W opublikowanym dnia 19 czerwca 2025 roku zestawieniu QS World University Rankings 2026 Uniwersytet Gdański utrzymał swoją pozycję w przedziale 851‒900 wśród uczelni z całego świata oraz 8 miejsce wśród wszystkich notowanych uczelni polskich.
UCZELNIE POLSKIE W RANKINGU QS
O notowanie w tegorocznej edycji rankingu ubiegała się rekordowa liczba instytucji ‒ 8467 uczelni wyższych z całego świata, z czego sklasyfikowanych zostało 1501 uczelni. W gronie najlepszych znalazło się 20 polskich uczelni wyższych (o dwie mniej niż w roku ubiegłym), spośród których 10, w tym UG, weszło do pierwszego tysiąca światowego zestawienia. Najwyżej oceniono Uniwersytet Warszawski (271 pozycja na świecie), Uniwersytet Jagielloński (303 pozycja) oraz Politechnikę Warszawską (487 pozycja). Podium krajowe nie zmieniło się względem ubiegłego roku.
W przedziale 741‒750 sklasyfikowano Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w grupie 801‒850 ‒ Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Wrocławski. Kolejne lokaty uczelni polskich to przedział 851‒900, gdzie uplasowały się Uniwersytet Gdański i Politechnika Wrocławska. Przedział 901‒950 zajmuje Uniwersytet Łódzki. Pozostałe 10 polskich uczelni sklasyfikowano już poniżej światowego pierwszego tysiąca.
METODOLOGIA RANKINGU
Ranking QS oparty jest na 5 głównych kryteriach. Pięćdziesiąt procent wagi to wskaźnik Research and Discovery, z czego na 30% składają się oceny reputacyjne ekspertów akademickich z całego świata, a na pozostałe 20% ‒ liczba cytowań będąca szacunkową oceną wpływu i jakości prac naukowych prowadzonych przez uniwersytet. Wskaźnik ten jest obliczany na podstawie danych z bazy Scopus. Kolejne 20% składowej oceny końcowej to wskaźnik Employability and Outcomes opracowany na podstawie opinii pracodawców oraz zdolności instytucji do zapewnienia wysokiego poziomu zatrudnialności swoich absolwentów i kształcenia liderów. Pozostałe kryteria oceny i ich wagi to: Learning Experience – stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (10%), Global Engagement ‒ zaangażowanie międzynarodowe (15%) oceniane przez pryzmat liczby zagranicznych naukowców, studentów i udziału w międzynarodowych sieciach badawczych, oraz Sustainability ‒ zaangażowanie w realizację zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem (5%).
NAJLEPSZE WYNIKI UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO W KATEGORIACH
Uczelnia nasza w tym roku znacząco poprawiła ogólny wynik punktowy (overall score) z 13,4 w roku 2024 do 20,6 obecnie. Jeszcze w roku 2023 wynik ten wyniósł 10,6, co w ujęciu dwuletnim oznacza niemal podwojenie liczby uzyskanych punktów. Wskaźnikami najlepiej ocenianymi w ujęciu światowym okazały się dla UG zagadnienia zrównoważonego rozwoju (300 pozycja na świecie i awans z miejsca 483) oraz udział w międzynarodowych sieciach badawczych (469 pozycja na świecie i poprawa o 7 miejsc w stosunku do ubiegłego roku).
W ujęciu porównawczym wśród uczelni polskich w poszczególnych parametrach Uniwersytet Gdański najlepiej wypada w kryteriach Employment Outcomes oraz Sustainability ‒ w obu przypadkach awansujemy i zajmujemy trzecie miejsce na podium krajowym.
Pełne zestawienie rankingu QS World University Rankings 2026: https://www.topuniversities.com/world-university-rankings
mgr Katarzyna Gregorowicz-Bielawska
Biuro Analiz i Ekspertyz UG