenne mapy, rękopisy i książki ukryte na co dzień w skarbcu BUG.
W Bibliotece Neofilologicznej można było zmierzyć się z zagadkami w ramach konkursu pt. ,,Klasyka w języku emoji – odgadnij tytuły książek”. Każdego dnia konkursowego prezentowane były inne zagadki; studenci odgadywali po trzy tytuły książek zapisane za pomocą znaków emoji. Była to już druga edycja konkursu, który cieszy się sporą popularnością na Wydziale Filologicznym i wyraźnie aktywizuje studenckie środowisko.
Natomiast Biblioteka Prawna przygotowała test wiedzy o Bibliotece Prawnej i Wydziale Prawa i Administracji. Celem testu była popularyzacja wiedzy o wydziale i bibliotece oraz zachęcenie studentów do korzystania z zasobów bibliotecznych. Test składał się z 15 pytań, na które trzeba było odpowiedzieć pisemnie. Dziesięć pytań dotyczyło biblioteki, pięć – wydziału. Zadanie nie okazało się trudne, bo aż 10 osób spośród biorących udział w teście zdobyło maksymalną liczbę punktów. Zgodnie z regulaminem testu, w przypadku równej liczby uzyskanych punktów o nagrodzie zdecydowało losowanie, które przeprowadził dziekan WPiA, prof. Wojciech Zalewski. Trzy osoby zdobyły nagrody główne, dwie – wyróżnienia. Pozostali uczestnicy, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów, otrzymali nagrody pocieszenia. Dzięki wsparciu dziekana WPiA, pracowników naukowych wydziału oraz BUG laureaci i wyróżnieni otrzymali m.in.: książki prawnicze z autografami autorów, powerbanki, pendrive’y, kubki i notesy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za wspólne świętowanie Tygodnia Bibliotek!
Do zobaczenia za rok.
Patrycja Laskowska
Marietta Tiszbein
Monika Budzińska
Sekcja Promocji BUG